Zajímavosti

Maso z morčete či činčily je bezlepkové, ale budeme ho opravdu jíst?

obrEFSA má zpracovat stanovisko ohledně zdravotních aspektů dovozu 7 druhů hlodavců do EU. Občas dochází k jejich dovozu kvůli poptávce ze strany určitých etnik.

Úřad EFSA byl požádán o stanovisko ohledně posouzení zdravotních rizik souvisejících s konzumací sedmi druhů hlodavců: morče, činčila, nutrie, bobr, řekomyš menší a větší (Thryonomys, lesser cane rat, greater cane rat),kapybara. Jsou mezi nimi i takoví, kteří jsou chováni jako domácí mazlíčci. Požadavek přišel od obchodníků, kteří chtějí vyjít vstříc požadavkům určitých etnik, která maso hlodavců v kuchyni tradičně používají.

Podle DG SANCO se maso hlodavců do řady členských států dováží, ale chybí pro to harmonizovaná pravidla na úrovni společenství. Stanovisko EFSA má sloužit jako výchozí krok k případnému vytvoření takových pravidel. První diskuse proběhla při jednání panelu odborníků na problematiku welfare ve dnech 5. a 6. září 2007 v Parmě. Vyplynulo z toho, že pozornost musí být věnována podmínkám chovu v třetích zemích, hledisku welfare a způsobu porážky před dovozem.

Zdroj: Agronavigátor, ing. Suková

 

Datum vystavení: 30.9.2007

kategorie: Zajímavosti

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace