Začínáme s dietou

První kroky po diagnóze

Ilustrační foto

Na naší emailovou adresu přišel dotaz od paní Jitky. Byla ji čerstvě diagnostikovaná celiakie. Paní se zajímala, jak připravit domácnost na bezlepkovou dietu. Někdy je odpověď těžká. Každá domácnost je jiná, někdo vytírá regály pravidelně, někdo občas. Někdo umývá nádobí v myčce, jiný ne...  Tady je odpověď.

Na obrázku je naporcovaná bezlepková bageta. Mezi jednotlivé díly je vložené máslo a sýr bílou plísní. Vše  je zabaleno v alobalu a upečeno. Výborné bezlepkové jídlo, které doporučuji podávat s čerstvou zeleninou.

Dotaz od paní Jitky:

Dobry den.
Jaky typ uklidu bych mela udelat v domacnosti pri prechodu na bezlepkovou dietu?
Predpokladam, ze je nutne vymyt veskery nabytek, ve kterem byly uchovavany potraviny obsahujici lepek, a omyt nadobi a naradi, ktere se pro pripravu potravin obsahujicich lepek pouzivaly. Jak dukladna ma byt ocista? Staci vyklidit, vysat a vytrit mokrym hadrem?
Za jak dlouho, po zacatku diety, mohu ocekavat zlepseni zdravotniho stavu (pribyvani na hmotnosti, ustup nadymani a caste stolice, snizeni unavy)?
Dekuji predem za odpoved.

Odpověď:

Paní Jitko, nenapsala jste, zda budete vařit bezlepkovou dietu jen pro sebe, nebo se pokusíte uzpůsobit dietě kompletní vaření v domácnosti. Váš partner si může klidně nakupovat běžně pečivo s lepkem a ostatní bude bezlepkové. Dnes je velký výběr bezlepkových potravin a surovin. Navíc spousta jídel lze jednoduše připravit  přirozeně bezlepkově.

Dále určitě není nutné vydrhnout celou domácnost. Přechod na bezlepkovou dietu bych využila na běžný úklid - vyndání potravin z regálů, jejich vytření. Předpokládám, že pokud se vám někde rozsypala mouka, uklidila jste ji. Důležité je striktně roztřídit bezlepkové a lepkové potraviny a uložit je odděleně. Je to praktické a usnadní vám to práci.  Dobře si pročtěte složení, možná budete příjemně překvapena, kolik běžných potravin je bezlepkových. Píšeme o nich na tomto webu - prostudujte si TENTO článek.  Stejná pravidla platí i pro nádobí a kuchyňské náčiní. Není třeba je speciálně drhnout.

Pozor si dejte na třeba na vál. Pokud používáte klasický dřevěný, mohla se do škvír dostat běžná mouka. Doporučuji koupit si umělohmotný vál a ten používat jen pro bezlepkovou dietu. Nepotřebujete speciální hrnce, příbory, talíře, ..... 

Vaše poslední otázka se týkala zlepšení zdravotního stavu. I tady je těžká odpověď. Někdo pocítí úlevu téměř hned - do týdne, dvou. U někoho to může trvat až půl roku. Pokud se po té době váš zdravotní stav nezlepší, doporučuji opět navštívit gastroenterologa a problémy popsat.

Počítejte také s tím, že bude nějaký čas trvat, než se dobře naučíte bezlepkově vařit.

Přeji hodně štěstí

Iva Bušinová

poradce pro bezlepkovou dietu

Komentáře k článku
:
:
:
JLZYQ:
Od: JitkaG
Datum: 22.8.2013 8:56:49
Dobrý den, před 4 měsíci mi byla diagnostikována celiakie a intolerance na kravské mléko. Přechod byl obtížný, ale konečně jsem našla i většinu náhrad lepkových potravin. Mám v kuchyni také vyhrazeno místo pro mé bezlepkové potraviny. Nyní jsem si pořídila domácí pekárnu na pečení bezlepkového pečiva. Chtěla bych se zeptat, mohu v této pekárně péct i běžné "lepkové" pečivo pro mého přítele či rodiče?
Od: Markéta
Datum: 21.1.2013 18:23:25
Hezký den všem:-) U nás to proběhlo stejně jako u Katky. Vařit se začalo BZL a bezlaktozově kvůli mě. Výhoda je, že převážně vařím já a proto jsem nenápadně vyměnila BZL potraviny za lepkové a vařím pro všechny stejně. Nikdo si nestěžuje, v podstatě to ani nepozná, protože jen vyměníte druh mouky. Žijeme dohromady s mamkou, tak i ona se učí vařit podle zásad BZL diety.Myslím, že to prospívá všem:-) Po 5ti měsících diety je mi tak nádherně, jak posledních 10 let nebylo:_) Držím Vám palce, svůj systém si najdete a pak to bude jednoduché. Všude se dá najít něco, co můžete jíst. Mějte se krásně.
Od: katka
Datum: 12.5.2012 12:17:49
Dobrý den,především přeji každému jen to nejlepší a hlavně zdraví!!!Po přečtení dotazu od paní Jitky jsem si zavzpomínala jak jsem s dietou začínala já...Ano,přesně tak jak píše paní Iva Bušinová :-) I u nás proběhl úklid,vyklizení lepkových potravin do nejspodnější police a po řádném "odlepkování" ostatních polic na vyšších místech v kuchyňské lince do nich přišli potraviny už jen BEZlepkové.A musím říci,že zbytky těch lepkových piškotů,muk,sáčkových polévek apod. se od té doby v polici jen tak povaluje a na spotřebu už asi nedojde.Pravda,občas do pudinku nějaký ten piškot hodím,ale jinak se u nás začalo vařit bezlepkově a lepkové se kupuje jen pečivo pro zbytek rodiny a občas hotový knedlík.Cukrovinky tedy také má zbytek rodiny v košíčku a já mám svůj bezlepkový košíček.Vál jsem si koupila plastový,přesně jak popisuje paní Bušinová.Jinak jsem také probrala všechny pochybné potraviny a darovala vše s lepkem mamce.Jsem ráda,že na BZL dietě jsem začala žít zdravěji a zajímat se i o složení všech výrobků,které kupuji. A tím tedy žije zdravěji i celá moje rodina :-) Mějte se moc hezky a paní Jitce přeji zlepšení zdravotního stavu podle jejích představ a ať je to co nejdříve!!!!

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace