Začínáme s dietou

Jste z Jihlavy? Pomozte prosím

Obratila se na nás maminka z Jihlavy, která potřebuje nutně Vaše rady ohledně přípravy bezlepkového jídla v jihlavských základních školách. Pokud znáte situaci v Jihlavě, prosím reagujte na tento příspěvek.

Děkuji

ing. Iva Svobodová-Bušinová

Poradenské centrum pro celilakii a bezlepkovou dietu 

 

Dobrý den,
ve středu jsme dostali výsledky z enterobiopsie - dcera 6 let má potvrzenou celiakii. Vzhledem k tomu, že budou zápisy do prvních tříd, tak jsem rychle začala zjišťovat, jestli mi v blízké škole vyjdou vstříc a velmi jsem se zklamala, hygiena prý zakázala i ohřívat donesené jídlo!!!! Vůbec nevím, co budeme dělat, dcerka je podvyživená, celiakie byla zřejmě diagnostikována dost pozdě. Na enterobiopsi nás posílala přímo pediatrička, do gastroporadny jsme ještě nedostli termín a těžkó mi paní doktroka dá nějaký kontakt. Máte velké mnořstvíí registrovaných členů. Moc prosím o zprotředkování kontaktu na někoho z Jihlavy, kdo třeba už problém se základní školou řešil a prošlapal cestičku k srdci nějaké paní kuchařky. Vůbec nevím, na koho se obrátit. Mám o dcerku strach. Klidně by ji nechali hlady...

Přeji hezký den a čekám na Vaše rady.

 

Maminka z Jihlavy

Komentáře k článku
:
:
:
QTNXC:
Datum: 11.2.2010 18:52:57
Dobrý den, pracuji v Jihlavě a ráda zajdu na bezlepkový oběd do Naturstylu ve Škrétově ulici. Bezlepkové jídlo je zde každý den a přijde mi důvěryhodnější i levnější než zmiňovaná restaurace na nám. Svobody. (rozhodně je zde příjemnější obsluha) Když čtu Vaše příspěvky, úplně mě mrazí, když si představím, co mě asi jednou čeká, až budu mít děti. Pocházím z Pelhřimova, obědy mi v 1.-2. třídě ohřívaly kuchařky ve školní jídelně. Nevzpomínám na to vůbec dobře, ostatní děti okukovaly můj oběd a často se pošklebovaly. Cítila jsem se odtržená od kolektivu. Od 3. do 5. třídy jsem chodila na oběd do mateřské školky (asi 10 min cesty pěšky), kde mi hodné paní kuchařky vařily. Obědvala jsem přímo u nich v kuchyni. Na 2. stupni ZŠ jsem o hodině volna zaběhla k mamce do práce a tam si oběd ohřála a v klidu snědla (mateřská školka byla totiž zrušena). Na gymnáziu jsem KONEČNĚ narazila na ty správné kuchařky, které mi bez jakýchkoliv problémů vařily bezlepkově. Myslela jsem si, že v dnešní době to tak bude chodit běžně, zvláště když počty nás "bezlepkáčků" neustále narůstají... Bohužel to tak nevypadá.
Datum: 10.2.2010 9:35:04
Dobrý den, přečetla jsem si váš dotaz a protože jsem z Jihlavy, tak vím, že bezlepkové obědy vaří v takové domácké restauraci na nám. Svobody /dříve Rudé náměstí/, chodí tam řada nemocných, ale na druhou stranu chápu, že jestliže jde o prvňáčka, tak ho tam nikdo samotného nepustí, snad jedině s Vaším písemným souhlasem, ale jde o to, kam vůbec chodí do školy.Bydlím v části Slunce a jednou jsem zaslechla, že se dvě maminky bavily, že jim vyšli vstříc ve škole Nad Plovárnou. Nevím, kde bydlíte, nebo kam dítě bude chodit do školy, ale je to škola s rozšířenou jazykovou výukou - a skvělá, chodily tam obě mé děti. Vždy se s nimi dalo na všem domluvit, tak zkuste se dotázat tam. Pracuju na Magistrátu , sice ne na odboru školství, ale vím, že tam jsou hrozně ochotné pracovnice, které mají letité zkušenosti s řešením všech možných problémů. Rozhodně by Vás nasměrovaly na nějakou školní kuchyni. Pevně tomu věřím. Jsem v současné domě na neschopence, takže Vám nemohu pomoci konkrétně, ale klidně se se na mě můžete odvolat,třeba by alespoň ohřály jídlo v přinesené nádobě. Za zkoušku nic nedáte. Hodně štěstí a pokud budete úspěšná, ozvěte se, zajímá mě to, protože jsem kdysi dávno stála před podobným problémem. MK
Datum: 9.2.2010 16:52:05
Minulý týden jsem zjistila, že prý bezlepkově vaří ZŠ Nad Plovárnou Jihlava
Od: Věra
Datum: 2.2.2010 16:06:06
Dobrý den, mé dceři je 8 let a má celiakii již 4 roky. Nebydlíme sice v Jihlavě, ani tam nenavštěvuje školu. Naše školka a škola je v Novém Rychnově. Ve školce paní ředitelka pořídila mikrovlnku a Verunka si nosila obědy z domu. Když šla do 1. třídy, tak před prázdninami se mi nabídla vedoucí kuchyně, že zkusí vařit bezlepkově. Bohužel to však nedopadlo, nezlobila jsem se, protože jsem věděla, že je to šílená zodpovědnost a v kuchyni s tím nemají zkušenosti. A je něco jiného, když vaří jedna kuchařka jako doma, tak si to pohlídá, než když je jich víc. Tak si Verunka do školy chvíli nosila zase kastrůlky s domácím jídlem a byla jsem domluvená, že jí to ohřejí vše a co nesní, donese domů, abych měla přehled, kolik toho snědla. Po čase to ale nosila domů skoro všechno, tak se to vyřešilo tak, že obědvá doma až v 13.30, kdy přijede ze školy a má to čerstvé. Do školy nosí větší svačiny. Škola jí aspoň uvaří do družiny každý den čaj. Vypadá to, že se to bude opakovat i u mladšího syna, teď se mu to projevilo v krvi taky, má vysoké hodnoty, jsme objednaní do Prahy na biopsii, je mu 6 let. A myslím si, že bude nosit velké svačiny i do školky a obědvat bude taky až doma v 13.30. a Ve škole to bude to samé. Jen doufám, že to nebude mít i náš třetí drobek, tomu je teprve 5 měsíců, ale zase je jedno jestli budu vařit pro 2 celiaky nebo pro tři. Jen se ještě nezjistilo po kom to mají... A dobrou zkušenost jsme měli na horách, kde nám pán na chatě vařil bezlepkově, jen jsem si dovezla suroviny a o nic jsem se dál nemusela starat.. Přeji hodně štěstí a pevné nervy, protože děti to ze začátku dost kritizují jak jsou zvyklé na "normální jídlo". Jestli to potvrdí v Praze i synovi, jako že s tím už počítám, tak se budu učit znova, protože Verunka je "masová a bramborová" a Zdenda je hodně na sladké. Ale poperu se s tím snad taky statečně :-)
Od: Eva P.
Datum: 1.2.2010 23:51:14
Dobrý den, nejsem přímo z Jihlavy, takže nemohu poradit, zda některá ze základních škol vaří bezlepkově. My jsme z Telče a u nás je situace taková, že škola ani školka nevaří bezlepkově. Ale pokud si děti přinesou jídlo z domu, ohřejí jej v mikrovlnce. Dcera mi odmítla nosit jídlo z domu,takže se přes den odbývá pečivem a obědvá až v odpoledních hodinách. Nevím, jaké je stanovisto hygieny k ohřívání domácích potravin, ale vždy záleží na lidech a jejich ochotě. Kamarádka je vedoucí ŠJ a na poradách jim doporučují nepouštět se do vaření bezl. diety, aby v případě nějaké dietní chyby nebyli padající. Věřím, že v Jihlavě najdete více škol, kde jsou ochotni jídlo alespoň ohřát. Pokuste se školy kontaktovat a zeptat se přímo, pak budete klidnější . V Jihlavě musí být celiaků hodně. Nás čeká za půl roku školka pro syna, zatím netuším, jak tam vyjdou vstříc s bezl. dietou. Přeji hodně úspěchů při vaření bezl. diety.
Datum: 16.1.2010 14:06:57
Dobrý den, syn chodí na ZŠ Otokara Březiny, má také celialii, ale na obědy nechodí,jí doma, ale do třídy s ním chodí jedna holčička ,která má ten samý problém a ta si oběd ráno donesla v jídlonosiči k paní sekretářce, ta jí ho dala do ledničky, před obědem si to vyzvedla, donesla do jídelny a tam jí to ohřáli.Jinak o žádné jiné škole nevím, kde by bezlepkově vařili.

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace