Začínáme s dietou

Typy na dobré bezlepkové snídaně - co rádi snídáte vy?

obr

Na začátku života s dietním omezením jakým bezlepková dieta bezesporu je, zdá se těžké úplně všechno. Ale právě příprava snídaně, případně svačiny, patří u začínajících celiaků k nejtěžším. Přináším Vám několik zajímavých typů jak se dobře, a přitom bezlepkově, nasnídat.

Nedělní snídaně pro mě v době, kdy jsme ještě jako rodina byli všichni spolu, patřívali k nejkrásnějším chvílím týdne. Jasně si vzpomínám, když nám lékař oznámil nemilosrdný verdikt - doživotní bezlepkovou dietu, nejvíc jsem litovala, že naše společné snídaně už nikdy nebudou to co dříve. Naštěstí jsem se mýlila.

Od našich arabských přátel jsme převzali jejich styl snídaní. Na stůl se vyskládala téměř celá lednička, alespoň dva druhy uzenin, sýry, máslo, med, připravila se vaječná omeleta, nejlépe něčím plněná, no a samozřejmě nesmělo chybět něco sladkého, vánočka, mazanec, nějaká bublaninka atd. K tomu se podával silný černý čaj s mlékem, okořeněný semínky kardamonu.

Doma jsme si sedli k prostřenému stolu, ochutnávali, popíjeli a hlavně jsme si povídali. Byl čas mluvit s dětmi co prožily, jak bylo ve škole, na co se těší, jaké mají plány. Někdy jsme tak proseděli celé dopoledne. Bohužel nebyla to bezlepková dieta, která zavinila, že už se naše rodinné bezlepkové snídaně nekonají. Ale vy si dopřejte a vychutnejte chvíle se svými blízkými u bohatě přostřeného bezlepkového stolu.

Na první fotografii je kynutý koláček z nabídky firmy Bezgluten. Je to kynutá buchtička s jahodami, nahoře s posypkou. Opravdu moc dobře chutná a bude ozdobou vaší bezlepkové snídaně.

Druhá fotografie je snídaně, kterou mi připravil můj přítel. Chtěl mi udělat radost a podařilo se mu to. Základ byl náš Chléb pro zdraví. Na to namazal vrstvičku pomazánkového másla, vyrobeného z přírodního sýru s Gorgonzolou a nahoru ještě rozdrobil sýr s modrou plísní Nivu. Dílo završil pomyslnou třešničkou na dortu, plátky jahod s rájčátkem. Ještě jsem ho nenaučila správně připravovat můj oblíbený čaj s mlékem, ale džus z červeného pomeranče byl příjemnou tečkou.

Snídáte rádi jogurt? Vyzkoušejte můj recept. Celiaci musí stále sledovat složení potravin pro svou bezlepkovou dietu. Možná že jste i vy, kteří s dietou teprve začínáte zjistili, že jsou jogurty, které kromě mléka a jogurtové kultury obsahují škrob. Většinou se jedná o škrob kukuřičný, takže pro bezlepkovou dietu je vše v pořádku, ale. Jogurt mám ráda z mléka, ne ze škrobu, takže si vybírám. Do sklenice dám nejprve jogurt  s ovocem a na to ještě vrstvu bílého kvalitního jogurtu. K tomu třeba sušenky Cookies s příchutí Butter. Dostala jsem je na ochutnání od firmy Oseva Natura, na výběr je také příchuť čokoláda a zcela netradiční zelený čaj. Všechny tři varianty sušenek najdete v našem zásilkovém obchodě na těchto webovkách.

Máte rádi housku s máslem a medem?  Můžete si ji dnes už dopřát i v bezlepkové variantě. Stačí zajít na nákup do supermarketu Interspar, vyhledat regál s výrobky značky Free From a jste u cíle. V balení Ciabatta najdete 4 kousky housek, které jsou určené pro dopečení. Než  si připravíte máslo a kvalitní domácí med, máte houstičky obzvlášť vypečené.

Chléb s máslem a sýrem se snídaňová klasika. Proč si ji nedopřát v bezlepkové variantě. "Problém" budete mít jen s chlebem, ten si musíte koupit ve speciálních obchodech a nebo v některém super nebo hypermarketu. Jen se dobře rozhlédněte, nebo se zeptejte prodavačů. Nebo si bezlepkový chléb upéčte doma. Víte, že na domácím trhu máme na výběr z 24 druhů bezlepkových směsí na chéb? Když krajíček chleba k snídani vytáhnete z mrazničky, zkuste ji opéct v topinkovači.  Když vyřešíte chléb, máte téměř hotovou snídani. Máslo je samozřejmě bezlepkové. U sýrů dobře pročtěte etiketu, zda neobsahuje pro nás zapovězenou pšeničnou vlákninu či pšeničný škrob.

Mám pro vás ještě jeden typ na báječnou, zdravou a přitom bezlepkovou snídani. Jogurt řeckého typu, domácí med a bezlepkové müsli. Znáte něco zdravějšího? Pozor na müsli, ne každé je bezlepkové. Většina běžných müsli obsahuje ovesné vločky a ty jak určitě víte, nejsou vhodné pro bezlepkovou dietu. Já to svoje müsli objevila v Intersparu. Mohla jsem si vybrat hned ze čtyř druhů.  Vybrala jsem si müsli s oříšky.  

Jogurt, müsli, čokoláda a kompotované mandarinky vám dodají energii na hodně dlouho.  Tuto snídani mi připravil můj přítel. O speciálním jogurtu k snídani mluvil už večer. Výsledek opravdu stál za to. Použil kvalitní smetanový  jogurt bez přidání jakéhokoliv škrobu okolo 150 g, ovocné müsli Free From asi 50 g, dál 50 g mandarinkového kompotu bez šťávy a ještě 20 g nastrouhané mléčné čokolády. Vše zamíchal, naplnil do pohárku a přizdobil dílky mandarinek. K tomu mi ještě uvařil čaj, který okoukal na Kubě. Základ byl ovocný citrusový čaj, šťáva z mandarinkového kompotu a lžička medu. Byla to opravdu báječná bezlepková snídaně.

 

Tradiční snídaně - vejce se šunkou je dostupná i nemocným celiakií. Při nákupu šunky pozor na obsah lepku. Mimochodem víte,  že hypermarkety Globus nabízejí 112 druhů báječných bezlepkových uzenin? Vejce jsou přirozeně bezlepková, s nimi si nemusíte dělat starosti. K tomu se hodí bezlepkový chléb, třeba Calta - chléb pro zdraví, který je na fotografii a směs na něj si objednáte v našem zásilkovém obchodě na těchto webových stránkách. Pak ještě dobrý ranní čas nebo káva s mlékem a s úsměvem začnete nový den.

Mezi další vydatnější snídaně patří také opečené žampiony s vejcem. Otok pravé ruky mě upoutal doma a téměř mi znemožnil cokoliv dělat. Cestou z lymfomasáží jsem se zastavila na nákupu. Zaujali mě krásné čerstvé žampióny, které měli hlavičky o průměru téměř deset centimetrů. Na opravdu dobrou snídani pro jednoho stačily tři kousky. Očištěné jsem je nakrájela na plátky a na tuku opekla. Na závěr jsem přidala jedno čerstvé vajíčko a osmažila. Jarní cibulka krásně doplnila báječnou chuť. K tomu čerstvý bezlepkový chléb a hned bylo líp na světě :-).

Iva Bušinová

 

Bezlepková Ciabatta s máslem a medem.Jogurt s bezlepkovými sušenkami chléb s máslem a se sýrem Jogurt, med a müsli Jogurt s ovocným müsli, mandarinkami a čokoládou.Topinka s čerstvým sýrem a řeřichouBezlepkový hemenexŽampiony s vejcem

Další podobné články

Komentáře k článku
:
:
:
OEAFO:
Od: Daniel
Datum: 8.8.2018 21:13:33
Tak třeba Natural Jihlava začal vyrábět bezlepkové kaše, které jsou naprosto famózní snídaní nebo svačinou. No, dají se pořídit tady - https://nakupprozdravi.cz/kategorie/2-bezlepkova-dieta/instantni-kase-a-smesi
Od: Hanka
Datum: 14.9.2015 15:14:16
Dobry den, opravdu zajimave tipy na snidani. Tipy v tomto slova smyslu se pisi s mekkym i. H. Mrazkova

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace