Vitamíny, minerály

Stravou k duševnímu zdraví

K látkám, které jsou dávány do souvislosti s funkcí mozku, se zlepšením duševní čilosti a oddálením ztráty paměti patří cholin, fosfatidylserin a kofein.

Cholin

Cholin byl FDA uznán za esenciální látku v r. 1998. Jeho kvarterní amoniová sůl patří do skupiny vitaminů B.

Cholin se uplatňuje

-         jako neuropřenašeč acetylcholin (paměťová funkce),
-         jako fosfatidylcholin (syntéza buněčných stěn).

Cholin je hlavní součástí fosfatidylcholinu v lecitinu.

V r. 2001 uznal americký úřad FDA nutriční význam cholinu s tím, že 550 mg je denní dávka.

Většina lidí trpí deficitem cholinu, jen 4 % dospělých žen a 13 % dospělých mužů v USA konzumuje přiměřené množství. Důvodem může být, že lidé odmítají potraviny jako vejce a játra, jako zdroje cholesterolu. Dalšími přirozenými zdroji cholinu ve stravě jsou např. zelí, květák a sojové boby. Nedostatek cholinu má vliv jednak ztrátu paměti, jednak zhoršení schopnosti koncentrace.

Řada studií na zvířatech ukazuje, že přídavek cholinu v neonatálním stádiu má příznivý vliv na paměť. Nedostatek cholinu vyvolává změny  ve struktuře a funkci mozku, což ovlivňuje paměť. Navíc potomci hlodavců konzumujících cholin trpí v menší míře zhoršováním paměti s postupujícím věkem.

Některé studie ukazují na možnost zlepšení paměti u dospělých osob při konzumaci cholinu – mírné zlepšení paměťových testů po 6 měsících užívání cholinu.

Fosfatidylserin

Fosfatidylserin, jeden z lipidů buněčných stěn, je jedinou ze složek, u níž FDA připouští použití tvrzení o vlivu na kognitivní funkce. V USA jsou pro doplňky stravy schválena tvrzení:

-         „konzumace fosfatidylserinu může snižovat riziko demence ve stáří“ a
-         „konzumace fosfatidylserinu může snižovat riziko kognitivní dysfunkce ve stáří“.

Kofein

Kofein a jeho „příbuzní“ theofilin v čaji a theobromin v čokoládě jsou metyl-xantanové alkaloidy. Přirozeně přítomný kofein stimuluje mentální schopnosti a pomáhá v duševních schopnostech. Kromě kávy je kofein je obsažen především v kole, guaraně a yerba mate a energetických nápojích.  Obsah kofeinu v kávě kolísá podle podmínek pěstování a pražení (šálek obsahuje 100 – 175 mg kofeinu). Vysoká teplota kofein ničím, takže silně pražené kávy ho obsahují méně. Sycený kolový nápoj obsahuje obvykle 10 – 50 mg kofeinu v 1/3 l. Energetické nápoje jako Red Bull obsahují kolem 80 mg na porci.

Komentáře k článku
:
:
:
CJUTI:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace