Vitamíny, minerály

Selen chrání tělo proti rakovině a infarktu

obr

Je popsána role a doporučená spotřeba mikroprvku selenu v lidské výživě

Je popsána role a doporučená spotřeba mikroprvku selenu v lidské výživě

Nedostatek i přebytek selenu v lidském těle může vést k rozvoji řady nemocí. Obecně lze říci, že selen snižuje riziko infarktu a tělo potřebuje selen i při akutních zánětlivých onemocněních.

Příliš nízká hladina selenu v těle ohrožuje činnost štítné žlázy. Je důležitý i pro reprodukční schopnost, protože ovlivňuje pohyblivost spermií a jeho nedostatek zvyšuje pravděpodobnost samovolného potratu. Mnohé studie naznačují, že zvýšený příjem selenu v rámci normy může snížit riziko vzniku určitých typů rakoviny, například rakoviny tlustého střeva, prostaty a plic.

Naopak nadměrné množství selenu může vyvolat selenózu, která se projevuje česnekovým dechem, padáním vlasů, lámavostí nehtů, případně nevolností.

Selen je stopový prvek, což znamená, že jeho potřeba pro lidský organismus je minimální. Denní dávka selenu se měří mikrogramech. Názory odborníků na to, jak velká by měla být výživová doporučená dávka selenu, se rozcházejí. Zdá se, že by to mělo být přibližně 50 až 200 mikrogramů a horní hranice by se měla pohybovat kolem 400 mikrogramů. Selen je obsažen v potravinách v nepatrném množství. Poměrně hodně selenu je ve vejcích, a to 23 mikrogramů na 100 gramů, a v rybách, kde se pohybuje kolem 30 až 35 mikrogramů na 100 gramů rybího masa. Obzvlášť ohroženi nedostatkem selenu jsou kuřáci, protože jejich tělo využívá selen k aktivaci obrany proti škodlivým látkám.

Evropa obecně trpí spíše nedostatkem selenu. Obyvatelstvo Grónska má však vysoký příjem selenu díky značné konzumaci ryb. V severní Evropě je příjem selenu relativně nízký, protože obsah tohoto prvku v zemědělské půdě je vyčerpáván a množství selenu v půdě se promítá zákonitě i do jeho obsahu v rostlinách. Ve Finsku se hnojiva obohacují selenem od roku 1985, aby byl zajištěn jeho adekvátní příjem ze stravy. Česká republika patří mezi země, kde hrozí reálné riziko z nedostatku selenu ve stravě. Půda ve Spojených státech amerických, v části Jižní Ameriky, na jihu Číny a ve východní Austrálii ho má dostatek.

 

Datum vystavení: 26.9.2007

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace