Vitamíny, minerály

Lidstvu hrozí vyhynutí! Pánové, jezte L-karnitin

Klinickými studiemi bylo prokázáno, že suplementace karnitinem zlepšuje kvalitu spermatu.

L-karnitin se v těle přirozeně vyskytuje a hraje důležitou roli při výměně energie a v imunitním systému. Vyskytuje se především ve svalech. Tělo vytváří jeho malé množství z methioninu, lysinu, vitaminů C a B6, niacinu a železa. Větší podíl karnitinu k pokrytí potřeby organismu je však přijímán potravou, především červeným masem. Většina rostlinných potravin obsahuje jen stopy L-karnitinu, nebo jej neobsahují vůbec. Smíšenou stravou se dosáhne průměrného příjmu 100 až 300 mg L-karnitinu denně, ovo-laktovegetariáni přijímají 10 až 40 mg, přísní vegani 1 až 4 mg. V Evropě se příjem za posledních 10 let snížil asi o 20 %.

Primárním důvodem mužské neplodnosti ve vyspělých zemích je nevyhovující kvalita spermatu, pokud jde o počet spermií, jejich pohyblivost a morfologii. Kvalita souvisí s koncentrací L-karnitinu. Jeho koncentrace v plazmě nadvarlat je až 2000krát větší než v krevní plazmě. Zdroje energie pro pohlavní buňky se liší podle jejich vývojové fáze. V počátečních fázích jsou zdrojem mastné kyseliny, přičemž část aktivizované kyseliny octové se ukládá jako acetylkarnitin, který je využíván jako zdroj energie po ejakulaci.

Klinická studie (M. Costa, 1994) se 100 muži trpícími neplodností prokázala významné zvýšení počtu spermií a jejich pohyblivosti po čtyřměsíční suplementaci karnitinem. Podobné výsledky prokázala i další studie (G. Vitali, 1995) s 37 muži (z celkových 47). Podle jiné studie (P. Loumbakis, 1996) jsou účinná i nízká množství karnitinu. Při suplementaci 1 g L-karnitinu denně po dobu 6 měsíců se pohyblivost spermií zdvojnásobila.

 

Datum vystavení: 15.6.2005

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace