bezlepkovadieta.cz » Úvodní strana

Úvodní strana

Školní stravování pro celiaky - platné vyhlášky a připravované změny

školní kuchyně

K problematice dietního stravování:  Informace a materiály ke zveřejnění tohoto článku poskytla Ing. Olga Hudcová z odboru školství Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

·         Na základě současné národní legislativy je nutné konstatovat, že „jakákoli alternativní strava“, tedy bohužel i potravinové intolerance (laktózová intolerance, celiakie) a potravinové alergie aj., není předmětem školního stravování.

·         Dle Nejvyššího správního soudu 2 Aps 3/2010 – 112 je právo na přístup ke školnímu stravování veřejným subjektivním právem, o němž přísluší rozhodnout řediteli školy nebo školského zařízení dle § 164 odst. 1 písm. a) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon). Z toho ovšem ještě nevyplývá, že žák má právní nárok na to, aby mu byla přímo poskytnuta strava jdoucí nad rámec výživových norem a finančních limitů dle vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování.

·         Na základě stanoviska Ministerstva  zdravotnictví č.j.: 34059/2011 lze ve školní jídelně podávat dětem/žákům/studentům stravu připravovanou v rodině dítěte/žáka. Realizace tohoto způsobu stravování je plně v kompetenci provozovatele stravovací služby na základě písemné dohody se zákonným zástupcem dítěte, za stanovených podmínek a v souladu s uvedeným stanoviskem. Tyto strávníky je možné vykázat ve výkaze Z 17-01 o činnosti školního stravování k 31.10. Vzhledem k nárůstu dětí s onemocněním, které vyžadují např. bezlepkovou dietu, je nezbytné se touto problematikou zabývat. V současnosti je připravována novela vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, která pravděpodobně umožní školním jídelnám poskytovat dietní stravu strávníkům, a to výhradně na základě posouzení a indikace lékaře.

 V souvislosti s tímto bude nápomocné Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, které upravuje stávající předpisy o označování potravin v EU s cílem umožnit spotřebiteli informovaný výběr potravin a jejich bezpečné použití a současně zajistit volný pohyb legálně vyráběných a na trh uváděných potravin.

V příloze č. II uvedeného nařízení je výčet látek nebo produktů vyvolávajících alergie nebo nesnášenlivost (obiloviny obsahující lepek a dalších 13), jejichž označení bude každý provozovatel potravinářských podniků (tedy i školní jídelna, viz článek 1 odst. 3 a odst. 2 d) od 13.12.2014 povinen sledovat a předávat dál (prostřednictvím informace v jídelníčku).

Přestože uvedené nařízení může práci ve školní jídelně zkomplikovat, pozitivum vidím v tom, že celiak si bude moci dopředu zvolit, zda je pro něj oběd vhodný nebo ne, nebude vyřazen ze stravování, stane se nepravidelným strávníkem, jídelna si ho bude moci vykázat, a ve dnech, kdy školní jídelna použije pro něj nevhodné suroviny (bude to tento strávník vědět dopředu), si příslušnou složku donese (za splnění hygienických norem).


Komentáře k článku
:
:
:
LTQNJ:
Od: Miroslava
Datum: 25.8.2021 16:08:52
Dobrý den, prosím Vás mám dotaz, mám vnučku, která má celiakii. BOhužel bydlím daleko od syna, který je s vnučkou sám, maminka ji umřela ve třech letech. Má náročnou práci a a dcerce, které je dnes 10 a půjde do páté třídy, nezvládá uvařit tak, aby měla jídlo v poledne. Velmi by mu pomohlo, kdyby mohla chodit do školní jídelny. Ale ve škole, kam chodí, bezlepkovou dietu nevaří. Prý je to náročné, musela by prý mít výživového poradce a kvůli jednomu dítěti se to nevyplatí. Vnučka je v letech, kdy podle mého názoru, potřebuje mít kvalitní stravu. Mohli byste mi, prosím vás, sdělit, co je potřeba podniknout, aby toto bylo možné, Děkuji
Datum: 7.9.2020 10:26:56
Dobrý den, máme rok 2020 a tak jsem se chtěl zeptat, jestli se něco změnilo/zlepšilo legislativně v poskytování bezlepkové stravy u studentů středních škol. Syn nastoupil na Gymnázium a řešíme neochotu se tím problémem zabývat, přesto že víme, že není v ročníku jediný s tímto problémem a kuchyně, ze které se strava do školní jídelny dováží dokáže takovouto stravu připravit, přesto nám bylo sděleno, že není možné stravu zajistit a ať mu vaříme doma. Má odpolední vyučování, nevíme jak si to představují... Děkuji Ing. Pavel Kroužel Tel 603 234 123 Email: pkrouzel@volny.cz

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Ankety

Omezuje Vás v současné době celiakie ?

69,2%
12,2%
18,7%
» Hlasovalo 1061 čtenářů. «

Partneři

podporováno ministerstvem zdravotnictví ČR
podporováno správou jihomoravského kraje
Jadran Pag
VZP
Český rozhlas
Web Archiv
ČGS
Panasonic
InterSpar
Benkor
GE Elfun
VUPP
projekt : dny pro neziskovku
facebook
Dolní navigace