Státní kontrola potravin

Jak je to s obsahem lepku v polských bezlepkových křupkách

Bezlepkové křupky s lepkem

SZPI vložila do Systému rychlého varování (RASFF) informaci o aktuálním zjištění potraviny škodlivé pro zdraví Kukuřičné křupky, bezlepkový výrobek, 100g, doba minimální trvanlivosti: 09 2012, země původu: Polsko. Produkt nevyhověl z hlediska přítomnosti lepku, který byl analýzou v odebraném vzorku zjištěn v množství 31,6mg/kg.

 

 

Tím, že je produkt nabízen spotřebitelům jako bezlepkový a lepek obsahuje, potravina nesplnila požadavky článku 14 nařízení Komise 178/2002 a byla vyhodnocena jako škodlivá pro zdraví. Dovozce, REJ s.r.o. Planá nad Lužnicí, na příkaz inspekce výrobek stahuje od svých odběratelů. Seznam maloobchodních prodejců dovozce vyhotovuje.

 

Lepek je významný alergen a jeho nevědomé požití celiakem může vyvolat vážné zdravotní komplikace. Podle odhadů je v České republice 40 000 – 50 000 pacientů s celiakí, celoživotní intolerancí lepku.


Upozornění Poradenského centra pro celiakii a bezlepkovou dietu:

Dobrý den pane tiskový mluvčí, v neděli jste vydal prohlášení o výskytu lepku u kukuřičných křupek - okolo 32 mg/kg . Nic bližšího. Jako důkaz jste použil : nařízení EP a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28.ledna 2002. Domnívám se, že to ale není správné, pokud platí od 1.1. 2012 nařízení č. 41/2009, pak bylo porušeno toto nařízení. Potravina neobsahuje upravenou pšenici, ... a přesto má víc než 20 mg lepku na kg potraviny ve stavu určeném ke spotřebě.

Reakce SZPI:

Vážená paní inženýrko,
jak správně uvádíte, překročením limitní hodnoty 20 mg/kg byly porušeny požadavky nařízení (ES) č. 41/2009. Zároveň však byl porušen čl. 14 nařízení (ES) č. 178/2002, jak bylo uvedeno v tiskové zprávě SZPI, neboť potravina byla s ohledem na nesplnění zvláštních požadavků na citlivost skupiny spotřebitelům, kterým je určena - celiakům (výrobek byl deklarován jako bezlepkový), posouzena jako potravina škodlivá pro zdraví.
V rámci kontroly jsou u provozovatele řešena obě výše uvedená porušení platných právních předpisů, avšak v tiskové zprávě bylo uvedeno pouze z našeho pohledu závažnější porušení.
 
Ing. Zuzana Matoušová, oddělení komunikace

Důležitá poznámka Poradenského centra pro celiakii a bezlepkovou dietu:

Pokud potravina obsahuje např. 99 mg /kg potraviny určené ke spotřebě, je vyrobena z pšenice, ze které byl odstraněn lepek a je deklarovaná jako "potravina s nízkým obsahem lepku" tzn. je vhodná pro bezlepkovou dietu,  pak může být pro celiaka mnohem víc nebezpečná, ale je podle zákona.

 

Komentáře k článku
:
:
:
ALBQY:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace