Státní kontrola potravin

SZPI na stopě: Čokoláda nebyla čokoládou

Tesco muselo stáhnout tisíce čokolád. SZPI zahájila správní řízení

Společnost Tesco Stores ČR musela stáhnout ze sítě svých prodejen 4 446 kusů mléčné čokolády, kterou vyrobil polský výrobce. Toto opatření uložila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která také zahájila s obchodním řetězcem správní řízení.

Podnětem byla kontrolní akce v marketu Tesca v Soukenické ulici v Liberci, kde SZPI odebrala vzorek mléčné čokolády, který podle laboratorních rozborů nevyhověl požadavkům stanovených právními předpisy na tuto potravinu. Obsahoval jen 16,8 procenta kakaové sušiny (minimální předepsané množství je 25 %), přitom deklaroval na obalu dokonce 30 %. Na druhé straně obsahoval 11,3 procenta rostlinného tuku jiného než kakaového, u kterého je povolené maximální množství pouze pět procent. Mezi rostlinné tuky povolené dávat do čokoládových výrobků patří například palmový olej, bornejský tuk, bambucký tuk a olej z jader manga. Prodejce tak nabízel potravinu, která klamala spotřebitele.

Pro Tesco vyrobila čokoládu polská firma ZWC Millano K. Kotas. Měla minimální trvanlivost do konce února 2008. Obchodní řetězec dovezl 36 000 kusů čokolád této šarže o celkové váze 3 600 kg. Ještě před kontrolní akcí inspekce jich stačil značnou část prodat zákazníkům.

 

Datum vystavení: 4.6.2007

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace