RSS

Laktóza v drůbežím mase

Prsní řízky s laktózou 1Laboratoře potravinářské inspekce zjistily přítomnost laktózy v Hluboce zmrazených kuřecích prsních řízcích,  pocházejících z Polska.

Již mnohokrát upozorňovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce na povinnost výrobců označovat na obalech potravin přítomnost alergenů. V letošním roce již SZPI například varovala před rýžovou moukou s nedeklarovaným lepkem, před plněnými paprikami a rozinkami, oboje s nedeklarovaným oxidem siřičitým. Z trhu se také stahovaly oplatky, v jejichž složení nebyly uvedeny arašídy.

Mezi alergeny patří také laktóza, disacharid obsažený v mléce, nazývaný též jako mléčný cukr. Lidé, kteří trpí metabolickou poruchou, při které jejich organismus nedokáže laktózu správně vstřebat, tak musí dodržovat celoživotní dietu a vyvarovat se mléka, mléčných výrobků a potravin s přidanou laktózou. Konzumace těchto potravin u nich totiž může způsobit zažívací problémy. I z toho důvodu je nutné, aby i na jiných potravinách, pokud obsahují přidanou laktózu, byla tato skutečnost označena ve složení.

Laboratoře potravinářské inspekce zjistily přítomnost laktózy v Hluboce zmrazených kuřecích řízcích prsních (balení 1000g, datum výroby 26.11.2009, datum minimální trvanlivosti 26.5.2011) pocházejících z Polska. V ČR byly prodávány v obchodním řetězci Kaufland. Prodáno bylo téměř deset tisíc kilogramů těchto řízků. Protože laktóza nebyla na řízcích deklarována, inspekce tento výrobek zakázala a nařídila jeho stažení z trhu. Vzhledem k dlouhému datu trvanlivosti je však mohou mít spotřebitelé ještě doma. Pokud někdo trpí intolerancí na laktózu, neměl by je konzumovat.

 

 

Další podobné články

Komentáře k článku
:
:
:
HMODJ:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace