RSS

Laboratoř doma v kuchyni

Zapojili jsme se do studia hodnocení funkčnosti Jednoduchéto Enzymatického Testu (JET) na stanovení glutenu v potravinách

testujemePoradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu se zapojilo do studie firmy SEDIUM RD s.r.o.,  kde vyvinuli Jednoduchý Enzymatický Test (JET)  na stanovení glutenu v potravinách. Vyzkoušením a vyplněním dotazníku jsme přispěli k hodnocení funkčnosti tohoto produktu.  JET jsme zkoušeli na určení glutenu v běžně prodávané zmrzlině a pochoutkovém salátu a  bezlepkové máslové bagetě.  

Po dohodě se zástupci firmy SEDIUM RD s.r.o. jsme obdrželi sadu Jednoduchého Enzymatického Testu pro stanovení JETobsahu  glutenu ve třech vzorcích. Vybrat jen tři potraviny pro otestování nebylo snadné, nakonec padla volba na dvě potraviny prodávané v běžných obchodech bez označení, zda obsahují gliadin. Jeden vzorek byl připraven ze speciální bezlepkové potraviny upečené doma.

 

Vzorek č. 1 -  Vanilková zmrzlina zn. Carte ´Dor

prodávaná v balení po 500 g, prodejcem UNILEVER ČR, s.r.o., vyrobené v EU.

Složení: odtučněné mléko, cukr, glukózo-fruktózový sirup,  rostlinný olej, voda, syrovátkové bílkoviny, dextróza, emulgátor (E471), stabilizátory (E410, E412, E407), extrakt z vanilky, kousky vanilkových lusků, barviva (E 160b, E100), aroma.

 suroviny

Vzorek č. 2 - Pochoutkový salát zn. Horeca

prodávaný v balení 1500 g, výrobce LAHÚDKY-PALMA spol.s r.o.

Složení: salám šunkový (vepřové maso, hovězí maso, pitná voda, směs koření, modifikovaný škrob, sójové bílkoviny, škrob bramborový E1422, stabilizátory: di a trifosforečnany, antioxidant: kyselina askorbová, přírodní barvivo: košenila, látka zvýrazňující chuť a vůni: glutamát sodný, konzervant: dusitan sodný, jedlá sůl jódovaná), majonéza (rostlinný olej, pitná voda, vaječné žloutky sušené emulgované, zahušťovadlo: E1442, stabilizátory: guma guar, xantan, guma tara), sterilovaná zelenina (okurka, hrášek, pitná voda, ocet kvasný, jedlá sůl, sladidlo sacharin, chlorid vápenatý), cukr, hořčice (pitná voda, hořčičné semeno, ocet kvasný, cukr, jedlá sůl, barvivo: tartrazin a šlkuť SY, konzervant: benzoan sodný), cibule, regulátory kyselosti: kyselina mléčná  a octová, worchester (pitná voda, jedlá sůl, cukr, ocet kvasný, bílkovinný hydrolyzát, rajský protlak, směs koření, barvivo: karamel), konzervanty: sorban draselný benzoan sodný.

Na obale byla informace pro alergiky: Výrobek obsahuje vejce, hořčici a sóju.

Dále bylo uvedeno, že výrobek je vyráběn v závodě, který zpracovává mléko, suroviny obsahující lepek, korýše, ryby, arašídy a celer.

(Této potravině se pravděpodobně celiaci vyhýbají velkým obloukem, o to víc jsme byli zvědaví na výsledek testu na obsah lepku)vzorky

 

Vzorek č. 3 - Bagetka máslová, bezlepková

vyrobeno doma

Složení: Jizerka (pšeničný deproteinovaný škrob, lupinová mouka, dextróza, guma guar E412, zahušťovadlo, emulgátor sójový lecitin E322, kyselina citronová E330, látka zlepšující mouku, kyselina askorbová E300), voda, máslo, olej (slunečnicový olej, vitamín E), pomocník na kynuté těsto expres (kukuřičný škrob, kypřící látky - glukono-delta-lakton, hydrogenuhličitan sodný, přírodně identické aroma, protihrudkující látka - trikalciumfosfát), sůl jedlá, čerňucha

Na obale pomocníka na kynuté těsto expres výrobce Dr.Oetker uvádí: Vyrobeno v závodě, který zpracovává sušené mléko, sušená vejce, pšeničnou a lupinovou mouku.


Výsledky:

všechny tři vzorky, tedy zmrzlina, pochoutkový salát i bageta máslová byly na obsah lepku negativní!

Obsah lepku ve vzorku značí tmavší modré zbarvení tekutiny. 

výsledek testu 

 

 

 

 

Analýzu obsahu lepku pomocí Jednoduchého Enzymatického Testu prováděla ing. Iva Svobodová-Bušinová, Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu

Další podobné články

Komentáře k článku
:
:
:
JTDKH:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace