RSS

Kozí mléko není vhodné pro alergiky na kravské mléko

Pro osoby trpící alergií na kravské mléko nepředstavuje vhodnou alternativu kozí mléko, protože existuje riziko vzniku zkřížené reakce.

Kozí mléko není alternativou pro lidi, kteří trpí alergií na kravské mléko, protože by mohl jejich organismus zareagovat alergicky i na obsahové látky z kozího mléka, oznámili nyní odborníci z bavorského Zemského úřadu pro zdraví a bezpečnost potravin (LGL) se sídlem v Erlangenu.

Prezident LGL Dr. Andreas Zapf k tomu uvedl: „Jak výzkumy na zvířatech, tak také klinické studie u lidí doložily, že pacienti s alergií na kravské mléko by mohli zareagovat neadekvátně také na složky obsažené v mléku kozím – v extrémních případech by se u nich mohlo dojít dokonce až k rozvoji život ohrožující šokové reakce. Výrobci by proto již neměli paušálně kozí mléko označovat jako potravinu vhodnou pro osoby trpící alergií na mléko. Díky zkřížené reakci vzniká potenciální riziko phrožení lidského zdraví". LGL v roce 209 prověřoval 13 druhů balení kozího mléka z hlediska jeho označení a zjistil, že dva typy produktů nesly na obalu označení jako „vhodný pro osoby alergické na kravské mléko“. Výrobci by měli dát veřejný přislib, že nesprávné označení na obalech změní a již hotové výrobky s tímto vyznačením stáhnou z trhu.
 
Údaje o četnosti alergií na kravské mléko u obyvatelstva uvádějí rozmezí od 0,1 do 7,5 procent, převážnou část postižených tvoří malé děti. Lidé s alergií na mléko reagují na různé bílkovinné složky mléka, především na kasein. Protože však i mléko jiných přežvýkavců jako jsou ovce, kozy nebo buvolové obsahuje kasein, který je  téměř příčinou vzniku zkřížené reakce existuje zde riziko vzniku zdravotních problémů. Alergické symptomy se mohou demonstrovat v podobě kopřivky, astmatu, obtíží trávicího traktu až po život ohrožující šok. Stanovení diagnózy alergie na kravské mléko je úkolem pro specializované lékaře – alergology, kteří mohou následně postiženým osobám poskytnout kompetentní rady ohledně skladby jejich jídelníčku.

Další podobné články

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace