Rostlinného původu

Marama fazole - rostlina budoucnosti nejen pro Afriku

Projekt EU „MARAMA II“ pod vedením Univerzity Kodaň má za cíl rozšíření pěstování této plodiny s vysokou výživovou hodnotou. První studie sledovaly rozdíly ve složení semen těchto fazolí z různých oblastí.

Fazole marama (Tylosema esculentum Burch. nebo také Bauhinia esculenta Burch.), jejichž domovinou je Afrika (okraj Kalahari), mají vysokou výživovou hodnotu (vysoký obsah bílkovin, tuku, vlákniny, ale nízký obsah škrobů), a tak jsou významnou potravinou domorodců. Zatím je využívána především volně rostoucí rostlina, kultivace této luštěniny zatím není rozšířená.

S cílem rozšíření produkce této plodiny a přispění k potlační hladu v Africe byl v EU vypsán projekt MARAMA II,  na němž se pod vedením Univerzity Kodaň zúčastní univerzity v Botswaně, Namibii, Jižní Africe a Slovinsku a nezisková poradenská organizace pro zemědělství v rozvojových zemích MARKET MATTERS Inc.

Fazole marama jsou přizpůsobené pouštnímu klimatu, zásobárnou vody pro suché období jsou obrovské kořenové hlízy. Pokusy o pěstování rostliny probíhají v Jižní Africe, Keni, Izraeli, USA a Austrálii.

Konzumují se vyluštěná semena, která však zasyrova nejsou konzumovatelná vzhledem k slizovité konzistenci a proto, že jsou téměř bez chuti. Afričani je praží v písku, čímž semena získají trochu ořechovou příchuť. Kromě toho se z nich získává olej. Semena mají dlouhou trvanlivost (řadu let) vzhledem k nízkému obsahu vody (sušina 95 – 97 %).  Konzumovatelné jsou i mladé hlízy, staré jsou však příliš tuhé a vláknité. Části rostliny se uplatňují jako krmivo.

Pro první studii zkoumající složení různých odrůd, z různých míst a různých sklizní byly využity vzorky pocházející z Botswany a Namibie ze sklizní 1990, 2005 a 2008. Byl zjišťován obsah bílkovin (31 – 36 %), tuků (36,5 – 38,7 %), vlákniny (22,5 – 24,8 %), popela (2,7 – 3,5 %) a jednotlivých minerálních a stopových prvků, tokoferolů, fytoestrogenů cyanogenních glykosidů a alergenní potenciál. Složením se od ostatních více odlišují fazole z Jižní Afriky, což souvisí s jinými klimatickými podmínkami. Překvapující jsou vysoké obsahy minerálních a stopových prvků (tabulka v originálu článku), vezme li se v úvahu poměrně  chudá půda. Fytoestrogeny se nacházely v podobném složení a množství jako v sojových bobech. Nebyly zjištěny isoflavony. Alergenní potenciál zatím nebyl zjištěn, testoval se však jen na protilátky známé z lupiny a arašídů. Nebyly prokázány kyanogenní glykosidy, které uvolňují kyanovodík.

Komentáře k článku
:
:
:
YHAKT:
Datum: 1.3.2012 9:18:36
fuj

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace