Rostlinného původu

Dvojí pohled na zařazení sóji do výživy kojenců

Ve Francii je doporučeno zařazovat sóju do výživy dětí až po dokončení třetího roku jejich života.

Díky vysokému obsahu chemických látek podobných hormonům by měla být indikována potrava kojenců na bázi sóji pouze v ojedinělých případech, uvedla prof. Sabine Kulling z univerzity v Postupimi na 4. fóru ochrany spotřebitelů německého Spolkového ústavu pro hodnocení rizik. Sója obsahuje tzv. fytoestrogeny, které se svojí strukturou a účinností podobají ženskému pohlavnímu hormonu estradiolu. Ačkoliv tyto hormonům podobné látky by měly mít v malém množství a v závislosti na životní fázi vlastnosti podporující dobrý zdravotní stav, mohou se projevit i negativně a to v případě, že sójové produkty tvoří velký podíl stravy nebo se vyskytují v izolované formě. Protože účinnost těchto látek v kojeneckém věku nebyla dostatečně podrobena výzkumu, nikdo přesně neví, jak mohou tyto látky působit v delším časovém horizontu. Také z tohoto důvodu Německá lékařská společnost pro děti a mládež doporučuje sójové výrobky do stravy kojenců zařazovat pouze v indikovaných případech, např. pokud se u dítěte prokáže vrozená intolerance glukózy kravského mléka. Dokonce ani v případě existence alergie na bílkoviny kravského mléka nepřináší zařazení sóji do výživy žádnou výhodu a neměla by být v žádném případě podávána dětem do 6. měsíce věku.

Francouzské zdravotnické úřady dokonce šly ještě dál a doporučily nepodávat dětem žádné sójové produkty až do ukončení třetího roku života. To je jeden z příkladů faktu, že přírodní látky v žádném případě nejsou vždycky bezpečné. Jak vysvětlil prof. Gerhard Eisenbrand z technické univerzity v Kaiserslauternu, v závislosti na koncentraci těchto látek v organismu dochází k odlišným metabolickým pochodům – při nízké koncentraci vznikají většinou neškodné finální produkty, při vysoké koncentraci však může dojít k negativnímu vlivu na zdravotní stav člověka. Použití v izolované formě není proto s příjmem v přirozené stavu srovnatelné. To je patrné také např. u potravních doplňků. Preparáty obsahující extrakty ze sóji a červeného jetele by měly konzumovat ženy trpící potížemi v souvislosti s přechodem, někdy také k ochraně před vznikem rakoviny prsu. Nehledě na to, že tyto účinky nebyly dosud dostatečně vědecky doloženy, existují důkazy výzkumů na zvířatech, že fytoestrogeny v této životní etapě za určitých předpokladů mohou naopak akcelerovat vznik rakoviny prsu. Takové účinky však není možné očekávat v případě, že jsou sójové produkty jednou ze součástí běžné stravy člověka.

 

Datum vystavení: 14.8.2007

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace