Přidružené alergie

Diabetici nepotřebují specifické normy složení potravin

Podle zprávy Komise mají diabetici konzumovat obvyklou zdravou stravu bohatou na ovoce a zeleninu a chudou na tučné a slazené potraviny a alkohol.

Komise projednávala v září na koordinačním jednání výborů pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin zprávu týkající se potravin pro diabetiky. Zpráva zpracovaná v červnu 2008 uvádí, že diabetici nepotřebují zvláštní potraviny, ale mají konzumovat obvyklou zdravou stravu. Ve stravě mají převažovat sacharidy a má být obsaženo vysoké množství vlákniny. Strava má být bohatá na ovoce a zeleninu, chudá na tučné a slazené potraviny a alkohol a má obsahovat mírné množství výrobků z masa a mléka.

Pět členských států má stanoveny normy na výrobky určené diabetikům, např. čokolády, cukrovinky, nápoje, sušenky, džemy a umělá sladidla. Avšak podle mnoha organizovaných skupin pacientů takové speciální výrobky jen odvádějí pacienty od zachovávání správných stravovacích zásad. A kromě toho je nyní k dispozici mnoho výrobků např. s nízkým glykemickým indexem, na které se diabetické normy nevztahují, a které jsou pro diabetiky (a nejen pro ně) příznivé.

Z těchto důvodů podle zprávy Komise není třeba vyvíjet speciální normy složení potravin pro diabetiky, a je třeba v tomto duchu upravit rámcovou směrnici 89/107/EHS o potravinách pro zvláštní výživové účely.

 

Datum vystavení: 22.10.2008

Další podobné články

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace