Přidružené alergie

Čím nahradit vejce

U vajíčka známe celkem 23 rozdílných bílkovin, u kterých byla popsána schopnost vyvolat u citlivých jedinců alergii.

Vajíčka, respektive vaječné bílkoviny, patří celosvětově mezi nejrozšířenější alergeny. Ve střední Evropě je kolem 1 % populace postiženo alergií především na bílkoviny bílku. U dětí je výskyt pravděpodobně ještě vyšší (2%), v některých případech dokonce alergie na vajíčko svým výskytem u malých dětí přeskočí alergii na bílkoviny kravského mléka. Tento stav je znám především u malých ekzematiků. Dokonce u plné poloviny dětí s atopickým ekzémem zjišťujeme zvýšené protilátky proti vajíčku, respektive nejčastěji proti ovalbuminu. Není ale zcela zřejmé, zda má tento nález i klinický význam - při navržené bezvaječné dietě totiž ne vždy dochází k viditelnému zlepšení kožního nálezu.

Vaječné bílkoviny mohou vyvolat i vážné celkové reakce včetně anafylaktického šoku. K nejznámějším nehodám dochází při přehlédnutí složení potravin, ale i podceněním fenoménu skryté alergie.

Při nahrazování vajec v kuchyni si nemusíme zoufat téměř ve všech případech se můžeme nich obejít. Zdánlivě největší obtíž nastává při pečení moučných či masových těst. Vajíčko je považováno za nenahraditelné pojivo — téměř nikdy to není pravda.

Možnosti náhrady vajec:

1. Práškem do pečiva (1 sáček odpovídá 1—2 vajíčkům), lze doporučit například kypřící prášky Dr Oetker, které jako jedny z mála neobsahují plnidlo — mouku:

1 sáček prášku do pečiva smícháme s 1 lžící vody a 1 lžící octa nebo nebo 1 sáček prášku do pečiva smícháme s 1/2 lžíce oleje a 1/2 lžíce vody.

2. Pomocí droždí (sáček instantního droždí rozpustíme v 1/4 sklenici horké vody = 1 - 2 vajíčka).

3. Želatinou (1 sáček — nahradí až 3 vajíčka).

4. Bramborovým škrobem — Solamylem:

Kynutá těsta — buchty. koláče, vdolky, vánočky, mazance, ale i houskový knedlik, masové (maso-zeleninové či jen zeleninové) karbanátky lze připravit zcela bez vejce i vaječné náhrady (pokud je součástí těsta tuk či mléko, pak přidáme těchto surovin o něco více než obvykle).

Do těsta na bramborák, palačinky, lívance, bramborové placky přidáme 1 lžíci Solamylu (těsto pro celou rodinu).

Na obalovaní řízků: 1 lžíci Solamylu a 1/4 litru mléka, trochu mouky (eventuálně sůl) — vše smícháme, nejlépe našleháme, pak řízky obalíme(naposledy v strouhance).

Vánoční cukroví: jedno vejce či dva žloutky nahradíme polovinou lžíce Solamylu rozmíchaného v 1 dl vody (a přidáme do těsta).

5. Pudingovým práškem (například do tvarohu určeného k pečení).

Rady alergikiům

Alergie na vajíčko do 3 let věku vyhasíná až v 80% případů. Jedná se o určitou obdobu alergie na bílkovinu kravského mléka.

 

  • Vajíčko by nemělo patřit do jídelníčku kojence, zvláště v rodinách s alergickou zátěží.
  • U dětského atopického ekzému bává vaječnáa alergie zjišťována v 50% případů — proto se — v případě dětského ekzému varujte vajícka raději mnohem déle, až do 3 let věku.
  • U ekzému dospělých bývá zjištěna alergie na vajíčko až v 10% prípadů.
  • Vaječný bílek si zachováva částečnou alergenicttu i po tepelné úpravě, nejagresivnější v tomto smyslu je ovomukoid.
  • Vaječný bílek se často důsledně tepelně neupraví (sázená vejce, míchaná vejce, pomazánky, vmíchávaní do polévek apod.).
  • Naproti tomu vaječný žloutek se teplem rozloží dobře a alergenicitu ztrácí.

 

V dětství zjištěné vyšší protilátky proti vajíčku jsou prognosticky nevýhodným nálezem. Ukazuje se, že tyto děti mají v budoucnu větší riziko vzplanutí jiného alergického onemocnění s důrazem na průduškové astma.

Martin Fuchs: Alergie číhá v jídle a pití... (koupíte v Zásilkovém obchodě na těchto webovkách)

Datum vystavení: 6.4.2006

Další podobné články

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace