Příběhy celiaků

Celiaci, postavte si pec

Pec pana PavlaNedělám si z vás legraci. Myslím to vážně! Po návštěvě na chalupě u pana Pavla jsme s přítelem začali vážně přemýšlet, kam postavíme pec.

 

To bylo tak. Asi před půl rokem přišel do našeho Bezlepkového centra v Brně na Obilním trhu nově diagnostikovaný Pan Pavel a jeho úžasná pecceliak  pan Pavel. Měl spoustu otázek, mimo jiné se zeptal, zda bychom nepřijeli k němu na chalupu, že staví pec a rád by, abychom vyzkoušeli, jak se v ní upeče bezlepkový chleba Calta. S Pavel, Zdena, Vlastik a pizzykolegyní Evžou jsme nadšeně pozvání přijaly a hned na ni zapomněly. Pan Pavel ale naštěstí nezapomněl. V lednu telefonoval, že je pec hotová a kdy že přijedeme. Bohužel Evža  skončila se zdravotními problémy v nemocnici a tak jsme se jednu sobotu vydali s přítelem do vesnice nedaleko Jevíčka na Pardubicku sami. Byl to jeden z nejstudenějších víkendů letošní sibiřské zimy a právě v Jevíčku klesla teplota nejníže z celé republiky :-)).  Tajně jsem doufala, že nás Pavel skutečně čeká ve vytopené chalupě u rozpálené pece.Bezlepková pizza

 

Nejen že čekal. Pec byla rozpálená a Pavel navíc na kotli škvařil škvarky. Voněly až na ulici!  Pavlova přítelkyně Zdena již měla připravené bezlepkové těsto,  ze kterého plánovala upéct pizze a housky. Bezlepkové houskyBezlepková pletýnkaMouku prý použila od firmy Schär, Mix B. I když bylo těsto prý řidší než obvykle, "rozválení" pizz ji šlo velmi dobře. Do tvarování houstiček jsem se zapojila i já. Zdena ještě upletla krásnou pletýnku. Neměli jsme žádnou formu. Housky i pletýnku jsme vložili na vymaštěné plechy. U kachlových kamen těsto krásně nakynulo a Pavel jej vložil do pece. Když asi za 12 minut vytáhl krásné, do zlatova upečené, boubelaté bezlepkové housky, nevěřila jsem svým očím. Pizzy byly také úžasné. Od pravých italských by je nikdo nerozeznal. Tenoučké, chutné!Dokonalá dělba práce.

 

U kamen těsto dobře nakynuloPak už byly škvarky akorát.  Naštěstí jsem den předem doma  v automatické pícce upekla Caltu (bezlepkový chléb pro zdraví) a spolu s zbytkem vánočního dortu z mražáku jej vzala s sebou. Dort jsme si dali spolu s báječným perníkem, který zase upekla Zdena ke kávě. Calta se zase výborně hodila k čerstvým škvarkům. Pavel prohlásil, že těsto na Caltu z pece musíme umíchat ručně, tak jak to dělávaly naše babičky a tak se všichni vystřídali u mísy s těstem. Kameninovou formu, speciálně vyrobenou pro Caltu, jsme vymazali čerstvým sádlem a vložili těsto. Než si Zdena s Vlastikem zahráli kulečník, těsto vykynulo a pec byla opět správně vyhřátá. S napětím jsme do ní opatrně vkládali formu s bezlepkovým těstem na chléb bez alergenů, laktózy, konzervantů a barviv. Chleba se podařil bezvadně. Před dopečením jsme povrch potřeli vodou, takže se vytvořila křupavá lesklá kůrka. A jak krááásně voněl!

 

Bezlepkový chléb z pecePavel a jeho chlebaCalta nestačila ani vychladnoutPejsek také prosil o kousek

Pavle a Zdeno, srdečně děkujeme za pozvání a příjemně strávený den.

Iva Svobodová-Bušinová

Vlastimil Mrva

Další podobné články

Komentáře k článku
:
:
:
OJRRC:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace