Poznámka

Celkem 282 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Co je nového na trhu?

Směs na mufiny z KauflanduVzpomínám si docela přesně, jak jsme si v Komisi pro celiakální sprue při MZČR asi před šesti lety určili  jako jeden z cílů, dostat bezlepkové potraviny do nabídky super a hypermarketů. Tenkrát se to zdálo jako docela těžký úkol. 

ANKETA - Vařím, vaříš, vaříme bezlepkovou dietu

Muži v zástěřeVědci zjistili, že i s pokročilou technologií  v našich kuchyních, dnešní žena stráví zhruba dva a půl roku pouze vařením.  Mělo by to být zhruba 9 hodin týdně u plotny. Kolik ale "provaří" maminka malého celiaka? To uvidíme z výsledku ankety, kterou jsme právě vystavili na náš web. Spočítejte kolik času vám týdně zabírá příprava bezlepkové stravy a HLASUJTE!  

Je to tady zase - jahodové opojení

Co víme o jahodách -  obsahují z 87 % vodu. Jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B, C, E a minerálních látek, zejména bóru , draslíku, fluoru, fosforu, hořčíku, kobaltu, síry a vápníku. Na ovoce obsahují jahody překvapivě mnoho vláknin, měkkých, lehce stravitelných a naopak velice málo přírodního cukru. Mohou tak být doporučovány při nejrůznějších dietách.

Kromě jiného také obsahují organické kyseliny, které jahodám dodávají charakteristickou vůni a chuť. Bohužel ale díky těmto kyselinám (jablečné, citrónové, chininové, šťavelové a salicylové) jsou na jahody někteří lidé alergičtí. Plody jahod posilují metabolismus, pomáhají při léčbě chorob srdce a cév, při chudokrevnosti, dně, močových a žlučových kamenech. Mají protizánětlivý účinek, snižují také horečku a zmírňují nachlazení.

Pojďte se mnou do kuchyně,  na něco dobrého,  jahodového.
 

Soutěž o nejlepší bezlepkový chléb připravený z hotové směsi

SoutěžímeSoučástí programu VII. celostátního setkání celiaků v Jeseníkách, které se konalo začátkem června 2010,  byla soutěž o nejlepší bezlepkový chléb,  připravený z hotové směsi, která je na trhu. Chleba pekli přímo na akci zástupci firem, které směs prodávají nebo prezentují.  Do soutěže bylo přihlášeno pět směsí a  vzorky hodnotila jednak odborná porota a také účastníci akce.  Známkovalo se jako ve škole - nejlepší 1, nejhorší 5.

Další školní jídelny, kde myslí na malé celiaky

Paní Kateřina nám napsala o školách, kde jsou ochotni připravit bezlepkové jídlo pro její děti. Rádi zaslané kontakty zařadíme do naší databáze školních jídelen, které připravují bezlepkové jídlo. Pokud váš malý celiak nastupuje do školky, školy případně jde studovat, je nejvyšší čas promluvit s vedením jídelny nebo ředitelem školy o přípravě bezlepkového jídla.

Rekonstrukce seznamu škol, kde vaří bezlepkovou dietu. Pomozte nám seznam aktualizovat

Pošlete kontakty, kde vaří dětem, studentům, učňům bezlepkovou dietu

Je to již pár let, co jsme založili databázi škol a dalších vzdělávacích zařízení, kde vaří bezlepkovou dietu. Seznam se pěkně rozrost, ale není aktuální.

Prosba o finanční podporu provozu webových stránek pro celiaky

Emailová zpráva z 25.1.2010, došlo v 14:18 hodin

Obracím se na vás všechny, návštěvníky těchto webových stránek, o finanční příspěvek na provoz internetových stránek pro nemocné celiakií.  Rekonstrukce webu, která byla nutná v zhledem k velkému množství materiálů zde umístěných, stála víc než 80 tisíc korun.  Dosud jsme díky dotacím uhradili z této částky 50 000 Kč. Teď nám firma CZI s.r.o., která web rekonstruova, "dala nůž na krk".

 

Zemřel ombudsman Otakar Motejl

Ombudsman Otakar Motejl Ombudsman Otakar Motejl v neděli 9. května 2010 zemřel, bylo mu 77 let. Ombudsmanova mluvčí Iva Hrazdílková řekla, že zemřel v dopoledních hodinách ve Fakultní nemocnici v Brně - Bohunicích po krátké náhlé nemoci.

Měla jsem tu čest se s ombudsmanem Otakarem Motejlem několikrát sejít a mluvit s ním. Vždy byl milý, vstřícný a pozorný. Vzpomínám na naše poslední setkání a náš poslední rozhovor, jak jinak než o celiakii a problémech s ní spojených. Vyprávěl mi, že i on kdysi nakupoval pro dítě svých známých bezlepkovou mouku v tehdejší Kotvě a vozil ji do Brna.

Byl to právě ombudsman Otakar Motejl, který se před léty zasadil o zrušení "přídělového" systému na bezlepkové potraviny, kterou ovládala firma LS Zetis. Odstartoval tím rozšíření nabídky kvalitních bezlepkových potravin a surovin do dnešní podoby. Na úřadě ombudsmana se také poprvé sešli na jednání u kulatého stolu celiaci, lékaři, zástupci zdravotních pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví ČR.

S úctou a vděčností budu na ombudsmana Otakara Motejla vzpomínat.

Iva Svobodová-Bušinová 

předsedkyně správní rady Poradenského centra pro celiakii a bezlepkovou dietu

Darovaná pícka již má majitele

Domácí pícku na chléb zn. Panasonic, kterou věnovala paní Pavla dostal Oldřich

Domácí píckaDomácí pícka na chléb je pro celiaka,  nuceného dodržovat bezlepkovou dietu pravým požehnáním. Ale kvalitní pícka, jakou zn. Panasonic je, může být pro někoho nedostupná z důvou poměrně vysoké ceny.  Když jsem si přečetla email od paní Pavlíny, velice mě potěšil. Rozhodla se totiž věnovat někomu z celiaků domácí pícku na chléb zn. Panasonic, kterou doma nevyužijí.  Na mě zůstal těžký úkol, vybrat někoho, kdo pícku dostane...

Novinky na webu pro nemocné celiakií

šéfredaktorka při tvorbě webu :-)Slibovali jsme změny a už jsou tu!

Nový administrativní systém, na jehož úhradu jste přispěli také vy, návštěvníci tohoto webu,  je již skutečně na profesionální úrovni a umožňuje celou řadu možností pro publikaci novinek.   

Ale nic se neudělá samo. Do práce v Poradenském centru pro celiakii a bezlepkovou dietu se zapojili noví lidé. Reklamu a marketing má na starosti Mgr. Blanka Kozáková, se stránkami aktivně pomáhá Mgr. Zbyněk Češka*

 

Celkem 282 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace