Poznámka

Omyly televize, které škodí celiakům

ilustrační foto

Paní J.V. nedávno poslala email, ve kterém, kromě jiného, stálo:" dívání na televizi o vaření, byť zřídka, je opravdu na INFARKT!
Cca před měsícem jsem slyšela v pořadu "Vše o vaření" od jednoho kuchaře větu:
"Omáčku (samozřejmě s normální moukou!) pořádně provaříme, aby se z ní ztratil lepek!"
Mohlo mě z toho ranit! Pak se divím, když babička přijde s takovým nápadem a tvrdí, že to
přece říkají odborníci v televizi. To je OPRAVDU trestuhodné! ...JAK jen tomu zabránit?!
."

Naštvalo mě to. Napsala jsem tedy na adresu diváckého centra ČT email, který jsem nazvala Nespokojenost.:

..."mám velmi závažnou výtku na informace týkající se  bezlepkové diety, které pronášejí  redaktoři i účinkující ve Vašich pořadech. O obsahu lepku v jednotlivých potravinách i o tzv. "bezlepkové" přípravě mluví většinou naprosté nesmysly a tím škodí nejen celiakům , ale i těm, kteří jim chtějí pomoci!! Uvědomte si laskavě, že celiakie je nevyléčitelná nemoc, která může být život ohrožující! Ohledně bezlepkových potravin a surovin jsou vydané naprosto jasné vyhlášky! A je důležité je dodržovat i ve Vaší televizi...

Ještě moje malá poznámka. Nepravdy o bezlepkové dietě bohužel nešíří jen Vaše televize.

Předpokládám, že dostanu odpověď a hlavně že sjednáte nápravu."

Za divácké centrum ČT odpověděla Žaneta Malečková téměř okamžitě toto:

..." v pořadech o vaření vystupují kuchaři, kteří se věnují "běžnému" vaření a z této pozice také předávají divákům své zkušenosti. Jedná se nezřídka o špičkové kuchaře, kteří se ale v rámci své profese bezlepkové dietě nevěnují, proto pravděpodobně došlo také k situaci, kterou ve svém e-mailu popisujete. Za uvedení mylné informace se samozřejmě Vám i ostatním divákům omlouváme a pro více informací o bezlepkové dietě či receptech, které při ní lze využít doporučujeme sledovat relace, jichž se účastní odborníci se vztahem k této problematice - viz např. pořady níže uvedené. Zároveň platí, že nejvhodnější rady a doporučení podá pacientům s bezlepkovou dietou vždy jejich lékař..."

Tento názor pracovníků diváckého centra ČT rozhodně nesdílím. Média nesmí šířit nepravdivé informace. Pokud se tak stane, měly by se omluvit za chybu ve stejném pořadu, který ji odvysílal! Navíc se opět mylně domnívají, že" rady a doporučení podá pacientům s bezlepkovou dietou vždy jejich lékař" . Nechci se dotknout lékařů, ale oni by měli hlavně řádně pacienta s celiakií vyšetřit,  zajišťovat jejich sledování a dodržování bezlepkové diety doporučit, případně upozornit na zdravotní následky při jejím nedodržování. O samotné  bezlepkové dietě by pacienty měli informovat nutriční terapeuti nebo zástupci pacientských sdružení.

Očekávám názory čtenářů tohoto článku v komentářích pod příspěvkem, nebo na emailu: info@bezlepkovadieta.cz

  Ing. Iva Bušinová, poradce pro bezlepkovou dietu

P.S. Před chvílí jsem v televizi  Prima ZOOM shlédla přírodopisný dokument o Chorvatsku. Moderátor mluvil o tom, že zde žijí kamzíci a televize ukazovala stádo muflonů. Co dodat! Opravdu nás diváky považují  pracovníci médií za hloupé?

Komentáře k článku
:
:
:
QECRF:
Datum: 29.6.2021 9:51:39
Pozornost. Jsem pan Wagdy Rezkel Sheikh. Pracuji s Vystar Credit Union Bank Florida USA. poskytujeme obchodní půjčku nad 50 000 USD na 10 milionů USD na 500 000 000 USD na investice do jejich obchodní organizace. budeme investovat do vaší společnosti maximálně po dobu 5 let, než splatíte fond spolu s 5% úrokovou sazbou. Poskytujeme půjčku s 5% úrokovou sazbou s maximální dobou trvání 5 let, abychom splatili částku půjčky s 5% úrokovou sazbou. Pokud máte zájem, laskavě kontaktujte tento e-mail: wagdyrezkelsheikh@gmail.com nebo prostřednictvím čísla WhatsApp: +1 (260) 475-9549 a pokračujte v investování. dík Wagdy Rezkel Sheikh
Datum: 26.5.2014 12:18:28
Šíření lživých/nepřesných informací v médiích je samo o sobě zajímavé téma. Když si sportovní redaktoři na ČT pletou olympiádu a olympijské hry, v MF Dnes se můžeme dočíst, že na palubu letadla si nemůžete vzít vodu, tak co bysme potom chtěli v pořadu o vaření.

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace