Poznámka

Moučníkářka

Získala jsem vzácnost, Moučníkářku, starou kuchařskou knihu plnou úžasných receptů.

Knížku vydalo v roce 1926 Ústřední dělnické knihkupectví a nakladatelství v Praze. Obsahuje 1 250 receptů. Je psaná krásným staročeským jazykem. Autor, Jan Kettner v úvodu píše " Moučníkářka, praktická kuchařská kniha, obsahující 1250 vyzkoušených receptů na moučníky, jest nepostradatelnou příručkou pro kuchaře, kuchařky, pro hotely, hostince, pro domácnost, vůbec pro každého, kdo miluje dobrou moučnou stravu. Kniha tato má vyplniti citelnou mezeru v odborné kuchařské literatuře. Přeji všem, kdož se budou říditi mými předpisy, mnoho zdaru".

 

Je úžasné obracet ty zažloutlé listy, nesoucí stopy používání. Při pročítání přicházím na to, že rady a pokyny  staré 84 let  se hodí i nám v jednadvacátém století.  K mojí velké radosti zjištuji, že Moučníkářka obsahuje spoustu přirozeně bezlepkových receptů. Některé mají navíc kouzelné názvy.

 

Cukrlátka

Do pevného sněhu z 1 bílku přimísí se 210 gr práškového cukru, hodně příchuti z citronu, pomoranče nebo vanilky a ještě tolik cukru, aby se těsto dalo rozválet. Vypíchají se z něj malé vzorky a na pomaštěném plechu zvolna pekou.

Autor: Moučníkářka

Komentáře k článku
:
:
:
VDSIT:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace