Poradna

PORADNA : Podstata celiakie

8.9.2007 20:45:53 : Otázka: -----

Dobrý den. Prosím vysvětlete mi, jestli celiakie patří do skupiny autoimunitních nemocí a jak souvisí s genetickou poruchou systému HLA. Moc děkuji - Štěpánka 

24.9.2007 0:19:07 : Odpověď : dr. Kulhánek

Vážená paní Štěpánko,
celiakie patří do skupiny tzv.autoimunitních chorob, někdy je dokonce uváděna jako modelový typ, protože je známa cílová struktura, tzv. autoantigen /enzym transglutaminasa/, je přítomna a detekovatelná specifická protilátková odpověď /protilátky proti endomysiu a tkáňové transglutaminase/, a je znám spouštěč /tedy lepek - gluten, resp. gliadin/.

Genetika celiakie je zatím poznána jen zčásti, uvádí se, že asi ze 40 % souvisí právě s tzv.HLA geny, zbytek s tzv. non HLA geny.
HLA systém /zkratka z prvních písmen z angl. označení Human Leukocyte Antigen/ je někdy označován též jako hlavní histokompatibilní systém /MHC - Major Histocompatibility Complex/ a nazývá se též systém tkáňové slučivosti (kompatibility), čímž má velký význam v transplantační medicíně. Je lokalizován na krátkém raménku 6.chromozómu.

HLA komplex kóduje více než 200 genů, které kódují HLA antigeny /resp.molekuly/. Podle své funkce a umístění se geny rozdělují do 3 oblastí: HLA-I, HLA-II, HLA-III. HLA-antigeny I.třídy se nacházejí na povrchu všech jaderných buněk člověka, tedy všech kromě zralých červených krvinek. Oblast HLA-II se dělí na podoblasti HLA-DR, HLA-DQ a HLA-DP.

Typickou vlastností HLA antigenů je jejich polymorfnost, což znamená, že v místě určitého genu se u jedinců dané populace vyskytují různé varianty, které se označují jako tzv.alely. HLA antigeny mají abnormálně velké množství alel, čímž tvoří nejpolymorfnější systém v lidském těle.

Biologickým významem a smyslem této obrovské polymorfnosti je zajištění chemické individuality každého jedince, ale i přežití člověka jako biologického druhu v měnících se podmínkách životního prostředí. Určitá skladba HLA-antigenů souvisí se zvýšenou náchylností svých nositelů vůči některým chorobám, zatímco naopak jiná kombinace jim poskytuje zvláštní odolnost. Tato úloha HLA-antigenů vyplývá z jejich klíčové funkce při rozpoznávání jak cizích, tak vlastních antigenů. Skladba HLA-antigenů rozhoduje o tom, zda konkrétní jedinec bude na daný antigen odpovídat dostatečnou nebo nedostatečnou imunitní reakcí, zda tato odpověď bude dosti rychlá, aby zabránila vzniku určitého onemocnění, nebo naopak pomalá, vyúsťující do chronického chorobného stavu, a hlavně zda odpověď bude prospěšná (obrana organismu) nebo škodlivá, poškozující (např. u alergických nebo autoimunitních chorob). Mnohé HLA-antigeny se v současnosti pojí se zvýšeným rizikem vzniku některých nemocí.

Celiakie se pojí s přítomností tzv.heterodimeru HLA-DQ2, DQ8. Heterodimer HLA DQ2, DQ8 (DQalfa1*0501/DQbeta1*02) se vyskytuje asi u 90 % pacientů s celiakií. Avšak tento heterodimer se vyskytuje i u 20-25 % zdravé populace. Tímto je bohužel tzv. genetická diagnostika celiakie výrazně ztížena, a proto genetické testování nepatří mezi základní vyšetřovací metody při podezření na celiakii.

Doufám, že jsem Vás moc nezahltil informacemi, ale tato oblast je velmi složitá a stále se vyvíjí, proto takové množství údajů, a také aby to mělo poněkud hlavu a patu.

S pozdravem
dr. Kulhánek, Nermocnice Milosrdných bratří, Brno 

kategorie: Poradna
Komentáře k článku
:
:
:
LABNP:
Od: Tonda
Datum: 15.12.2013 6:42:09
Dobrý den Rád bych se zeptal: Už cca rok mám potíže jejichž příčinu nedokážu určit, je mi 27 let a nikdy sem se neléčil s žádnou alergií ani chorobou ale poslední cca rok u mě převládá: únava, otoky rtů, svrbění rtů, otoky krčník uzlin, bolesti krku na různých místech, občasné boláky v ústech, pachuť, migrény, zrychlený tlukot srdce a vysoký KT, navštívil jsem ORL a Neurologii a podle obou lékařů sem v pořádku ( ale opravdu se tak necítím) za více než měsíc mám termín u alergologa, je možné že se jedná o caliakii?? Měl bych najet na bezlepkovou stravu než mi udělá testy alergolog?? Děkuji za odpověď
Datum: 7.4.2012 2:21:18
ale tato oblast je velmi složitá a stále se vyvíjí, proto takové množství údajů, a také aby to mělo poněkud hlavu a patu.
Datum: 31.3.2012 13:44:29
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli se dá celiakie nějak vyléčit, ale tak abych nemusela dodržovat bezlepkovou dietu a byla na 100% zdravá, děkuji za odpověď good
Od: zuzana.
Datum: 18.12.2011 20:56:16
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli se dá celiakie nějak vyléčit, ale tak abych nemusela dodržovat bezlepkovou dietu a byla na 100% zdravá, děkuji za odpověď

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace