Poradna

PORADNA : Co bych neměl jiíst ?

11.11.2008 14:50:33 : Otázka (3) : -----

Dobrý den, odmalička mi bylo říkáno, že nesmím potraviny Jako Coca Cola a jiné, které jsou dobarvené karamelem, jelikož se tam vyskytuje slad. Tak by mě zajímalo, jak to s tím karamelem a E150kou je. Vůbec se v tom totiž nevyznám. Počítala jsem s tím, že nesmím pít Colu, rum, Fernet, medovinu a podobné věci a poslední dobou zjišťuji, že to snad ani není pravda. Taky mě zajímá, jestli je třeba více postupů při výrobě karamelu (a co je přesně amoniak-sulfitový karamel užívaný v sirupech?). Ohledně sladu by mě taky dost zajímalo, jestli mohu jíst cornflakes, když se v nich vyskytuje. Vím, že Bona Vita má uveden obsah gliadinu do 10mg na 100g...to znamená co?
A ještě poslední otázka: jak je to s tolik oblíbenou vlákninou v jogurtech, máslech a uzenině? Nedokážu si pod tímto pojmem představit, zda mi může uškodit, či ne.
Předem děkuji za odpověď.


19.10.2006 21:24:43 : Otázka (2) : Marie, 45 let

Dobrý den, jsem úplná začátečnice v bezlepkové dietě a prosím o sdělení vhodnosti potravin jako víno, brambory, rýže a sladkosti například čokoláda a zmrzliny. Žádné zažívací potíže nemám, ale pokud dietu nedržím, mám vyrážku a asvědění po celém těle. Nesnášenlivost lepku mi byla prokázána. Děkuji


15.8.2006 0:17:59 : Otázka (1) : Tomáš Hešík

Jídla která bych neměl jíst??? Mám v tom v poslední době zmatek pokud možno vypsat díky :-) 

19.11.2008 14:53:39 : Odpověď (3) : ing. Iva Svobodová-Bušinová

Dobrý den Ivono,

doporučuji Vám pročíst si nové informace o obsahu lepku v potravinách a jejich vhodnosti pro nemocné celiakií. Asi budete překvapena.

Podle databáze bezlepkových potravin VÚPP je Coca cola pro BD povolená. Také cornflakesy, které obsahují slad jsou vnodné pro BD. Ukázalo se, že obsah lepku v těchto potravinách nepřesahuje limit, daný vyhláškou o potravinách určených pro zvláštní výživu. To je právě těch Vámi udávaných 10 mg/100 g. Podle novelizace je povolená hranice lepku v přirozeně bezlepkových potravinách 20 mg na kg potraviny ve stavu určeném ke spotřebě. U bezlepkových potravin obsah lepku činí nejvýše 100 mg/kg potraviny ve stavu určeném ke spotřebě.

Nová pravidla také platí pro destiláty na bázi obilovin. Bílkoviny (lepek je bílkovina) a peptidy nejsou destilací převedeny do finálního destilátu za předpokladu řádně vedené destilace, je proto nepravděpodobný vznik nepříznivé reakce u pacientů s celiakií.

Pokud se týká vlákniny v jogurtech, atd. je důležité číst pečlivě údaje o složení výrobku. Výrobce má povinnost uvést všechny alergety, tedy i lepek v potravině.

S pozdravem ing. Iva Svobodová-Bušinová, Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu


20.10.2006 8:02:00 : Odpověď (2) : ing. Iva Bušinová

Dobrý den paní Marie,

doporučuji Vám prostudovat si naše webové stránky. Začněte sekcí Informace a články - Potraviny - Bezlepkové potraviny. Dál si pročtěte sekci Bezlepková dieta, Celiakie. Materiálů pro prostudování nabízíme opravdu hodně.
K Vašim konkrétním otázkám - víno, brambory, rýže ano jsou bezlepkové. Sladkosti, čokoláda, zmrzliny, dresinky atd. - pročítejte etikety!! podle vyhlášky, která platí od konce loňského roku má každý výrobce povinnost označit na obale svého výrobku alergeny. Lepek (gliadin) je zařazen mezi alergeny, stejně tak mléko a výrobky z něj (včetně laktózy). Doéporučuji také nahlédnout do databáze bezlepkových výrobků - najdete si na úvodní straně těchto webovek. Je to seznam výrobků kontrolovaných na obsah lepku, které vyhověly vyhlášce pro bezlepkové potraviny a suroviny. Nejedná se o úplný výčet bezlepkových výrobků!
Držím Vám palce při zvládnutí naší diety.

S pozdravem ing. Iva Bušinová, Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu


15.8.2006 21:32:04 : Odpověď (1) : ing. Iva Bušinová

Dobrý večer,
doufám, že máte na mysli jídla která by neměl jíst celiak, který musí dodržovat bezlepkovou dietu :-)).
Neměl by jíst nic, co je vyrobeno z pšenice, ječmene, žita a ovsa. Tedy veškeré pečivo, knedlíky, oplatky, strouhanku, .... Zásadou je pročítat složení výrobků, které kupujete v obchodě. Podle nové vyhlášky by měl výrobce označit na obale všechny alergeny, které jeho výrobek obsahuje. Lepek (gliadin) je alergen. Na těchto webových stránkách máme spoustu informací o tom, co celiak smí a nesmí jíst. Doporučuji Vám například v sekci Informace a články - Potraviny, Bezlepkové potraviny. Nebo Bezlepková dieta, vhodné potraviny analyzované ve VÚPP najdete v databázi bezlepkových potravin na úvodní stránce.

S pozdravem ing. Iva Bušinová, Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu 

kategorie: Poradna
Komentáře k článku
:
:
:
JHZGT:
Od: Jahoda
Datum: 10.1.2018 19:15:24
Dobrý den, cca měsíc mi přišli na celiakii. Na potraviny dávám pozor, to mi problém nedělá. Avšak jsem pivař , tak bych se chtěl zeptat, jak je to s pivem? Zjistil jsem si bezlepková piva, Celia, která by měla obsahovat jen 5,0 ppm. Můžu toto pivo? Popřípadě kolik denně, týdně? Děkuji předem za Vaši odpověd. Martin Heryán
Od: Sisi
Datum: 7.4.2015 14:36:38
Jarmila: no taky bych chtěla vědět...
Od: diblik
Datum: 19.6.2014 14:19:42
Dobry den, pani Businova, rada bych se ujistila, ze se v databazi belepkovych potravin orientuji spravne. Napr. Tradicni sojova omacka od Vitany je oznacena jako bezlepkova. Na etikete v obchodu me však odradila veticka výrobce, ze muze obsahovat stopy lepku. Jedna se tedy spise o alibismus výrobce a potravina je pro celiaka bezpecna? Dekuji mnohokrat za odpověď. Michaela Diblikova
Od: Jarmila
Datum: 26.4.2014 15:35:06
Dobrý den, když mám Celiakii mohu Ječný sladový extrakt ? :)
Od: Irena
Datum: 29.1.2014 13:38:46
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, nedávno mi byla diagnostikována alergie na lepek a na kravské mléko. Chci se zeptat,jak mam správně uspořádat svůj jídelníček, když kozí čí jiné mléko chutově nesnesu. Poradili byste mi prosim par typů na správný jídelníček, já si nevím rady. Děkuji
Od: Míša
Datum: 4.6.2013 18:00:55
Dobrý den, už asi 3 roky mám velmi časté pálení žáhy a celkově se často necítím dobře a mám nafouklé břicho. Vyšetření žaludku (endoskopem) jsem měla v pořádku akorát zvýšenou produkci žaludečních šťáv. Je možné že by se alergie na lepek projevovala pouze tak jak popisuji?? Děkuji za odpověď :-)
Od: Míša
Datum: 7.2.2013 21:53:01
Dobrý den, ve 38 letech mi byla diagnostikována celiakie a nyní se snažím vstřebat co mohu a nemohu jíst. Je mi jasné, že potraviny označeny pro BD jsou OK, tam kde značka není mám sledovat složení, chápu, že kde je pšenice, oves, ječme..nemohu, chápu, že kde je pšeničný škrob také NE, ale mám velký problém s tím, že nemohu "emulgátory, zahušťovadla atd." - jak mám poznat jaké E nesmím? Nikde jsem nenašla seznam těchto "doplňků", které jsou pro BD nevhodné. Prosím pomóóóc :-( Děkuji za radu!
Od: Klára
Datum: 12.11.2012 17:24:33
Dobrý den, vím, že toto není stránka vhodná přímo pro mě, ale nemohla jsem najít vhodnější. Mám nově zjištěnou alergii na veškeré obilniny, takže je se učím, co mohu jíst a co ne a vůbec si nevím rady s modifikovaným škrobem a glukózovým sirupem, tak doufám, že zde někdo bude vědět odpověď. Pokud je na některých potravinách uvedeno modifikovaný škrob (přesnídávky) nebo jen škrob, tak předpokládám, že je to škrob buď kukuřičný nebo bramborový. Myslela jsem, že výrobci mají ze zákona povinnost toto uvádět, ale pokud to tam není specificky uvedeno, je možné, že je škrob již tak upravený, že by mi již nemusel vadit? Stejný dotaz mam s glukózovým sirupem - zjistila jsem si, že se dělá buď ze škrobu bramborového, nebo pšeničného. Zde je stejný problém, jako u předchozího bodu - jeden mohu, druhý ne. Avšak zde mají výrobci nějakou vyjímku, že nemusí uvádět, ze kterého škrobu sirup vyrobili, což schálila přímo EU, předpokládám že na základě nějaké studie - takže zde mě napadá stejná otázka, je tento sirup již tak upravený, že by mi nemusel vadit, ani kdyby byl z pšeničného škrobu? Potravin, které tyto složky obsahují, je celkem hodně a nerada bych se o ně ochudila, pokud by to nebylo nezbytně nutné. Už tak je složité vyřadit z života veškeré obilniny :) Předem moc děkuji za odpověď, nebo za jakoukoli radu, kde bych odpověď na své otázky měla hledat.
Datum: 25.6.2012 13:44:33
Dobrý den, před měsícem zjistili mému synovi 3,5 let celiakii. Mel zvysene hodnoty ve krvi a byl i na odberu strevni sliznici. Zacali jsme dodrzovat bezlepkovou dietu. Od te doby je stale nemocny. Jsem z toho zoufala. Nejdrive mel nejakou strevni virozu, potom zanet hornich cest dychacich, ted streptokoka v krku a nemoc ust, rukou a novou (dle dětské doktorky). Pritom mi v gastroet.poradne bylo receno, ze ted uz bude vsechno v poradku. Take je syn hodne urazlivy a protivny. Prosim o radu, aby nebyl porad nemocny a jak na jeho nalady. Nez mu byla nemoc zjistena, byl v pohode. Dekuju Vam moc za radu. Irca
Datum: 18.4.2012 4:49:23
Neměl by jíst nic, co je vyrobeno z pšenice, ječmene, žita a ovsa. Tedy veškeré pečivo, knedlíky, oplatky, strouhanku, .... Zásadou je pročítat složení výrobků, které kupujete v obchodě. Podle nové vyhlášky by měl výrobce označit na obale všechny alergeny, které jeho výrobek obsahuje. Lepek (gliadin) je alergen. Na těchto webových stránkách máme spoustu informací o tom, co celiak smí a nesmí jíst. Doporučuji Vám například v sekci Informace a články - Potraviny, Bezlepkové potraviny. Nebo Bezlepková dieta, vhodné potraviny analyzované ve VÚPP najdete v databázi bezlepkových potravin na úvodní stránce. http://www.oakleysunglassesuk.net/lifestyle-sunglasses.html http://www.oakleysunglassesuk.net/active-sunglasses.html http://www.oakleysunglassesuk.net/sport-sunglasses.html
Datum: 18.4.2012 4:48:01
You can find an interactive search selection http://www.toryburchjp.net/tory-burch-bag.html that should make products searches extremely quick in your case. Just type infulfill their fashion needs.Chanel purses can be obtained in wide selection and assortment. It signifies that they are reallythe well-known brand Chanel. Even so it just isn’t normally attainable for us to alter our operate schedules and go shoppinghelp centre, go through photographs as quite a few times while you want, and get on a regular basis inside the entire world to
Od: Eva
Datum: 13.4.2012 12:44:49
Dobrý den.teprve se učíme.manželovi to zjistili teprve včera.nevím na co ted mám koukat.co by přímo nemělo být na obalu napsané,že to obsahuje??
Od: Eva H.
Datum: 3.4.2012 19:11:23
Můžete mi, prosím poradit : je u celiakie vhodná tzv. "Optimální Kwasniewského dieta"? Děkuji
Od: lukášek
Datum: 20.12.2011 12:28:42
chtěla bych poradit, syn 7letý celiak má zjištěnou nízkou hladinu železa v krvi, může užívat na doplnění přípravek Ferrofortis sirup z firmy FinClub?
Od: acft
Datum: 1.11.2011 19:48:22
Dobrý den, poraďte mi prosím jestli je pravda, že 3 plzeňské piva jsou v toleranci pro bezlepkovou dietu? Četl jsem to na letáku od McDonalds

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace