Stravování mimo domov

PORADNA : Bezlepkový cukrář

5.7.2006 8:32:10 : Otázka: Petra Šafaříková

Dobrý den, moc ráda bych připravila pro přítele celiaka dort k narozeninám. Nejsem bohužel natolik zdatná cukrářka, abych se do toho pouštěla sama (dort by měl vypadat jako fotbalové hřiště). Máte někdo typ na cukrárnu/cukráře, kde by mi bezlepkový dort udělali?
Moc moc děkuji. 

5.7.2006 15:33:59 : Odpověď : Iva Bušinová

Dobrý den Petro,
nepíšete odkud jste, takže poradit Vám konkrétního cukráře je těžké. Mohu se s Vám poradit, jak podobnou věc řeším já. Pokud chci bezlepkový dort, zjistím si v okolí kdo peče dorty a zkusím se s ním dohodnout, že potřebuji dort bezlepkový. Připravit bezlepkový korpus na dort není žádná věda (doporučuji stáhnout si některý z receptů v Kuchařce na těchto stránkách). Bezlepkovou mouku - doporučuji Mantler ji dodejte, ostatní suroviny se dají běžně koupit. Krém do dortu může použít buď směs od Dr. Oetkera nebo jakýkoliv klasický krém, jaký se běžně používá (na pudingový ať použije puding Dr. Oetker). Na ozdobení se možná bude hodit marcipán a ten je také bezlepkový. Šikovná cukrářka bezlepkový dort zvládne hravě. Jen ji upozorněte, že formy, vál, misky a vše co bude k jeho výrobě používat musí řádně umýt, aby Vám dort nekontaminovala lepkem. Pozor, aby omylem nevysypala formu normální moukou nebo strouhankou. Na vše je nutné použít bezlepkové suroviny. Marcipán na fotbalový míč je bezlepkový. Na trávu se hodí kokosová moučka obarvená potravinářským barvivem na zeleno. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, zatelefonujte mi na mobil: 605 878 337. Docela jsem na Váš dort zvědavá. Až bude hotový, vyfoťte jej a pošlete nám fotku.

Držím palce a zdravím.
Iva Bušinová, Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu 

Komentáře k článku
:
:
:
NPRQG:
Datum: 9.12.2013 13:39:55
Dobrý den, blíží se nám Vánoce a chci upéct nějaké cukroví. A zajímalo by mě jak moc dopředu spíš kolik týdnu můžu už žačít péct? Bezlepkové potaviny jsou docela háklivé a brzy se začnou kazit a nechtěla bych všechno cukroví vyhodit. Děkuji za odpověď Katka Jarolímková
Od: cekanka71
Datum: 27.10.2012 18:20:56
Kdyby měl někdo zájem,pustila jsem se do pečení bezlepkových dortů,minizákusků a cukroví (i vánoční).Sama jsem celiatika nemohla jsem tady nic sehnat.Takže Pardubice a okolí (možnost i pro Prahu) :)
Od: ivab
Datum: 19.8.2011 23:06:24
Veronika Dubišarová: Dobrý večer paní Veroniko, nemusíte se přípravy bezlepkového dortu vůbec obávat. Celiak musí ze svého jídelníčku "POUZE" lepek, který je v pšenici, ječmeni, žitu a ovsu. Mléko, máslo můž celiak bez problémů. Na puding pozor, ne každý je vyroben z bezlepkových surovin. Doporučuji osvědčenou značku - Dr,Oetker. S kakaem také nebude problém. U čokolády doporučuji dobře pročíst složení. Nesmí tam být uvedeno např. oplatková drť. Možná se tam dočtete, že "může obsahovat stopy lepku" nebo "vyrobeno v závodě, který zpracovává pšenici". Pro bezlepkové potraviny a suroviny platí vyhlášky, které povolují určité množství lepku. O stopách lepku, ani závodech ve kterých se zpracovává pšenice se ve vyhláškách nic nepíše. Přeji ať se dort podaří. Až bude hotový, pošlete nám fotku. Iva Bušinová
Datum: 16.8.2011 16:09:27
Dobrý den, já budu také péct bezlepkový dort pro malou dceru kamarádky. Má celiakii. Měl by to být máslový dort Hello Kitty. Chci se zeptat, můžu použít na krém normální mléko, máslo a puding? Vadí celiakům mléko a vejce? Můžu použít třtinový cukr a na vymazání formy stolní slunečnicový olej (popř. máslo)? A když budu potřebovat kakao, čokoládu a barviva (červené, žluté) mám použít nějaké specialní a jaké? Ještě jsem bezlepkový dort nepekla a nevím co a jak. Předem moc děkuju za odpověď.

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace