Různé

PORADNA : Gluten Free Certificate

7.6.2006 13:20:25 : Otázka: Vítězslav Hertel

Jako výrobci bezlepkových produktů jsme u zahraničních odběratelů zaznamenali požadavek na Gluten free certifikát. Naše státní kontrolní orgány provádějí kontrolu bezlepkových výrobků, žádný certifikát však nevystavují. Je možné, že certifikát Gluten free je totéž, co rozbory akreditované laboratoře? Je max úroveň gliadinu 10 mg/kg sušiny shodná s požadavky normy EU? Děkuji za Vaši odpověď. 

29.6.2006 16:31:21 : Odpověď : ing. Iva Bušinová

Dobrý den,
podle našich zkušeností, vycházejících ze spolupráce s Výzkumným ústavem potravinářským Praha, by pro Vašeho zahraničního partnera měl protokol o výsledku rozboru obsahu gliadinu být dostatečný. Norma platná v ČR pro bezlepkové potraviny je 10 mg gliadinu na 100 g sušiny, pro přirozeně bezlepkové potraviny je to 1 mg gliadinu na 100 g sušiny. Od loňského roku platí další vyhláška, která se vztahuje k obsahu lepku jako alegenu v potravinách. Znění vyhlášek najdete na těchto webovkách v sekci Informace a články - Zákony, vyhlášky jedná se o vyhlášku 54/2004 Sb. a 113/2005 Sb.). V EU dosud není v platnosti žádná jednotná vyhláška o obsahu lepku v bezlepkových potravinách. Dle informace hlavního hygienika dr. Víta se připravuje doporučení pro státy EU, které by mělo být vypracováno asi do 1 roku.

S pozdravem ing. Iva Bušinová, Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu 

kategorie: Různé
Komentáře k článku
:
:
:
NWCOD:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace