Psychická zátěž

PORADNA: Proč tatínek nedodržuje dietu, když má celiakii?

Vážená paní Bušinová!
Chtěla bych Vás poprosit o radu. Je mi 15 let a už dva roky dodržuji bezlepkovou dietu. Tyto dva roky vnímám pozitivně. Naučila jsem se bezlepkově vařit a péct, aby mi to chutnalo a taky žiju zdravěji. Má prosba se týká mého otce. Jako jediný z naší rodiny nebyl na odběrech na zjištění protilátek na lepek (matka i bratr byli negativní). Jsou na něm ale patrné některé příznaky (nadýmání, bolesti klubů, únava, menší vzrůst...) a i on sám připouští, že nejspíš také má celiakii. Celé dva roky ho přemlouváme, ať jde na odběry a v případě kladných výsledků na biopsii a poté ať dodržuje bezlepkovou dietu. Nevím, proč zatím ani jedno neudělal. Vždy, když upeču nebo koupím něco nového, dávám všem ochutnat. Otec vždy tvrdí, že je to výborné a že mu to chutná. Tak proč taky nedrží dietu? Když jsem se ho na to jednou přímo zeptala, řekl, že když to vydržel celý život, nebude nic měnit.

A když  jsem se ptala, jestli ví, že může mít rakovinu, odpověděl "No, tak budu mí rakovinu...". Do toho mu přizvukuje bratr, který je zásadně proti všemu bezlepkovému a dává mi to každý den najevo. Já už opravdu nevím, co mám dělat. Nevíte, jak mám situaci vyřešit? Chci hlavně, aby byl otec zdravý.


S přáním hezkého víkendu L.

Dobrý den,
 
Vás otec je dospělý a za své zdraví si tedy odpovídá sám. Vím, že Vás to trápí. Mám podobnou zkušenost od svého strýce. Jedna moje příbuzná je diagnostikovaný celiak a stejně dietu nedrží jak má, navíc byla na mě naštvaná, že kvůli mně ví, že má celiakii.
 
Určitě na svého otce netlačte. Neví o čem mluví, když říká, no a co tak budu mít rakovinu. Já jsem ji měla, a nepřála bych ji ani nepříteli. Můj tatínek na rakovinu zažívacích orgánů zemřel, bylo mu 60 let...
 
Asi jsem Vás nepotěšila, ale Váš otec se opravdu musí rozhodnout sám, dobrovolně. Možná, že když nebudete tlačit, občas mu nabídnete jestli nechce ochutnat naše báječné bezlepkové dobrůtky, třeba si dá říci.
 
Mrzí mě, že nemám lepší odpověď
 
Přeji Vám vše dobré
 
Iva Bušinová, Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu

Komentáře k článku
:
:
:
RQEDX:
Od: Katka
Datum: 28.9.2011 10:36:08
Celiakii mám diagnostikovanou právě dva dny a všechny mé příbuzné 1.stupně čeká vyšetření.Shodou se můj otec staví k případnému zjištění taktéž jako otec tazatelky. Bratr a moje mamka to přijímají tak,že je lepší "vědět" a kvalitu svého života při případné pozitivitě výsledků dietou jednoznačně v kladném odrazu ovlivnit. Mám pocit,že ti naši tatínkové jsou pohodlní k jakýmkoliv změnám.Raději se snad i smíří s vážnou chorobou něž s tím,že by drželi dietu...A dle mého názoru to není dieta "nejhorší". S diagnozou u mě se zatím smiřuji celkem v pohodě a doufám,že mě nepřekvapí ještě nějaká psychická krize.Čeho se bojím je diagnoza u dětí.Vyčítala bych si,že jsem jim to v genech předala,ale bojovali by jsme ruku v ruce a snažila bych se,aby nepoznali,že žijí-papají "jinak" :-)
Od: jana
Datum: 25.9.2011 13:31:50
nazor laika: kdyz mu cely zivot nic neni, a kdyz ho tlacite proti jeho vuli a hucite do nej, asi se mu moc nechce

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace