Psychická zátěž

PORADNA : Psychosomatické potíže

19.12.2006 12:54:01 : Otázka: -----

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli celiakie mohla zapříčinit mé psychosomatické potíže. Chodím na psychoterapie a už 1x jsem delší dobu musela užívat antidepresiva na úzkosti. Nyní mi bylo zděleno, že se nedokážu dostatečně emočně uvolnit a tak můj mozek přeprogramuje například strach nebo vztek na somatické potíže. Trpím malátností, motáním hlavy, únavou a nestabilitou při stání. Mám prostě pocity na omdlení. Může tohle všechno nějak souviset s celiakií?
Předem děkuji za odpověď. 

4.1.2007 11:49:18 : Odpověď : Libuše Kalvodová

Dobrý den, Kateřino,
Ptáte se, zda celiakie mohla zapříčinit Vaše psychosomatické potíže. Také zmiňujete psychoterapii a léčbu úzkosti. Z Vaší zprávy ale není jasné, kdy se u Vás začal projevovat úzkostně-depresivní syndrom, jestli ještě před diagnostikováním celiakie v souvislosti s jinou životní svízelí nebo v přímé souvislosti právě jen s celiakií. Tak tedy trochu obecně:
Celiakie stejně jako i ostatní chronické choroby má přímou souvislost s psychickými poruchami jako je úzkostnost, depresivita, strach, nezvládnutelný stres. Tyto negativní psychické emoce se objevují hlavně na začátku onemocnění, kdy je člověk postaven před fakt, že už nikdy nebude zcela zdravý a jeho budoucnost je nejistá. Panika se v něm střídá se smutkem a sám se nedokáže z této psychické krize dostat. Také záleží na tom, jestli je ten člověk silnou osobností a dokáže poručit svou vůlí tělu, aby se vzchopilo a udělalo něco pro záchranu. Taky je nesmírně důležitá motivace, proč a pro koho se chce dostat z krize. Pokud ale nemá ani vůli ani motivaci, měl by hledat pomoc u psychologa, který se zabývá poruchami psychiky u somatických onemocnění.
Vrátím se k Vašim potížím:
Opravdu jste musela být zaskočena diagnózou celiakie tak velmi, že celou svou myslí zpracováváte Váš tělesný problém a nedokážete se od jeho negativních stránek odpoutat ani psychoterapií ani antidepresivy. Vypadá to, že se v pocitech beznaděje a bezmoci propadáte do stále větších tělesných problémů. Ano, malátnost, motání hlavy nestabilita a únava jsou projevy psychické rezignovanosti na zdravý život.
Jaká vidím východiska? Budu se Vás ptát:
-víte, že pokud budete velmi poctivě dodržovat pravidla celiatické výživy, ztratí se únava a malátnost a dostanete se do stavu fyzické pohody?
-víte, že pokud začněte dělat cokoliv, co pokládáte za smysluplné, je to lepší lék než všechny tablety.
-víte, že je dobré udělat něco pro svůj vzhled – změnit účes, koupit si něco na sebe, jít do divadla….
-víte, že byste si měla promluvit s někým, kdo má celiakii a dokázal se odrazit ode dna beznaděje? Sdílená starost i radost, dobrá rada a drobná pomoc je účinným lékem. Nejste vůbec sama, která má popsané problémy a starosti.
-víte, že není marné změnit psychoterapeuta a chtít se na sebe podívat očima jiného odborníka?
A na závěr.
Ano, Vaše potíže jsou psychosomatického rázu. Celiakie není strašák, noční můra, je to příležitost přijmout sebe jako trochu jinou než jsou ostatní. Na celiakii se při správném stravování vážně neumírá. Podívejte se do zrcadla a zkuste si říct: To by tedy bylo, abych se ze svého splínu nedostala!
Přeji Vám, abyste se co nejdříve cítila a vypadala líp.

Libuše Kalvodová, klinická psycholožka FN Brno 

Komentáře k článku
:
:
:
EMKEJ:
Od: andrea
Datum: 21.9.2017 14:48:37
Dobrý den, chtěla bych poradit. Před rokem jsem měla stresový kolaps,kde mi byl nameřen vysoky tlak- prášky jsem brala pul roku(mela jsem vedlejší ucinky-prý zpomalneí metabolismu,dr.nebral zretel),pak jsem je vynechala,tlak se po 3 mes stabilizoval...ale 3/4 roku se mi motá hlava, nekdy je to víc(musím si lehnout) ,někdy je to míň,nějaký den třeba uplně bez motání.. Také,když jdu spát mi párkrát bouchne srdíčko,většinou to rozdýchám a uklidní se to.. Za poslení 4 mesice jsem měla 3 krát ATAK(busení srdce, malátnost,zvyseny tlak, pocit jako na vode,motaní hlavy)-vzdy jsem si vzala kousílinek lexaurinu na uklidnení..ale vím,že to není dlouhodobě řešení... je možné,že je ,,ten nervové zážitek,,ukotvený v mé mysli? Nebo je to ze strachu? Chodila jsem na fyzioterapii-nepomohlo, rozbor krve a moci negativní,EKG v pořádku, ted zacínam chodit na masáže,je to lepší,ale opet tak na 2-3 dny...jsem objednaná na neurologii,ale už pár lidí mi řeklo,že je to psychikou,dr mi nepomuže.. Děkuji za odpověd.
Od: Monka
Datum: 28.6.2012 13:06:37
Dobrý den, chtěla bych se poradit. Asi před měsícem jsem byla na spinningu (na fyzickou námahu jsem zvyklá) a po skončení jsem málem zkolabovala. Celý následující týden śe mi pak motala hlava, byla jsem taková celá oblblá a taky se mi občas zvedal žalůdek, myslela jsem že každou chvílí omdlim. Byla jsem u své obodní lékařky, ta mi změřila tlak, který byl v pořádku, a vzali mi krev a ta byla také v pořádku. Bylo mi sděleno, že jsem psychicky (začínalo mi zkouškové období) i fyzicky přetažená, že jsem málo pila a že je to způsobeno i razantními změnami teplot. Potom to asi na 3 týdny skončilo. No a teď se mi zase motá hlava, ale neni to tak hrozný jako předtim.. Nevíte čím by to mohlo být způsobeno? Jestli to nejni zapříčeněno už jenom mojí psychikou, tím jak na to pořád myslím.. Děkuji za odpověď

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace