Psychická zátěž

PORADNA : Pocit na zvracení

25.10.2005: Otázka: Bára

Dobrý den, může se alergie na lepek projevovat i pocitem na zvracení při konzumaci potravin, které lepek obsahují? 

25.10.2005 : Odpověď : Libuše Kalvodová

Dobrý den, paní Kamenská, ptala jste se, může-li se alergie na lepek projevovat i pocitem zvracení při konzumaci potravin, které ho obsahují a odpověď nenajdete u lékaře, ale u klinického psychologa. To, co popisujete, není projev alergie na lepek. Je to takzvané podmíněné chování nebo třeba také halo-efekt. Vzpomenete si na školu a na příklad slinění psů prof. Pavlova, když uslyšeli zvonek, který jim oznamoval čas podávání žrádla. Někteří moji pacienti zadržují návaly zvracení už v trolejbuse po cestě do nemocnice na chemoterapii. Ještě nemají jehlu v ruce, ale stačí jim, že vidí budovu nemocnice. Naše paměť si za celý život ukládá zážitky a dokáže je také kdykoliv vytáhnout a vybavit do posledního detailu. Úplně nejlíp se vybavují situace, které jsou uloženy dohromady s nějakou větší emocí - pozitivní či negativní. A dokonce naše mysl je tak důmyslně uzpůsobena, že spojí výkon (zvracení) s informací (jsi alegrická na lepek, sníš-li jej, velmi onemocníš). Tělo se vědomě zbavuje noxy (příčiny onemocnění) a jestli víme, že po snězení lepku nás čekají zdravotní potíže, záchranná myšlenka vyvolá zvracení a tělo se zbaví nositele nemoci. To je prastará záchranná reakce, kterou jsme zdědili po svých zvířecích předcích. Halo-efektu se dá zbavit nebo jej můžeme zmírnit jedině psychoterapií pod vedením zkušeného terapeuta. Ovšem, ve Vašem případě si myslím, že takové reakce není třeba se zbavovat.

Hezký den. Libuše Kalvodová, klinický psycholog 

Komentáře k článku
:
:
:
QBAGM:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace