Psychická zátěž

PORADNA : Psychický stav

4.4.2005 : Otázka: Klembarova Zuzana

Som zacinajuca celiaticka z Kosic.Pracujem ako lekarka na detskej onkologii. Zo zaciatku, po tom ako mi povedali diagnozu som citilia euforiu,ze konecne viem ako si pomozem, pretoze som roky citila hroznu slabost a unavu, bola som opakovane liecena pre tazku sideropenicku anemiu a myslela som si, ze ja som taky slabsi jedinec s mensim mnozstvom energie ako ini ludia. Diagnozu mi stanovili 14.februara 2005.Terazsa ale prepadavam do smutnych nalad,zistujem ,ze s hladanim vhodnej stravy to vobec nie je jednoduche.Citim sa izolovana od ostatnych,ktori taketo problemy nemusia riesit,a stel vysvetlovanie ludom co to mam za diagnozu ma ubija. U nas v Kosiciach nie je ani jeden specializovany obchod a moj jedalnicek sa dost zuzil.Mam aj laktozovu intoleranciu,o ktorej mi ale povedali,ze by sa postupne mohla upravit.Pisala som Vam dotaz ci pritomnost glukozy,glukozoveho sirupu,fruktozy,fruktozoveho sirupu ,glutamanu dexstrozy,Maltitolu,Maltosy znamena ,ze v potravine je lepok.Nasla som totiz na 

4.4.2005 : Odpověď : Mgr. Libuše Kalvodová, Iva Bušinová 

Vážená paní doktorko Zuzano,

dokážu si představit, jaké byly odpovědi kolegů na Vaše stesky kolem slabosti, únavy, a že Vám bylo jednoduché implantovat myšlenku nízkoenergetického výjimečného slabocha. Prý co se divíte, pracujete na velmi náročném pracovišti a únava a vyčerpanost se u Vás projeví častěji než u druhých profesí. To, co právě zažíváte, znají kupř. pacienti s HD (Hodgkin disease), kterým nejprve sdělíte, že mají velmi dobře odléčitelnou rakovinu a vzápětí je propláchnete silnou chemoterapií, po které jim nebude dobře, vypadají jim vlasy, budou stokrát unavenější než před tím. Navíc si začnou uvědomovat fatálnost svého onemocnění, svou odlišnost od ostatních vrstevníků, kteří je začnou pohřbívat, příbuzní se štítí jich dotknout, nechápou jejich snahu po uzdravení a odcházejí od nich v době, kdy je nejvíc potřebují a jiné podobné odpornosti.

Paní doktorko, trpíte psychosomatickou chorobou, celiakie je psychosomatická choroba se všemi průvodními znaky psychické disbalance, jak je tomu u ca, AIM, ICHS, m. Crohn, astma bronchiale, atopického exemu atd.,atd. Dysforie – špatná nálada, kterou nyní trpíte, je součástí subdeprese, pocitů ztráty, nedostačivosti, zklamání, kterou má každý jedinec, který se po úmorném hledání pravdy konečně dobere cíle. Radost ze zjevného dosažení cíle se velmi rychle promění ve zcela opačné emoční ladění. Je mi líto, že jste tak daleko, že Vám mohu pomoci jen radou, ale měla by Vás aspoň nastartovat do další etapy Vašeho života. Prosím, vyhledejte zkušeného klinického psychologa, nejlépe takového, který se zabývá psychosomatickou psychoterapií. Svěřte se mu po dobu své psychické krize, je možné, že budete muset nějaký čas užívat antidepresiva spolu s intenzivní psychoterapií. Sama tento stav dost těžko zvládnete, spíše ne. Jsem přesvědčena, že především v Košicích, kde je FF, je dost mých kolegů, dostatečně erudovaných pro Váš případ. Jistě to bude nějakou dobu trvat, než se dostanete ze současného blbého stavu psychické nepohody, ale pak vstoupíte do jiné dimenze, která Vám dovolí samu sebe přijmout jako výjimečnou ženu s výjimečnou dispozicí. Pak se Vám začne volně dýchat a přemýšlet. Přečtěte si něco o psychosomatické medicíně a třeba o dr. Elisabeth Kubler-Ross.

Přeji Vám hodně brzké pochopení, že jste jedinečná. Co tak se smířit s pocity celebrit? Ne, to nepřeháním, jen předjímám. Budete-li se chtít kontaktovat osobně, pak posílám plnou adresu:

Liba Kalvodová, klinický psycholog, Interní hematoonkologická klinika FN Brno, Bohunice, mail: lkalvod@fnbrno.cz .

S pozdravem Mgr. Libuše Kalvodová


Dobrý den paní doktorko,

k druhé části Vašeho dotazu již jen krátce. Doporučuji Vám pročíst si otázky a odpovědi  v Poradně na těchto stránkách. Na všechno, na co se ptáte již naši spolupracovníci  minimálně jednou, někdy i vícekrát odpovídali. Dozvíte se tak odpověď na své otázky, ale i spoustu nových zajímavých informací o naší nemoci. celiakii a bezlepkové dietě je věnována také sekce Informace a články.

Při nakupování pečlivě pročítejte složení výrobků. Glukoza, fruktoza jsou ovocné cukry, kde by se v nich vzal lepek? Maltoza je sladový cukr, slad, který vzniká ze škrobu, působením amyláz, obsažených v klíčících zrnech ječmene. Na ten pozor, ten lepek obsahuje! (odpověď ing. Gabrovské z VÚPP).  Maltitol je E 965 - pro bezlepkovou dietu není vhodný! Kvasnice - zabývali jsme se touto tématikou jak v poradně, tak máme na stránkách speciální články o droždí. Můžete používat jak čerstvé droždí, tak i sušené např. od Dr. Oetker, nebo francouzské od firmy S.I.Lesaffre (s modrou vlaštovkou na obale).

S pozdravem Iva Bušinová - Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu 

Komentáře k článku
:
:
:
JBLUK:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace