Potraviny a suroviny

PORADNA : Škrobový sirup

11.6.2005 : Otázka (2) : Michaela

Chtěla bych se zeptat jestli může má dcera při bezlepkové dietě jíst výrobky s obsahem škrobového sirupu ? Děkuji předem za odpověď.


1.12.2003 : Otázka (1) : Ivan Popovič

Dobrý den, máte někdo nějaké informace o tom, co se skrývá pod označením škrobový sirup ? Je to jako obvykle závislé na druhu škrobu - suroviny nebo jste slyšeli něco přesnějšího ? Děkuji. Ivan 

11.6.2005 : Odpověď (2) : Iva Bušinová

Pokud přesně nevíte, z čeho byl škrobový sirup vyroben, nedoporučuji tento výrobek použít  pro bezlepkovou dietu.  Výrobce byl měl jasně označit složení svého výrobku. Někdy výrobce vydává seznam svých výrobků, které jsou vhodné pro bezlepkovou dietu. Některé máme vystaveny i na našich stránkách. Pokud je dotyčný výrobek v tomto seznamu, je to jiná situace.

Iva Bušinová, Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu


1.12.2003 : Odpověď (1) : Ing. Václav Švásta

Škrobový sirup lze obecně vyrábět z jakékoliv škrobnaté suroviny ( kukuřičný, pšeničný, tapiokový, bramborový škrob atd.), u nás v Evropě jsou pro výrobu škrobového sirupu tradičně používány zejména tyto dvě suroviny, a to škrob kukuřičný a pšeničný.

Škrobový sirup je vyráběn dvěma možnými způsoby: kyselá hydrolýza nebo enzymová hydrolýza.Hydrolýza je řízené štěpení polysacharidového řetězce amylózy a amylopektinu na jednotlivé nižší řetězce oligosacharidů, disacharidu-maltózy a monosacharidu-glukózy. Škrobový sirup je tedy směsí těchto štěpných produktů a podle převažujícího zastoupení je nazýván maltózovým respektive glukózovým sirupem.>/p>

Škrobové sirupy vyráběné společností Amylon a.s. enzymovou hydrolýzou pšeničného škrobu, lze podle vyhlášky Ministerstva zemědělství č. 23/2001 Sbírky považovat za bezlepkové, obsah gliadinu v našich sirupech je nižší než 10 mg/100g sušiny výrobku.

Ing. Václav Švásta, Výrobně technický náměstek Amylon a.s. 

Komentáře k článku
:
:
:
VWGLF:
Od: Lenka
Datum: 21.10.2013 9:56:47
dobrý den. může mi někdo poradit zda Ovocné křupky , výrobce- Boltex, prodávané v Kauflandu, jsou bez lepku? Děkuju.

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace