bezlepkovadieta.cz » Poradna » Poradna gastroenterologa pro dospělé

Poradna gastroenterologa pro dospělé


Dospělým a jejich starostem a trápením s celiakíí, alergií na lepek a dalšími zdravotními komplikacemi radí přední čeští gastroenterologové a další odborníci z této oblasti.

 

Celkem 148 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

PORADNA : Těhotenství

27.12.2006 17:50:53 : Otázka (4) : -----

Dobrý den,
mám celiakii, již od malička dodržuji bezlepkovou dietu a v současné době jsem těhotná. Chtěla jsem se zeptat, zda by případné porušení bezlepkové diety mělo vliv na miminko. Předem děkuji za odpověď. Petra N.


19.10.2006 8:39:47 : Otázka (3) : Lucie Šťastná

Dobrý den, prosím o radu ohledně dodržování bezlepkové diety v těhotenství. Celiakii mám diagnostikovanou 3 roky a při dodržování diety se cítím dobře.Minulý rok jsem podstoupila totální strumektomii. Teď jsem ve třetím měsíci těhotenství. Jsou nějaká pravidla nebo omezení v jídelníčku při těhotenství? Měla bych užívat nějaké speciální vitamíny? Něčeho se vyvarovat? Děkuju za radu,s pozdravem L.Š.


22.5.2006 15:55:56 : Otázka (2) : Martina Ďurďovičová

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jaké jsou pravidla pro stravu v rámci těhotenství u celiaka. Zda jsou nejake rizika spojené s touto nemocí a těhotenstvím. Byla mi diagnostikována celiakie asi před 5 lety a od té doby držím přísně dietu a plánujeme s přítelem nyní rodinu a proto bych se chtěla zeptat na možné rizika. Poprosím zaslat mi odpověď pouze na můj email. Děkuji
Martina Ďurďovičová


15.6.2006 14:19:55 : Otázka (1) : MUDr.Klembarova Zuzana

Dobry den!Chcela by som sa poradit ohladom uzivania tehotenskych multivitaminov.Mam 32 rokov ,podstupila som umele oplodnenie /pre tazke gynekologicke problemy/a celiakiu mi zistili pred rokom a troma mesiacmi.Odvtedy prisne dodrziavam bezlepkovu dietu a vysledky po roku su v poriadku az na nizsie zelezo.Chcem sa opytat ,ci by sme my tehotne celaicky mali uzivat multivitaminy ,a ak ano ,ktore su bezlepkove?Som este len v prvom mesiaci a zatial uzivam kysleinu listovu.Dakujem. 

PORADNA : Diagnostika 13

6.6.2006 9:24:58 : Otázka (2) : Alice Švajcrová

Prosím o zodpovězení tří otázek :
1.Po náběrech krve na lepkovou alergii byli zjištěny následující hodnoty:transglutamin. větší než 300, gliadin/IgG 47.56, gliadin/IgA větší než 300, endomyz/IgA I pozitivní- lékař mi sdělil, že hodnoty jsou natolik patologické, že není nutno provést enterobiopsii.Po bezlepkové dietě se můj zdrav.stav natolik zlepšil,že se mi nechce podstupovat zkusmo 2. měsíční norm.stravu a poté enterobiopsii.Nadruhou stranu však pokud by nebylo úplně jasné, že se jedná o celiakii a že tyto hodnoty se mohou upravit a budu se moci stravovat normálně, tak bych vše podstoupila.Je tedy přesto nutná enterobiopsie?
2.Lze nějakým způsobem zjistit, zda skutečně držim bezlepkovou dietu a že nevědomky nejím potraviny s lepkem - např.z odběru krve ?


8.5.2006 20:14:38 : Otázka (1) : Lucie Němcová

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o radu. Je mi 26 let, jsem svobodná bezdětná, měřím 170 a vážím 55 kg. Již téměř rok trpím bolestmi břicha (v místě vaječníků a v tříslech), někdy se mi stává že se mi jakoby nafoukne břicho do pravé strany - vyklene se na pravé straně v oblasti močového měchýře. Prošla jsem různá vyšetření - vylučovací urografie - negativní; gynekologická laparoskopie - negativní, odběry krve v pořádku, rozbor moči v pořádku. Momentálně jsem léčena na rehabilitačním oddělení, na bederní páteř. Podle rentgenu mám vyrotované obratle bederní ¨páteře do levé strany. Předtím, než mi byla stanovena tato diagnoza na rehabilitační ambulanci, jsem byla na alergologii na odběry krve, protože jsem nevěděla, kde by mohl být problém. Ve výsledcích rozboru krve na alergologii - protilátky na gliadin - mi vyšly tyto hodnoty:
Gliadin IgA 0,98
Gliadin IgG 0,28
endomysium Ig negativní
transglutaminasa 1,00
Lékařka mi sdělila, že o potravinovou alergii se nejedná, ale že hodnota gliadin IgA je hraniční - což indikuje nesnášenlivost lepku. Musím podotknout, že jiné problémy nemám - nebývám nemocná, hodně sportuji, nemám příznaky, které by měly indikovat celiakii jako je např. nepravidelná stolice, chudokrevnost apod. Krevní obraz mám v pořádku. Rehabilitace mi částečně pomáhá(mám sedavé zaměstnání), navíc jsem si z vlastní iniciativy koupila probiotikum (lactobacilus a bifidus)- po kterém také sleduji jisté zlepšení.
Ještě musím zmínit, že můj otec se léčí také se zažívacími problémy a byl mu zjištěn helicobacter pylori. Byla mu nasazena antibiotika a jeho stav se hodně zlepšil. Myslíte, že by bylo dobré nechat se na H. pylori také vyšetřit, a že by mohl způsobovat mé problémy (nafouknutí břicha?)
Myslíte, že mám dále pátrat po nesnášenlivosti na lepek, na základě zjištěných hodnot z krve?
Prodělala jsem za poslední rok tolik vyšetření, že jsem již po psychické stránce velice unavená.
Děkuji Vám za pomoc a za Váš čas
Přeji hezký den

Lucie Němcová 

PORADNA : Diagnostika 12

2.5.2006 13:39:07 : Otázka (4) : Lucie Mušková

Dobrý den,
prosím o odpověď na mé následující dva dotazy:
1) Máte k dispozici informaci, zda nápoj "Nutridrink" od firmy Nutricia je bezlepkový?
2) Dle výsledků krevních testů mi doporučil lékař držet 2 měsíce bezlepkovou dietu. Poté se mám dostavit na kontrolní krevní testy, následně (pokud dojde ke změně v krevních testech značících celiakii), půjdu na biopsii tenkého střeva. Z vašich informací jsem však pochopila, že před biopsií budu muset však 2-3 měsíce jíst klasickou lepkovou stravu. Rozumím to mu správně? Upřímně - konečně mi odeznívají bolesti břicha a další problémy a po spoustě let se cítím konečně lépe a neumím si příliš dobře představit, že se budu "dobrovolně" s těmito problémy znovu potýkat... Mám se svým lékařem znovu prokonzultovat postup diagnostiky celiakie?

Mnohokrát děkuji za vaši odpověď a děkuji za to, že si mi vaše stránky staly cennou studnicí informací v tomto období.


23.4.2006 17:48:48 : Otázka (3) : Josefa Pavlusová

Vážený pane doktore,chtěla bych Vás laskavě požádat o zhodnocení výsledků krve mé 13-leté dcery.Gliadin IgA-1.85,gliadin IgG-3.65,endomysium IgA-pozit.V současné době je sedmým rokem na normální stravě,bez potíží.Bezglut.dietu jsme měli od 9 měsíců(na základě výsledku enterobiopsie)až do 6 let.Od té doby jen kontroly krve,obávám se proto,zda zvýšené hladiny nesvědčí o skrytém zhoršení,které by se mohlo projevit později.Velice Vám děkuji za odpověd.


20.4.2006 9:00:35 : Otázka (2) : Lucie Němcová

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Při krevních testech mi byla zjištěna zvýšená hodnota gliadin IgA 0,98, ostatní hodnoty mám všechny v normě, protilátky negativní. Imunolog mi řekl, že se nejedná o alergii. Dá se z těchto hodnot nějak zjistit, zda se může jednat o celiakii? Děkuji


7.4.2006 22:32:22 : Otázka (1) : Hanka Lantosová

Vážený pane doktore.
Je mi 46let,mám DHD a pět let držím bezlepkovou dietu.Diagnóza mi byla stanovena po kladném účinku prášků Disulone a bezlepkové diety, bez veškerých vyšetření,která jsou v tomto případě nutná.O těch jsem se dozvěděla až na těchto stránkách.Když jsem při minulé návštěvě u kožního lékaře navrhla tříměsíční přerušení diety,abych se mohla podrobit potřebným vyšetřením,paní doktorka to neviděla jako dobrý nápad.Prosím o radu co dělat,případně na jaké zdravotnické oddělení se obrátit. Děkuji Vám za případnou odpověď. Hanka.
Prosím nezveřejňovat příjmení. Děkuji. 

PORADNA : Přibírání na váze

22.11.2006 21:59:36 : Otázka (2) : -----

Dobrý den! V březnu mi bude 20 a od 16 let trpím možná chronickou zácpou. V této době se mi zhruba po 10 letech začaly opět objevovat exémy. Podstoupila jsem spousty různých vyšetření, ale nikdo mi stále nemůže s jistotou říct co mi je a jak se mám léčit. Čím déle to trvá, tím více přibírám na váze. Na záchod chodím většinou 1x za 4 dny a po tuto dobu mě trápí obrovské křeče (tvrdé nafouklé bicho), nadýmání. V povolených potravinách mám především ovoce, zeleninu, kompoty, med, vodu, kysané mléčné výrobky, tmavé pečivo. Ovšem i po chlebu i kysaných výrobcích mi je hodně těžko a nijak mi nepomáhají. Piji min. 3 litry obyčejné vody denně. Vůbec na mě nezabírají čípky, lactobacillus v tabletkách, psyllium, ani lepicol. Většinou mi pomůže hylac forte. Můžete mi prosím poradit na koho se mohu obrátit nebo co mohu v této situaci dělat? Napadlo mě zkusit bezlepkovou dietu, ovšem celiakie se prý projevuje především průjmem (tedy je to přesný opak).
S pozdravem a přáním příjemného dne
Renáta Podaná


23.3.2006 14:49:48 : Otázka (1) : Pavla Pištejová

Přejí krásný den, chtěla bych se na něco zeptat. Je to již čtyři roky, kdy mi byla disgnostikována celiakie (je mi 40 let). V té době jsem byla opravdu v hrozném stavu. Dnes jsem v pořádku. Z posledních testů mám opravdu radost, protože mi moje paní doktorka řekla, že jsem vlastně zdravá a že je vidět, že dietu přísně dodržuji. A teď k mému dotazu. Když jsem začala držet dietu, tak jsem během půl roku přibrala 10 kg a v průběhu dalších několika měsíců ještě pár KG (nevím přesně kolik jsem přibrala, protože jsem se po zjištění 15 kg navíc přestala vážit). Pravidelně sportuji (několikrát týdně), nemocná nejsem (dokonce ani nemarodím jako dřív), nepřejídám se, jím hodně zeleniny a ovoce, přesto se mi nedaří kilogramy shodit. Paní doktorka mi řekla, že je to v pořádku, že moje tělo hodně dlouhou dobu strádalo a udělalo si zásoby. Tak nevím v čem to vězí. Chtěla bych nějaké to kilo shodit pro svůj dobrý pocit, ale ne za každou cenu. Nevím jsetli mi poradíte, ale předem děkuji za odpověď. S pozdravem Pavla Pištejová 

PORADNA : Diagnostika 11

4.4.2006 14:53:15 : Otázka (2) : Marcela

Dobrý den pane doktore. Nevim kde presne zacit. V kvetnu to bude 4 roky co se mi narodil syn. Je to tak 2 roky zpet, co jsem poprve mela problemy se stolici. Byla mnohdy ridka, ale rikala jsem si, ze to muze byt i z nervu, ci z neceho jineho... Pred rokem, jsem byla u lekare, ktery me poslal na vysetreni stitne zlazy, vytery a vse bylo OK. Diagnoza - z nervu. Cely rok se stolice nijak neupravila, ale chodila jsem 1x denne a to mi bylo receno, ze neni prujem. Letos v lednu jsem na horach prodelala prujmove onemocneni. Nemohla jsem se toho zbavit. Obvodní lekar mi udelal vytery - OK, pak me poslal na internu, tam mi nechali udelat testy z krve a USG bricha - známky dysfunkce tenkeho streva (pani doktorka na US mi doporucila zkusit bezlepkovou dietu). Jeste tyz den jsem nakoupila potraviny. Po tydnu diety se vse uplne zmenilo, bylo mi dobre, nebyla jsem unavena, stolice normalni. Dnes je to jiz 40 dni co ji drzim, pribrala jsem dokonce 4kg, mam radost protoze moje vaha nyni je 44kg (normal 47kg). 3.4.2006 jsem byla na interne, kde mi rekli ze z vysledku krve to vypada na celiakii. Poslali me na Karlovo namesti v Praze na GE. Tam mi bylo sdeleno, ze mi udelaji testy krve a biopsii, aby se toto potvrdilo ci vyvratilo. Jsem objednana na 21.4. coz je za 17dni. Rekli mi ovsem, ze musim ted jist uplne vsechno a normalne, jak jsem jedla driv, aby pry vysledky nebyly zkreslene. Tak se dostavam k me otazce, musim opravdu uz ted zacit jist vsechno nebo staci tak tyden pred vysetrenim? Po pravde se mi do toho moc nechce. Moc dekuji za odpoved.
 


23.3.2006 11:38:01 : Otázka (1) : Jitka

Vážený pane doktore,
ráda bych znala Váš názor na stopové množství lepku v potravinách a na možnou alergii na mléčné výrobky. V lednu tohoto roku mi byla diagnostikována celiakie – typ 3. Bezlepkovou dietu dodržuji přibližně 2,5 měsíce, pevně věřím tomu, že ji držím tak, jak se má. Většina problémů (zažívací, kožní, bolesti kloubů) se postupně upravuje, ikdyž je mi jasné, že v mých 26 letech bude organismus lepkovou stravou pravděpodobně poškozen dost a je třeba se obrnit trpělivostí, dle mého lékaře nejméně půl roku. Problémy s průjmy jsou někdy větší (období třeba 4-5 dnů), jindy je vše v pořádku a má otázka zní, je možné, že by mi moje tělo průjmy reagovalo na stopové množství lepku v potravinách, např. v mouce z Jizerských pekáren? I tento názor už jsem si někde přečetla. Další možnou příčinou by mohla být nesnášenlivost mléčných výrobků? Podle krevních testů jsou mé hodnoty – opisuji ze zprávy z imunologie - Ab-kr.mléko IgG 1,31 (ref. meze 0-1) a Ab-kr.mleko IgA 0,81 (0-1). Tyto hodnoty si neumím sama vysvětlit jinak, než že tělo reaguje jinak, než má. Můj gastroenterolog mi ale říkal, že mám teď organismus díky lepku rozhozený úplně a tudíž, že těmto přidruženým alergiím nemám věnovat pozornost, jen nemám jíst to, co mi nedělá dobře. Tudíž mléčné výrobky nejím, jejich nesnášenlivost jsem si vypozorovala i sama, ale nevím, zda-li si mám dávat pozor i např. na laktózu v lécích či vitamínech apod. a hlavně, zda-li je tato nesnášenlivost dočasná, příp. jak dlouho mám mléčné výrobky vynechat, 3 měsíce, půl roku? Ráda bych na to znala Váš názor. Dále mě trápí otoky a bolestivost kloubů kolen, pravděpodobně je to spojeno s celiakií, dá se tomu nějak předcházet? Také se už měsíc trápím s vleklým nachlazením – rýma, kašel, nic na to nezabírá, je možné, že se tělo s nasazením bezlepkové stravy tímto „očišťuje“? Děkuji Vám za odpověď, zdraví Vás Jitka. 

PORADNA : Celiakie na dvanácterníku

23.3.2006 10:23:32 : Otázka: Beatrica Beregiová

Želám príjemný deň, po troch rokoch úpornej a prísnej bezlepkovej diéty som bola nedávno hospitalizovaná v nemocnici na veľké bolesti brucha. Po absolvovaní všetkých vyšetrení mi bolo zistené, že celiakia postúpila na dvanástorník.To ma šokovalo najviac, pretože nesmierne poctivo dodržiavam bezlepkovú diétu. Mala som však už dávno podozrenie, že nech robím čo robím, ako keby sa mi zdravotný stav ale vôbec nezlepšoval. Existuje celiakálne ochorenie, ktoré sa ani diétou nezlepšuje? Ďakujem za odpoveď a želám pekný deň. 

PORADNA : Diagnostika 10

16.3.2006 14:26:13 : Otázka (3) : Zouharová Veronika

Dobrý den,
prosím Vás o radu. Manžel trpí nechutenstvím, plynatostí, má hemeroidy a celkově se necítí dobře. Paní doktorka ho poslala na různá vyšetření zažívacího traktu. Jen na gastroenterologické ambulanci byl pozitivní nález. UTZ střev:bez patologie, susp. IBS. Laboratoř: anti endomysium negativní, anti gliadin silně pozitivní, anti TGT negativní. Urea, krea, K, Na - norma. KO norma. JS norma. Dg: céliakie. K30 Dyspeptický sy dolního typ v didf. dg. možná funkční etiologie.
Myslíte, že to musí být céliakie? Bude muset držet bezlepkovou dietu? Neexistuje speciální odborná klinita, kde by se manžel mohl podrobit dalším vyšetřením a jakým?
Asi poslední dva měsíce před vyšetřením manžel držel dietu (bez masa, hlavně cereální pečivo, jogurty, těstoviny, rýže a ovoce a zelenina). Nemohl zvýšený příjem obilovin negativně ovlivnit nález? Při dietě se cítil lépe.
Děkuji Vám za odpověď a radu.
Zouharová


17.3.2006 10:37:15 : Otázka (2) : Bára Nešporová

Dobrý den! Moc se mi líbí vaše stránky a už jednou jsem vám dávala dotaz ohledně pečení chleba. Teď bych se chtěla zeptat na něco jiného. Je mi 14 a v prosinci 2004 mi zjistili celiakii. V říjnu 2004 jsem prodělala salmonelu, v listopadu jsem byla na operaci slepého střeva. Stále jsem měla bolesti břicha, proto mi byla odebrána krev a následně poslána na gastoenterologii. Nikdy jsem vlastně neměla typické příznaky jako je průjem aj. Jen jsem měla křeče v břiše a zvracela jsem. Po prokázání celiakie v prosinci 2004 jsem v lednu začala držet dietu. Ze začátku jsem nemohla ani mléčné výrobky. Stále jsem měla občas křeče a zvracela jsem. Do května jsem dietu držela. Protože mi vymizely příznaky, zkoušela jsem postupně rohlík, knedlík, omáčky. Nic mi nebylo. Tak to trvalo čtyři měsíce do srpna. V srpnu jsem celou jednu noc zvracela a měla průjmy a obrovské bolesti břicha. Ale bylo to jednorázové a po třech dnech jsem byla v pořádky. Mohlo se jednat o střevní chřipku. Jelikož jsem alergická na pyl, šla jsem na testy a zmínila jsem se o celiakii, odebrali mi krev i na tyto testy. Vyšly pozitivní. Tedy alespoň mi to tak bylo řečeno. Z laboratoře volali mé doktorce, že mám stašně vysoké hodnoty. Musela jsem opět nasadit dietu. Byla jsem poučena o dodržování a bylo mi doporučeno být u nějakého specailisty sledována. Držela jsem tedy dietu a asi od ledna tohoto roku jsem měla opět křeče, tak jsem se objednala ke gastroenterologovi. Ten teď začíná vyvracet, že by mohlo jít o celiakii. už nevím čemu mám věřit. Myslí si, že by mohlo jít o dráždivý tračník. Držím stále dietu, brala jsem nějaké léky a křeče přestaly. Tento lékař mi také řekl, že ty testy, které jsem měla dělané v srpnu, vyšly negativní!! Opravdu už nevím co si myslet a čemu věřit... Co si o tom myslíte vy ??? Předem děkuji za odpověd


16.3.2006 14:26:13 : Otázka (1) : Zouharová Veronika

Dobrý den,
prosím Vás o radu. Manžel trpí nechutenstvím, plynatostí, má hemeroidy a celkově se necítí dobře. Paní doktorka ho poslala na různá vyšetření zažívacího traktu. Jen na gastroenterologické ambulanci byl pozitivní nález. UTZ střev:bez patologie, susp. IBS. Laboratoř: anti endomysium negativní, anti gliadin silně pozitivní, anti TGT negativní. Urea, krea, K, Na - norma. KO norma. JS norma. Dg: céliakie. K30 Dyspeptický sy dolního typ v didf. dg. možná funkční etiologie.
Myslíte, že to musí být céliakie? Bude muset držet bezlepkovou dietu? Neexistuje speciální odborná klinita, kde by se manžel mohl podrobit dalším vyšetřením a jakým?
Asi poslední dva měsíce před vyšetřením manžel držel dietu (bez masa, hlavně cereální pečivo, jogurty, těstoviny, rýže a ovoce a zelenina). Nemohl zvýšený příjem obilovin negativně ovlivnit nález? Při dietě se cítil lépe.
Děkuji Vám za odpověď a radu.
Zouharová 

PORADNA : Infekční mononukléoza

13.3.2006 8:41:04 : Otázka: Eva

Dobrý den. Je mi 24 let. Chci se zeptat, zda mohu mít alergii na lepek. Před třemi lety jsem prodělala infekční mononukleózu, na kterou jsem se léčila v nemocnici. Byla vyléčena. Od té doby však trpím únavou. Dalo se to ale vydržet. Od listopadu loňského roku však mám téměř denně mírně zvýšenou teplotu a trpím velkou únavou. Taky trpím kvasinkovými výtoky z pochvy, zácpou a zvýšenou plynnatostí. Po těle (hlavně na loktech, kolenech, ve vlasech a teď i nově podél páteře) se mi dělají drobné červené flíčky.Obvodní lékař mi odebral všechny možné výsledky krve a nezjistil mi téměř nic. Z několika článků, které jsem si přečetla, jsem usoudila, že mám určitě kandidózu - přemnožené kvasinky a houby v těle (nikde se však nepíše o zvýšené teplotě). Nyní už čtvrtý den mě šíleně "svědí" celé tělo. Dnes jdu znova k doktorovi a nechám se poslat na gastroenterologii. Co obnáší takové vyšetření? Myslíte si, že za mé problémy může alergie na lepek? Děkuji 

PORADNA : Diagnostika 9

7.3.2006 14:52:11 : Otázka (2) : Kolářová Venuše

Vážený pane doktore, před pár měsíci jsem zjistila že mám nemoc celiakii. Měla bych na Vás pár dotazů. Nedávno jsem zjistila že občas krvácím skonečníku a někdy i mezi cikly menstruace, jsem pořád malátná, unavená, nervózní, ospalá, deprese. Na těle se mi vyskytli různé vyrážky které hrozně svědí a pálí. Začali se mi na břichu objevovat puchýřky které se mi vysušují a praskají. Je mi 25 let jsem hezká mladá slečna a tyhle věci mi jenom stěžují a otravují život. Jsem bezmocná a proto se obracím s dotazem na Vás zda všechny tyto příznaky patří k nemoci celiakii. Děkuji za odpověď


2.3.2006 12:58:15 : Otázka (1) : Stanislava Rydygrová

dobrý den! moje otázka bude asi širšího rázu. problémy s trávením mám již od útlého dětství. asi v půl roce života jsem byla dětskou lékařkou předávkována antibiotiky (přesně nevím jakými, dle matky asi typu streptomycin - dnes se již nevyrábí) a poté o půl noci odvezena se silným záchvatem celiakie (jak jsem se později dozvěděla ze své zdravotní složky). nikdo mi nebyl schopen říci přesnější či konkrétnější údaje. tuto dietu jsem v dětství držela, nicméně potom asi v deseti letech mi opět tatáž dětská lékařka stanovila, že dietu již nemusím tak striktně dodržovat. (podotýkám, že jsem ročník 1977 a vyrůstala jsem na vesnici).
v dospívání, při hormonálních změnách či stresech ve škole či v zaměstnání mi problémy s trávením a vylučováním vždy zesílily, potýkala jsem se s křeči do břicha, nedýmáním i zvýšenou plynatostí, která byla velice nepříjemná pro mne i okolí a měla jsem stres i z tohoto. když problémy vrcholily, šla jsem znovu na vyšetření ke gastroenterologovi (v 21 letech), který mi krevním testem zjistil trvající alergii na lepek. začala jsem opět dodržovat dietu a problémy se zlepšili, i když ideální zdravotní stav se nevyskytl nikdy. hlavně před menstruací jsem trpěla nadýmáním a plynatostí. rovněž při stresech (jsem více citlivý a nervní člověk), kde mi však hodně pomáhalo jogové dýchání a určité cviky. poslední dobou (před vánoci) jsem měla opět určité stresy v zaměstnání (dokonce až přímo osobní alergii na jednoho člověka), které se projevovaly ustavičným říháním a škytáním. byla jsem opět u gastroentorologa, ten mne vyšetřil a naordinoval kapky proti nadměrnému vylučování žaludečních štáv a při potížích se slezinou a žlučníkem. kapky jsem užívala. o vánocích si psychicky odpočinula a potíže se eliminovaly. gastroentorolog při diagnostikování mých potíží hodně trval na svém vlastním názoru, že vidí mé potíže ve spojitosti s psychikou, doporučil hodně omezit ovoce, zeleninu a jogurty, a řekl mi, že si myslí, že alergii na lepek nemám, potíže jsou spíše nervového a žaludečního původu. žádala jsem po něm doporučení na krevní testy, abych si mohla být 100%jistá, ale on mi je nevystavil.
chtěla jsem se zeptat, zda žádanku na tyto testy může vystavit i praktický či jiný lékař, zda mám nárok změnit odborníka na základě nespokojenosti (myslím si, že ano), jaký názor na moje problémy máte vy a zda existuje nějaké komplexní lékařské vyšetření, které zjistí, zda mám opravdu problémy i se slinivkou a žlučníkem a jak velký vliv mohou mít hormonální změny v organizmu (např. jsem slyšela, že po porodu alergie na lepek může zmizet - je to možné?)a zda věříte, že je možno tuto nemoc vyléčit i alternativní metodou (např. kineziologií?)
děkuji Vám za odpověď a trpělivost při čtení tohoto rozsáhlého dotazu. s pozdravem Rydygrová Stanislava 

PORADNA : Naděje na vyléčení, prognosa 2

13.8.2006 20:25:40 : Otázka (2) : Miroslav Trávníček

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat...Je mi 25 let, již 2,5 roku provozuji naturální kulturistiku na amatérské úrovni a výsledky nejsou takové, jaké bych očekával, oproti mým známým, se kterými trénuji a kteří zdaleka nedodržují pravidla kulturistiky jako já (tím nemyslím, že by brali steroidy nebo něco podobného). Dodržuji správnou stravu, správný pitný režim a vše, co s tímto sportem souvisí. Od 15 - 18ti let jsem byl léčen pro celiakii, po této době mi bylo ošetřujícím lékařem sděleno, že mohu začít jíst běžnou stravu, že je tato nemoc vyléčena. Poslední dobou se mi ale stává, že se necítím dobře, celkově na sobě pozoruji únavu, nechutenství, bolesti žaludku atd...(možné symptomy celiakie). Je možné, že by se mi tato nemoc vrátila? Popřípadě jak je možné toto zjistit, kromě biopsie. Někde jsem se dočetl, že to jde zjistit i z krve. Za odpověď Vám předem děkuji.


9.1.2006 : Otázka (1) : Zuzana Hermanová

Dobrý den, je mi 28 let, jsem matka čtyř dětí (z toho jedny dvojčata) a mám diagnostikovanou bezlepkovou dietu. Naposledy v 18 letech jsem byla na biopsii v pražské nemocnici na Karlově náměstí, kde mi bylo řečno že musím dietu držet celoživotně, ale jako dospělá nemusím tak striktně. Co je tedy podle nejnovějších zjištění pravdy na tom že se hormonálními změnami může něco na dodržování diety změnit, popřípadě teď po deseti letech dostala bych toto doporučení jako na Karlově znovu, nebo bych měla dietu dodržovat přísně i v dospělosti,měla bych navštěvovat ganstroenterologickou poradnu když jsem bez potíží? Jak včas zjistit jestli některé z dětí dietu nezískalo ode mě? Děkuji Hermanová 

Celkem 148 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace