bezlepkovadieta.cz » Poradna » Poradna gastroenterologa pro dospělé

Poradna gastroenterologa pro dospělé


Dospělým a jejich starostem a trápením s celiakíí, alergií na lepek a dalšími zdravotními komplikacemi radí přední čeští gastroenterologové a další odborníci z této oblasti.

 

Celkem 148 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

PORADNA : Diagnostika 19

26.11.2006 21:53:17 : Otázka (2) : -----

Dobry den,prosim o radu.Pred mesicem mi byla definitivne zjistena nesnasenlivost na lepek,krevnim rozborem.Do te doby jsem jen odbouravala a experimentovala hlavne s psenicnimy vyrobky a mlecnymi(byly pryc z meho jidelnicku po dobu 3 let),ale me potize pretrvavali,nadymani,bolesti bricha,tvrda,nebo zadna stolice....Muj dotaz je,myslite,ze bych mohla zaradit mlecne vyrobky do sveho jidelnicky a kdy.Druhy dotaz je,ze behem tehotenstvi jsem jedla vsechno,ani melko mi nedelalo problemi a ted si nejsem jista jestli to bylo zpravne,kdyz mi byl zjistena nesnasenlivost na lepek.Me dceri je 10 mesicu,nedavam ji mlecne vyrobky (ma krev ve stolici),ani psenicne,nahrazuji to sojou,ryzi....prozatim u ni nic nezaznamenavam,kdy by bylo dobre ji dat testovat,mam prestat kojit?Dekuji Vam za odpoved.


2.10.2006 15:29:11 : Otázka (1) : Veronika Bauerová

Dobrý den, mám hned dva dotazy. Ten první se týká mě. Skoro před třemi lety jsem byla obvodní lékařkou poslaná na gastroenterologii pro podezření na celiakii, zároveň mi paní doktorka poradila držet zatím bezlepkovou dietu. Gastroenterolog mi tak udělal krevní testy až ve chvíli, kdy jsem držela dietu 2 měsíce,a testy vyšly negativní. Mezitím jsem otěhotněla a tak mi doktorka doporučila přestat jíst bezlepkovou dietu a stravovat se pestře.. Až později jsem zjistila, že testy mohly být falešně negativní. Co s tím? Mám testy absolvovat znovu? Druhý dotaz se týká mé dcery, teď je jí 14 měsíců, asi 3 týdny po zavedení lepku začala mít průjmy (teď má stolici běžně 3-5krát denně), bolí ji bříško, špatně spí, je často špatně naladěná, váží 8 kg a měří 72 cm. Její lékařka jí dělala testy na salmonelu, a testovala alergii na mléko a nesnášenlivost lepku, ale všechno vyšlo negativní. Přesto mi doporučila zkusit u ní pro můj klid bezlepkovou dietu na 2 týdny. Na konci té doby jsem měla pocit, že se malá dost zlepšila, ale paní doktorce přišly negativní výsledky a rozhodla, že pokračovat v bezlepkové dietě je nesmysl, že na vině je špatná střevní mikroflóra a že se to zlepší podáváním jogurtů. Tak teď opravdu nevím. Ty četné stolice u malé trvají už skoro 4 měsíce, ona nepřibývá, často odmítá jídlo. Nechce se mi tenhle stav příliš protahovat. Za vaši odpověď předem moc děkuji, V. Bauerová



 

PORADNA : Diagnostika 18

6.10.2006 12:36:51 : Otázka: Petra Šmatová

Dobrý den. Již dva roky mě trápí průjmy, nadýmaní a plynatost. Tyto problémy se objevily rok po porodu. Prošla jsem různými vyšetřeními a vždy bylo vše v pořádku. Před půl rokem jsem byla na enterobiopsii a tam mi našli intoleranci laktózy. Několik měsíců držím přísnou bezmléčnou dietu, ale bohužel mé potíže neustoupily. Pořád trpím nadýmáním, škrundáním v břiše, plynatostí a mám řídkou stolici(4-5 denně, žluté barvy). Nechápu jak je to možné, když nejím mléko a mléčné výrobky? Můj lékař už neví co se mnou. I já jsem z toho už zoufalá. Chtěli bychom druhé dítě, ale mám strach, když mám pořád tyto potíže. Nemáte kontakt, na někoho, kdo by mi mohl pomoci? Nemyslíte, že když už dva roky mám takové problémy, tak jestli to není už nebezpečné? A jak je možné, že v krevních rozborech mi žadná intolerance laktózy nevyšla,testy byly vždy negativní. I testy na celiakii a jiné potraviny byly v pořádku. Za vaši odpověď předem moc děkuji. Petra Š.



 

PORADNA : Stravování podle krevní skupiny

29.9.2006 20:10:08 : Otázka: Pavel Rázek

Dobrý den, rád bych se zeptal na stravování podle krevních skupin. Mám krevní skupinu 0. Mnoho literatury uvádí vyřazení mléčný výrobků,obilnin z jídelníčku u osob s krevní skupinou nula. Mě zajímá zda doporučené vyřazení je důvod pro redukci váhy a nebo je ještě podstatnější důvod pro vyřazení těchto potravin.Chci tím říci zda knihy podle krevních skupin nejsou pouze vodítkem pro redukci hmotnosti. předem děkuji za odpověď



PORADNA : Neplynové vzedmutí břicha

26.9.2006 20:47:04 : Otázka: František Horký

Pacientka věk 35let,v předškolním věku velké problémy,podle tehdejších poznatků t.zv Hertrův syndrom,léčena "bezlepkovou"dietou (hlavně soja a ovesné vločky),vždy jen do zlepšení ,potom normální strava.Přežila to.Puberta relativně bez potíží,váha cca 50kg.První těhotenství bez problémů,přibrala cca 15kg,kojení až do jednoho roku,potom bylo na radu lékaře ukončeno.V té době vážila 45kg.Po mateřské nastoupila do zaměstnání a začala mít problémy:únava ,chudokrevnost,vyrážka hlavně v obličeji,kazivost zubů, bolesti kloubů a j.I když do anamnézy uváděla svoje dětské problémy,žádný z lékařů nevěděl ,že se může jednat o celiakii,jeden starší pan profesor jí "taktně" naznačil ,že je líná.Před čtyřmi lety neplánovaně druhé těhotenství,opět pro laika normální,ale po porodu se objevily bolesti břicha,průjmy,zvracení a rychlé hubnutí.Trvalo ještě čtyři měsíce než byla stanovena diagnoza. Od té doby drží bezlepkovou dietu,ale má tyto potíže:Před menstruací se jí nafoukne břicho až do pocitu pnutí(obvod až 15cm).Po jídle většinou zvrací.Současná váha cca 70kg. Absolvovala všechna možná vyšetření,včetně enteroklýzy-negativní.Ultrazvukové vyšetření břicha ukazuje "hypersekreci" v žaludku, jinak vpořádku. Chci se Vás zeptat,jestli jste se setkal s podobným problémem,případně jak tuto situaci řešit.Problém se táhne už přes půl roku a jako laikovi se mně to jeví jako léčení systémem pokus - omyl. František Horký



 

PORADNA : Diagnostika 17

9.9.2006 6:31:34 : Otázka (2) : Blanka

Dobry den, nachazim se momentalne v australii a pred rokem mi prisly na to, ze bych mohla mit alergii na lepek. Na dietu jsem presla okamzite a uz vcelku vim, co nesmim jist (pokud si nejsem jista, nejim), ale obcas i presto, ze jim bezl. jidla, se nadymam a mam prujem.
Protoze bych si chtela vse 100% overit, jdu za par dnu na gastroskopii.

Me posledni krevni testy zni:
Gliadin IgA 11 U/mL (0 - 25) Not detecte
tTG IgA 13 U/mL (0 - 7) positive
endomysial IgA Positive

mohl(a) byste mi, prosim, tyto vysledky vysvetlit v ceskem jazyce, abych vedela, jak na tom opravdu jsem a co se se mnou a v mem tele vlastne deje? Do ceske republiky se nejdrive vratim pristi rok v lete a prisi proto, protoze bych chtela mit v tomto problemu jasno.

Mockrat Vam dekuji za Vasi pomoc
Blanka


13.9.2006 22:07:28 : Otázka (1) : Irena Říhová

Dobrý den,

jsem celiatik nováček a prvně prohlížím tyto stránky. Po přečtení některých přízpěvků a zejména odborných odpovědí lékařů jsem ale znejistěla, zda moje diagnóza byla správná. Proto Vás prosím o posouzení.
Asi 3 měsíce po porodu druhého dítěte jsem začala mít zažívací potíže, plynatost, světlou častější jakoby olejnatou stolici,nafouklé břicho, puchýřky na stehnech a oteklá lýtka, byla jsem unavená a nervozní. To jsem ale přičítala kolotoči s miminkem a na zamýšlení se nad potížemi moc nebyl čas. Můj stav se ale postupně zhoršoval, začala jsme mít průjmy i 12x za den a kojila miminko, začala jsem hubnout. Průjmy občas na pár týdnů ustaly nebo se zmírnily na 2-3x za den, měla jsme ale stále nafouklé břicho, světlou stolici atd. absolvovale jsem různá vyšetření na žloutenku, salmonelu, později i kolonoskopii - vše neg. Během cca 15 měsíců jsem zhubla na 48 kg (výška 167 cm), tedy o 13 kg. Lékařka z gastroenterologie mi nechala udělat krevní testy s násl. výsledkem: pozitivní AB-kravské mléko v IgG i IgA, enti gliadin IgA, anti endom. IgA i IgG, AB transglutamin v IgA. Na základě těchto výsledků mi sdělila "máte celiakii jako hrom a intolernaci kravského mléka". Začala jsme tedy držet bezlepkovou dietu s vyloučením potravin obsahujících kravské mléko. Všechny potíže ustaly, cítím se dobře a začala jsem intenzivně přibírat na váze (během 6 měsíců 11 kg), což mne trochu děsí. Vzhledem k tomu, že mi ale nebyl odebrán vozorek střeva, nevím, zda je pouze na základě výsledků jisté, že mám celiakii. Jaký je prosím Váš názor? Měla bych absolvovat nějaká další vyšetření? A je to třeba i když BD obtíže odstranila? Je normální, že tak intenzivně přibárám na váze?

Děkuji předem za odpovědi na mé otázky a pochybnosti.

Irena Říhová



 

PORADNA : Diagnostika 16

17.8.2006 13:12:20 : Otázka (2) : Dana Votavová

Vážený pane doktore,prosím o radu,jelikož mám ve všem zmatek.Mám již delší dobu intoleranci kaseinu,vynechala jsemveškeré mléčné výrobky auž nemám alergickou rýmu ani záněty dutin/opakovaně punkce/alergie na mléko byla negativní.nyní mi v 50 letech našli Antigliadin pozitivní ale jen v IGG v IGA byl negativní ,Ttg negativní ,ANA G,a,m,negativní,ema IGA negativní,retikulin negativní.Dále jsem byla na biopsii:ve všech 3 utržcích je sliznice s lehkým chron.difuzním zánětem s erozemi,část sliznice vykazuje lehce známky atrofie.Dle gastroenterologa a mého obvodního lékaře zřejmě celiakii nemám.nemám držet dietu po roce zopakovat biopsii.Jaký máte prosím k této věci názor?Je možné udělat nějaké průkaznější krevní odběry?Já se dobře necítím,ale prý to může být nějaký nespec.střevní zánět.Předem vám moc děkuji za odpověd.Nashledanou.


6.8.2006 12:04:11 : Otázka (1) : Markéta Kočí

Několik let se léčím na ulcerózní kolitidu, kterou jsem dostala po prvním těhotenství. Teď po druhém porodu se moje střeva začala chovat podivně . Před měsícem jsem absolvovala kolonoskopii, ale tlusté střevo bylo zcela v klidu, i když mám stále problémy s mírnými bolestmi břicha, řídkou stolicí a plynatostí. Léky na kolitidu (Pentasa) tuto situaci naprosto neřeší, kortikoidy nesnáším. Také dosud beru léky kvůli laktační depresi, kterou jsem ve střední formě prodělala před čtvrt rokem (trittico, frontin). Psychiatrička mi říkala, že se možná mé zažívací potíže zlepší, protože trpím již delší dobu neklidem a nervozitou. To se ale nestalo a já nechci mít doživotně průjem nebo řídkou stolici. Někdy se ve stolici objevuje menší množství krve nebo hlen, ale gastroenterolog říkal, že to v této míře (stolice dvakrát ale taky až šestkrát denně) není projev kolitidy, protože střevo je teď v klidu. Zkusil mi dát spasmolytika, pokud je to dráždivý tračník, ale mě v souvislosti s těmito problémy napadla i celiakie. Před rokem jsem měla krevní odběry negativní, ale je fakt, že nevím, jaké parametry se sledovaly. Podle toho, co tu čtu, je to věc zapeklitá, zdá se mi, že je velice složité zjistit, zda dotyčný celiakií trpí. Stačí pouze krevní testy nebo raději rovnou gastroskopie? Léčím se u lékaře v okresní nemocnici a nevím, zda taková nemocnice má všechny diagnostické možnosti (svého lékaře se ptát nechci, těžko by haněl své pracoviště)nebo zda bych se měla nechat vyšetřit ve větších městech, v nějaké fakultní nemocnici apod. Pokud ano, existuje u nás nějaké pracoviště opravdu špičkově specializované na diagnostiku celiakie? Nejsem v tomto směru odborník a tak nemohu rozumět všem těm odběrům apod, co by se mělo sledovat, i když díky těmto stránkám alespoň trochu vidím do problematiky. U svého lékaře si nejsem tak úplně jistá, zda postupuje důsledně. Jak jsem se tu dočetla, u dráždivého tračníku by se měla vždy vyšetřit i celiakie, což můj lékař několik let ani nezmínil, a ten test před rokem mi udělal na mou žádost. Neměla bych žádnou radost, že mám celiakii (Mám ještě sennou rýmu, tu kolitidu, sklony k depresím, ale alespoň by se vyřešily mé dlouhodobé zažívací potíže. Jsme šťastná rodina se dvěma malými holčičkami a já prostě chci být máma v pohodě. Prosím, neuvádějte mé jméno, Moc Vám děkuji, budu netrpělivě čekat na odpověď.



 

PORADNA : Diagnostika 15

22.7.2006 18:58:52 : Otázka (1) : Hana Bedrnová

Dobrý den, chtěla bych požádat o náhled a názor na můj zdravotní problém. Celý život mám problémy s křečovitými bolestmi břicha, nadýmáním,alergií, a v mládí silným ekzémem+astma v mírné formě.V posledních letech se přidala i snížená funkce štítné žlázy.Prodělala jsem zánět žaludku a h.pylori.Vždycky jsem to tak nějak přešla,bylo líp i hůř.Ale..ve třiceti letech, jsem začala mít rozsáhlé zdravotní problémy,časté bolesti břicha,plynatost,téměř pořád hleny ve stolici(ale to už tak 2-3roky před),nesoustředěnost,několikatýdenní průjmy,ubývání na váze,i když jsem úplně normálně jedla co se množství týče,silné bolesti hlavy,obrovská svalová únava a nevolnosti.Nenapadlo mne, že by to mohlo souviset třeba i se stravou i když se mi po jídle dělali vodnaté puchýřky na rukou,hlavně na předloktí,na hýždích a stehnech,vždy na pár desítek minut a pak zmizely.Špatně se mi dýchalo a byla jsem zahleněná,ačkoliv jsem nebyla nemocná.A psychicky jsem na tom byla velmi zle.Dostala jsem se na gastroen.k vyšetření.Byla mi odebrána krev na endom.,transg,.gliadin.Vyšlo mi pozitivní jen IgE na gliadin a na alergologii mi dělali taktéž krevní testy,kde mi to není zcela jasné, ale bylo mi řečeno,že jsem intolerantní na mouky a mléčné bílkoviny(taktéž pozitivní,ale ne kravské mléko jako takové). Byla mi nasazena BD po jejíž applikaci jsem po několika týdnech cítila obrovskou úlevu. Na biopsii tenk.střeva jsem byla poslána až po půl roce BD.Byla v pořádku,ačkoliv speciální ultrazvuk celiakii nevylučoval,ani nepotvrzoval.Ult.kolitidu ani Crohna nemám.Pane doktora, chtěla bych vás poprosit o váš objektivní názor.Co znamená IgE pozitivní,a některé mléčné bílkoviny pozitivní?Čemu se mám vlastně konkrétně vyhýbat?Po konzumaci mléka mám bolesti hlavy,plynatost a hlenitý průjem. Je možné, že bych mohla mít celiakii,i když všechny minerály v těle jsem měla v normě?Můžu mít třeba pouze nesnášenlivost lepku?Jaký je v tom rozdíl?BD držím dál,ale stejně je to vše takové nejisté.Za odpověď velice Děkuji.Bedrnová



 

PORADNA : Diagnostika 14

15.7.2006 16:48:30 : Otázka (3) : Jana Petříková

Můj otec (65 let) už několik roků hubne a má problémy s trávením. Před 2 měsíci mu zjistili nadměrný počet bílých krvinek a absolutní nedostatek železa. Když dostal velké množství železa, jeho zdravotní stav se trochu zlepšil. Mohlo by být toto signálem pro alergii na lepek? Otec se brání vyšetření u lékaře, že tento názor (alergie na lepek) je u něho absurdní. Děkuji. Petříková


10.6.2006 11:11:05 : Otázka (2) : Marie Slováčková

Přeji dobrý den, mám dotaz. Deset let jsem trpěla průjmy a byla jsem léčena léky, které jsem musela brát s jídlem. Vloni mně udělali v nemocnici vyšetření žaludku a pak nějaké testy a bylo zjištěno, že jsem alergická na lepek. Rok a půl dodržuji bezlepkovou dietu.Průjmy jsou pořád 4-5x denně. Bylo mně řečeno držet dietu a stav je už chronický. Půl roku jsem držela i bezmléčnou dietu. Nemám pít kravské mléko ale ostatní můžu. To je konečný závěr. Ráda bych věděla jestli je možné nějaké léčení. Mám 62 let. Děkuji za odpověď Marie


9.6.2006 21:56:43 : Otázka (1) : Horvathova Monika

dobrý večer,ráda bych se poradila. Před dvěma roky mi byla panem doktorem gastroentrologem stanovena diagnoza celiakie, ale to pouze z krve, ne z tenkého střeva, 2 roky jsem ji velmi striktně držela,ale bohužel jsem měla stále obtíže,průjmy,bolesti břicha.Po dvouletém stěžování si u doktora a následným střídáním zkušebních léků, které nezabíraly, jsem poprosila pana doktora gastroentrologa, že bych zkusila 3 měsíce jíst lepek a že bychom udělali pak testy, že mám podezření,zda dietu nedržím zbytečně.Souhlasil, 3 měsíce jsem jedla lepek, ale můj zdravotní stav byl stejný - pořád průjmy jako když jsem dietu držela a po velikonocích jsem dostala šílený atak v břiše a trvalo to každý den po jídle, třeba i třikrát denně, opět jsem navštívila doktora a on mi dával jen léky na dráždivý tračník a vzal mi krev na alergie, kde vyšlo, že je gliadin hraniční a doporučil mi v dietě pokračovat,ale neudělal mi testy, aby mi odebral vzorek z tenkého střeva.Takto jsem trpěla měsíc a půl v bolestech a každý týden chodila ke gastroentrologovi, že se to po těch práškách nemění a bolesti mám čím dál tím větší. Za ten měsíc a půl mi dal 4 různé léky na zkoušku,ale žádný z nich nepomáhal, po měsíci mi udělal krevní obraz a z výsledků vyplynulo, že jsem musela být ihned hospitalizovaná v nemocnici kvůli velkému zánětu v těle.Po všech vyšetřeních kolonoskopii,enteroskopii, enteroklýze mi byla sdělena nemoc dr. Crohn, mám 30 cm postižené střevo zánětem a beru silné kortikoidy.V čem bych se chtěla,ale poradit.V nemocnici mi řekla paní přimářka, že podle testů z krve a vzorků v tenkého střeva na základě biopsie nemusím držet bezlepkovou dietu, ale já jsem jí sdělila jestli výsledky nemůžou být skreslené, když jsem 2 roky dietu držela, pak 3 měsíce ne a pak opět měsíc a půl ano a právě při měsíc a půl držení diety mi byly odebrány ty testy. Tak nevím, zda mám věřit tomu, že opravdu bezlepkovou dietu držet nemusím.Nerada bych si ničila dál své tělo.Prosím můžete mi nějak poradit?Mnohokrát Vám děkuji za odpověď



 

PORADNA : Celiakie nereagující na dietu

27.6.2006 9:57:33 : Otázka: Beata

Nedávno som bola hospitalizovaná v nemocnici pre akútne bolesti brucha. Mám celiakiu, ktorá nereaguje vôbec na diétu. Pri tej príležitosti mi ale v lekarskej správe uviedli, že trpím ešte aj chronickou zápalovou enteritídou - (chronická zápalová celulizácia sliznice dvanástníka).
Môže mi niekto z odborníkov povedať čo to je - a akú diétu mám pri tomto ďalšom ochorení držať? Za radu vopred ďakujem.



 

PORADNA : Alergie na lepek

22.6.2006 22:11:51 : Otázka: Doutnáčová Lenka

Dobrý den.Mám alergii na lepek,IgA antigliadin 4,9.Lékařka mi doporučila BD,obtíže odeznely.Po 8 měs BD je glidin poz,protilátky proti endomíziu neg.Je možné po vysazení BD dospět k celiakii?Děkuji za odpověd



 

Celkem 148 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace