Poradna gastroenterologa pro dospělé

PORADNA: Dotaz na diagnostiku celiakie

Je mi 25 let a od 15 let trpím autoimunitním hypofunkcí štítné žlázy, užívám ráno nalačno Euthyrox 75 mikrogramů. Hormonální antikoncepci neužívám. Po celou dobu dospívání a i na vysoké škole mě trápily migrény, kožní i vlasové plísně, kožní bradavice. Asi před 3 lety mě začaly trápit problémy se zažíváním. Cítila jsem, že s jídlem není něco v pořádku. Měla jsem občas bolesti břicha, trpěla nadýmáním. Požádala jsem svoji bývalou obvodní lékařku o test na celiakii, ale odmítla mě. Koupila jsem si tedy sama test v lékárně, který mi vyšel jako negativní. Souběžně se začaly objevovat i problémy při odběrech krve s hodnotami bilirubinu a trombocytů, které pan doktor na hematologii uzavřel jako autoimunitní trombocytopenie a autoimunitní hyperbilirubinemie. Ještě bych chtěla zmínit, že moje maminka trpí stejnými problémy a reaguje špatně i na zahušťovadla jako je xanthanová guma, guma guar a podobně. Její alergolog ji navrhl test na celiakii, který vyšel jako pozitivní (nemám přesné hodnoty) a díky tomu jsem si o něj zažádala i já.
Moje hodnoty jsou následující: AB/deamin. gliadin IgG 0,50 negativní, AB/Gliadin IgA ELISA 0,69 negativní, AB/Gliadin IgG ELISA 1,68 pozitivní, AB deam. gliadin IgA 0,10 negativní. Bylo mi řečeno že se jedná o celiakii. Abych pravdu řekla sama jsem si vypozorovala, že mi pečivo nedělá dobře (mám ráno průjmy, oteklé oči, otoky v obličeji) a začala jsem ho sama přirozeně vysazovat. Dá se říct, že teď jím měsíc téměř bezlepkově (průjmy uplně ustoupily). Čekám teprve na enterobiopsii a pan doktor na gastroenterologii, kam se chystám moji dietu komentoval tak, že to nevadí, že měsíc je krátká doba a pokud problém se střevem je, uvidíme ho i tak.
Je toto pravda?
Dále jsem si vypozorovala nesnášenlivost mléčných výrobků (opět nadýmání a průjem) a požádala jsem obvodní lékařku i o tyto testy. Dnes se vracím s těmito výsledky: AB/Kr. mléko IgG ELISA 2,31 pozitivní, AB/Kr. mléko IgA ELISA 0,68 negativní, AB/Kr. mléko IgM ELISA 2,09 pozitivní.
Jedná se o intoleranci na laktosu nebo alergii na kasein? (zatím mi na tuto moji otázku nebyl nikdo schopen odpovědět a vím, že se jedná o dvě různé onemocnění).
Paní doktorka mi dnes doporučila udělat krevní testy i na ostatní potraviny, které hodně konzumuji: vejce, soja, čočka, ořechy
Pokud budou výsledky pozitivní mám to brát jako definitivní diagnozu a tyto potraviny ze stravy vyloučit?

Děkuji ještě jednou, s pozdravem, Soňa H.

Dobrý den paní Soňo,

na úvod - autoimunitní choroby se rády sdružují - tedy autoimunitní tyreoiditida, trombocytopeni/-patie, celiakie apod.
Autoimunitní hyperbiliuribinémii neznám - pouze autoimunitní hepatitidu. ¨
Kožní změny i migrény mohou být též mimostřevní projevy celiakie.
Co se týče protilátek - pouhá izolovaná pozitivita protilátek proti gliadinu (obyčejnému či deamidovanému) ve třídě IgG jistě nesvědčí pro celiakii. Chybí stanovení protilátek proti tkáňové transglutaminase, event. proti endomysiu ve třídě IgA - které jsou významně více citlivé a specifické pro celiakii.

Zásadní je dále samozřejmě biopsie sliznice tenkého střeva při zátěži lepkem - tedy jak se udává - minimálně 3 týdny cca 1 krajíc chleba denně. Při kratším trvání či menším příjmu lepku nelze samozřejmě jinak vyloučit falešnou negativitu.
Stran intolerance mléka a mléčných výrobků - s ohledem na Váš věk bych předpokládal intoleranci laktózy (tedy mléčného cukru). Alergie na kravské mléko (tedy bílkovinu - kasein, laktalbumin, laktoglobulin) se v dospělém věku v podstatě nevyskytuje, jedná se o onemocnění dětského věku. Vyšetření protilátek proti kravskému mléku, jak máte uvedeno, je bohužel veskrze zavádějící, informuje nás pouze o tom, že se dotyčná osoba setkala s kravským mlékem, ale vůbec nic nevypovídá o nějaké alergii.
Takže moje doporučení je - dodělat výše uvedené protilátky a provést enterobiopsii z duodena při běžné gastroskopii. Teprve v další fázi testovat potravinové alergeny.
S pozdravem

MUDr. Vít Kulhánek

Komentáře k článku
:
:
:
QTTTV:
Od: Monika
Datum: 9.4.2018 10:19:55
Dobrý den.Už dlouhodobě mám potíže s břichem.(křeče v pravém nadbřišku).Bolesti se zhoršují,k tomu mám průjem,jemi na zvracení,už semi stalo že ty bolesti byly tak velké že jsem zvracela (žádná úleva).Jsem hrozně unavená, náladová,a často semi točí hlava.Jemi 38.Doktor mi vzal krev,(S-EMA IgA -pozitivní,A tranglut.- 78,03,gliadin IGA -0.53,gliagin IgG-0,25).Jsem pozvána na ve.vysetreni.Prosím co mě tam čeká?
Od: Bara
Datum: 28.2.2018 21:24:36
Dobrý den, chtela bych se zeptat. Pred 4 mesici mi byla diagnostikovana celiakie. Striktne drzim dietu, ale po 4mesicich jsem byla na odberu krve a stale mam zvysene hodnoty a musim opet podstoupit vysetreni sondou, ktere se mi nechce moc absolvovat. Je mozne, ze i po drzeni bezlepkove diety jsou hodnoty v krvi zvysene? Jsem z toho velmi zmatena. Dekuji. S pozdravem Bara
Datum: 14.10.2017 22:43:03
Dobrý večer, je mi 21 let. Přibližně před čtyřmi lety mi byla diagnostikována celiakie (Marsh 3c). Co se týče stravování, tak jsem si během těch let v podstatě na vše zvykl. Jediné, nad čím pořád uvažuji a na co jsem se už mnoho lidí ptal, je konzumace piva. Momentálně studuji v Německu a tak se snažím dohledávat informace i ze zahraničních zdrojů, ale informace se často velmi liší. Chtěl bych se zeptat především na Pilsner Urquell, kolem kterého se vedou největší debaty. Sestřička v ordinaci, kam docházím mi řekla, že občas si s klidným svědomím mohu jednu, dvě Plzně dát. Na internetu jsem se dočetl, že Plzeň je vhodná pro bezlepkovou větu, což nevím, jestli může být chápáno jako vhodné pro celiaky. Tedy tuto informaci jsem se dočetl z více zdrojů. Z některých jiných zdrojů jsem se dočetl, že Plzeň rozhodně vhodná není. Tak si tedy nejsem jistý, co je pro mé tělo správné. S pozdravem Marek B.
Od: Denisa
Datum: 24.8.2017 22:38:33
Dobrý den, potřebuji se poradit. Asi před rokem mi začaly problémy se žaludkem a se střevy. Měnila jsem zaměstnání takže stres, také strava nebyla plnohodnotná jedno jídlo denně a to ještě rychlé, takže většinou nějaké pečivo a polévka ze sáčku. Po jídle mi nastoupily křeče a velká plynatost, která byla až k nesnesení měla jsem pocit, že se mi střeva snad obrací v břiše a stolice byla většinou průjmovitá a musela jsem jít několikrát. Moc jsem to neřešila přikládala jsem to stresu. Asi před 3 měsíci mému otci diagnostikovali alergii na lepek. V tu chvíli jsem si uvědomila, že mám vlastně dost podobné až skoro stejné příznaky. Proto jsme sním začala držet bezlepkovou dietu a veškeré obtíže zmizely. Bylo mi doporučeno objednat se na alergologii, kde z odběru krve poznají intoleranci na lepek. Hned jsem se objednala ale bohužel volný termín byl až za 2 měsíce. Mezi tím jsem držela bezlepkovou dietu. Minulý týden jsem konečně měla termín na odběr krve. Panu doktorovi jsem popsala situaci a řekla, že cca 3 měsíce již dietu držím. Odebrali mi tedy krev a za týden jsem si měla volat na výsledek. Podle výsledků mám vše negativní žádná alegie na lepek ani celiakie nic. Tak jsem dost zmatená. Opravdu mi lepek nedělá dobře. Přišla jsem si před panem doktorem,jako bych si to vymyslela. Proto bych chtěla vědět je nějaká jiná možnost zjištění alergie na lepek? Nebo měla jsem před odběrem jíst nadále pečivo a věci obsahující lepek?? Předem moc děkuji za odpověď Denisa S
Od: Martin
Datum: 21.7.2017 15:56:02
Dobrý den chci se zeptat jestli mám celiakii či ne. Dělali mi biopsii žaludku přes tu hadici a nějaké odběry na protilátky. Pak si mě zavolali že jsem nějakej záhandej případ že ty protilátky jsou v pořádku ale na tý hadici jak jsem byl tam prý je celiakie. Tak mě poslali ještě na nějakej genetickej test. přitom mi řekli a dali brožury at začnu s bezlepkovou diteu. Tak jak to tedy je protože se v tom nějak nevyznám. Moc děkuji za odpověd.
Od: Alexandra
Datum: 17.1.2017 16:09:37
OTÁZKA OT - CELIAKIE Dobrý den, potřebovala bych poradit či nasměrovat. Možná je tady někdo kdo si tím prošel. Syn 19měsíců začal mít problémy s vyprazdňováním kvůli ragádě na konečníku. Ve stolici byla vždy i krev a na chirurgii nám řekli, že je to z té ragády, a že teď to bude začarovaný kruh (kvůli bolesti se pak nechtěl vyprazdňovat, pak psychický blok). Nasadili jsme na rady pediatričky Lactolusu a laktobacili a vyhýbali se veškeré stravě která potencionálně způsobuje zácpu. Vše se zlepšilo až nedávno když syn krom kojení začal konečně i více pít vodu. Jenže naše pediatrička mu dělala odběry a krev ukázala mírnou alergii na lepek a poslala nás na gastroentologii Ke Karlovu. Dnes jsme tam byli a doktor mě totálně vystrašil. Poslal nás znovu na odběry s tím, že když výsledky budou špatné tak bude syn muset podstoupit vyšetření v celkové anestezii, kdy mu ze střev něco odeberou, aby to mohli prozkoumat a celiakii 100% vyloučit nebo potvrdit. Mé otázky: Opravdu to jen z krve nestačí? Neexistuje jiný způsob, nějaké jiné neinvazivní vyšetření? Prošel si už někdo takovým vyšetřením? Jak to dítě zvládlo?
Od: Martina
Datum: 18.12.2016 12:28:36
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom alergie/intolerancie kravského mlieka, nakoľko mi obvodný lekár z krvi zistil protilátky proti kravskemu mlieku. Mám 25 rokov a mlieko samotné nepijem, ale doteraz som nemala problém s mliečnymi výrobkami, ktoré mám rada, akurát čo mám mierny atopický ekzém a posledný rok akné na brade ktoré po vysadení mlieka konecne zmizlo. Chcem sa opýtať keďže nemávam iné ťažkosti ani tráviace či je potrebné úplne vyradiť všetko mliečne z jedálnička? Pýtam sa kvôli tomu že to nechcem napriek všetkému odignorovať aby som v budúcnosti nemala horšie problémy. Celý život som silnejsi alergik na peľ, objavila sa mi v dospelosti aj alergia na lieskovce, neviem či to nejako suvisi.. celiakiu mi nezistili. Ďakujem za odpoveď.
Od: IrenaH
Datum: 16.11.2015 12:38:41
Dobrý den, je mi 23 let, dlouhou dobu trpím na nepravidelné, ale úmorné průjmy, na gastru mi byl diagnostikován dráždivý tračník. Lékařka mi dělala i vyšetření krve na celiakii a intoleranci na kravské mléko, naznala že vše je v pořádku a celiakii nemám. Už přes tři roky mě léčí na dráždivý tračník - bez jakéhokoli zlepšení. Vyžádala jsem si tedy také názor od doktora v příbuzném oboru gastro a ten podle výsledků krve naznal že bych měla mít "lehkou" nebo počáteční formu celiakie. Výsledky krve co mi dělala moje doktorka na gastru jsou následující: gliadin IgG - hodnota 1 (refereční mez <0,9) zhodnocení - hraniční; giladin IgA - hodnota 0,5 (referenční mez <0,9) zhodnocení - negativní, transglutamináza IgA - hodnota 1 (referenční mez <4)....Můžete mi prosím říci, zda mám tedy celiakii?? nebo případně pouze nesnášenlivost lepku bez přítomnosti celiakie? A dá se vůbec z tohoto vyšetření spolehlivě vyloučit celiakie nebo jakákoli nesnášenlivost lepku?
Datum: 16.2.2015 14:12:01
Vedel by noekto poradit dobrú bezlepkovú kuchárku.odskúšanú.
Od: Tomaš N.
Datum: 28.7.2014 14:03:07
Mám podobnou zkušenost jako Kamila. Akorat gastroskopii (positivni Helico..) takže kombinace antibiotik a následně prej doživotně Helicid což odmítám, ale když nasadím bezlepkovou dietu, tak je mi hned lépe. Přestanu se nafukovat. Doktorka mě ale ani na tu krev nechce poslat, že když nemám průjmy, tak že se mě to netýká. Taky jsem měl skoro samovolnou zlomeninu ruky při lehkém nárazu. Kohu musím uplatit aby mě na to vysetreni nekdo poslal ? Nechce se mi cely zivot drzet bezlepkovou dietu, kdyz nebudu alergickej. Zkusil jsem i ty domaci testy a prvni vysel pozitvni a druhy negativni. Už fakt nevím. V tomhle státě bude brzo lepší doktor i šaman.
Datum: 26.3.2014 9:15:27
Dobrý den,musím trochu ze široka,5.12.13 jsem při pečení dortu,ochutnala syrové těsto a dostala jsem alergickou reakci,dušení,otok jazyka,napadlo mě,že by se mohlo jednat o alergii na lepek,mezi svátky jsem neměla doktorku,tak jsem zkusila bezl.dietu a bylo mi po čase lépe,už před tím jsem měla řadu trávicích obtíží,kvůli kterým jsem cca desetkrát podstoupila gastroskopii(ca žaludku v rodině) a na nic se nepřišlo,kromě Helicobacter pylori) po dvou měsících dodržování bezl.diety jsem dostala doporučení na odběry krve,prý nevadí,že dietu držím a testy vyšly negativně,mto samé u gastroenterologa,to jsem dietu dodržovala už 4 měsíce,stále jsem slyšela,že to nevadí,testy negativní(z krve)přitom všude čtu,že se před vyšetřením nemá dite držet,chtěla bych vědět,jak to tedy je,kdykoliv dietu poruším,následky jsou horší a horší,naposledy křeče v břiše trvaly celý den.Jakou mám šanci,že sxe dostanu ke skutečnému odborníkovi,jsem ochotna si testy i zaplatit,ale když slyším od gastroenterologa s třicetiletou praxí,nám je jedno,že držíte dietu mladá paní a pak...je to negativní,zde máte prášky na žaludek a nashledanou...všechno co o tomto vím,je z internetu.lidi shánějí informace a lékaři to nemají rádi,co ale máme dělat,když odborník nic nevysvětlí a ještě má člověk pocit,že obtěžuje.Navíc mám projevy i na kůži,boláky,které svědí,potřebuji vědět,zda to s tím souvisí,ale asi nemám šanci se to dozvědět.Takže můj dotaz zní,může být falešně negativní test z krve,při bezlepkové dietě,je potřeba před odběry jíst lepek a jak dlouho?Moc se mi to podstupovat nechce,když vím,že je mi po něm zle,děkuji,Kašparová
Datum: 6.11.2013 15:03:18
Dobrý den ,ráda bych se zeptala zda je pravda ,že při zavedení bezlepkové diety se začne přibírat na váze (celek dost) a poté se váha ustálí na normální hmotnosti?
Datum: 20.2.2013 14:20:16
Dobrý den,byla mi diagnostikována celiakie,ale pouze z krve.Je možné aby krev vyšla falešně pozitivně?Čekám na biopsii ještě,ale nedá mi to spát.Paní doktorka si byla jistá a řekla že je to určitě tahle diagnoza.Ale dnes jsem se dozvěděla že to může být i třeba jinak.Prosím o odpověd,napíšu sem výsledky krve. Lab.anti Ema IgA pozitivní,anti EMA IgG pozitivní,anti tTG IgA 3,33 pozitivní,anti tTG IgG negat,gliadin deaminovaný IgA 2,4 gliadin IgG 1,4 Kr.mléko IgE,IgA negat,kr.mléko IgG pozit,jkasein,beta laktalb. negat, KO v normě,CRP 10 glyk.5,4 urea,krea,na,K,bili,JT,chol,TG-negat. Moc děkuji za odpověd
Od: leila
Datum: 3.2.2013 22:08:55
chcem sa opytat,ake su mozne komplikacie po prevedeni enterobiopsii,alebo po obobrani vzorky z tenkeho creva na podozrenie celiakii,dakujem
Od: adina
Datum: 28.12.2012 19:29:28
Dobrý den, jak je to tedy s alergií na kasein? píšete, že se v dospělém věku nevyskytuje.. mám celiakii a doktor mi řekl, že kvůli zvýšeným protilátkám na kasein nemám jíst nic co obsahuje mléko. Přestože obě diety dodržuji, mám časté střevní obtíže, které jsou snad horší než když jsem nedržela diety žádné....
Datum: 23.6.2012 12:42:35
Dobrý den, trpím dlouhá léta na nadýmání, bolesti břicha, časté průjmy, a jsem hubená a nedokážu přibrat. Kdysi mi v krevním testu vyšlo, že nemám alergii na lepek, ale protože jsem nevěděla co dál, zkouším nyní bezlepkovou dietu. ajímalo by mě, jestli i přes to, že mi v krevním testu vyšel lepek negativně, jestli i tak mohu být na lepek alergická. Děkuji, Jana K.
Datum: 15.6.2012 16:06:18
Dobrý den,zjistili mi z bioptického vyšetření že mám celiakii a překrvený dvanácterník.V krvi mám endomisium pozitivní 1:20 a krevní testy na potraviny mám výsledek že mi žitná a pšeničná mouka vadí.Už asi rok běhám po vyšetřeních a teprve teď mi konečně stanovili diagnozu,ale stejně mám tak divné příznaky,že to nechápu.Mívám strašné bolesti břicha pod žebry,hlavně vlevo a střídám průjmy a zácpy.Někdy mívám krev ve stolici,občas i teče do mísy.Mám hemeroidy,bývají nafouklé ale někdy i zahojené.Chtěla bych se vás zeptat jestli můžu brát Lepicol.když je bezlepkový,někdy si ho beru když mě bolí břicho a cítím se ucpaná.Dneska jsem si vzala 2 kapsle před obědem,zapila půl litrem vody a za chvilku jsem běžela na WC.Stolice byla velmi objemná,tmavě hnědá míchaná se žlutou.Potom jsem snědla k obědu rizoto (rýže,dušená mrkev,kuřecí šunka bez lepku a kukuřice).Pak už během jídla jsem měla křeče a musela jsem znovu na WC.Byl to vodový průjem.Četla jsem že pokud má někdo třeba Crohnovu chorobu,která se může rozvinout z neléčené celiakie tak že nesmí přijímat vlákninu takže ani brát Lepicol.Co to vlastně Crohnova choroba je a jak se jí můžu vyhnout?Jak zjistím jestli už ji nemám?Na ty hemeroidy mám Cilkanol.Je to dostačující nebo existuje něco lepšího?Moc děkuji za odpověď.
Od: káťa
Datum: 17.9.2011 0:30:46
Až do 21 let jsem normálně vypila několik litrů mlíka tejdně. Během 5 let se mi objevila intolerance laktózy a pak ještě alergie na betalaktoglobulin. Teď už si nedám ani máslo...:-)

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace