Poradna gastroenterologa pro dospělé

PORADNA : Dieta před vyšetřeím na gastru ano, nebo ne?

Dobrý den,
chtěla bych se na něco zeptat, protože mi to není moc jasné. Podle krevních testů mi zjistili, že mám zvýšené protilátky (normálně max. do 4, ale já mám 10,4 - nevím jaká je to jednotka) na lepek. Asi za čtrnáct dnů mám jít na gastro vyšetření. Praktická doktorka mi říkala, že mám začít dodržovat bezlepkovou dietu, ale sestra u které jsem se objednávala na gastro říkala, že to vlastě není ještě jisté jestli budu muset dietu držet. Tak nevím čemu mám věřit a jestli teda celiakii mám nebo ne? A mám držet dietu než půjdu na vyšetření?
 
Děkuji moc za odpověď.
 

Dobrý den, zdravotní sestra na "gastru" měla pravdu. V žádném případě bezlepkovou dietu před vyšetřením na nesnášenlivost lepku - celiakii nedodržujte! Výsledky vyšetření by mohly být zkreslené. Vydržte až na odborného lékaře, který vám jak doufám vyšetří krev a udělá biopsii. Na základě těchto odborných vyšetřetření stanoví diagnózu. Pokud vám řekne, že máte celiakii, budete muset pro zbytek života dodržovat přísnou bezlepkovou dietu. Pokud ne, máte štěstí.

S přáním všeho dobrého ing. Iva Svobodová-Bušinová, Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu

Komentáře k článku
:
:
:
WBYPY:
Od: Jana
Datum: 19.11.2014 22:06:55
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda dojde po nasazení bezlepkové diety k vymizení příznaků i v tom případě, že by se celiakie projevila nespecifickým střevním zánětem a s tím spojeným krvácením, popř. cca za jakou dobu by se tak mohlo stát? Předem moc děkuji za odpověď, J.
Od: Veru
Datum: 18.7.2014 13:38:40
tak by se to mělo projevit. V době před odběrem krve jsem jedla potraviny s lepkem tak 2x - 3x týdně, dny bezprostředně před samotným odběrem 3 dny 2x denně. Testy vyšly negativní. Ráda bych věděla, zda takováto zátěž lepkem byla dostačující aby se to nějak projevilo v krevních testech. Případně kolik a jak často bych musela lepek jíst, aby se to pak poznalo na gastrovšetření? Zvažuji, zda mi stojí za to na to nepříjemné vyšetření chodit, když je tam (jak jsem se dočetla zde v diskusích) riziko, že vyjde falešně negativní, protože jsem už v minulosti držela bezlepk. dietu anebo toho lepku nejím dost aby se to poznalo. Také zvažuji zda bych se chtěla pouštět do ještě intenzivnější lepkové zátěže, když vím, jak je mi pak ne úplně dobře, když to s lepkem (na moje poměry) přeháním... Předem děkuji za odpověď a radu.
Od: Veru
Datum: 18.7.2014 13:36:15
Dobrý den, zajímalo by mě, jak intenzivní a jak dlouhá musí být zátěž lepkem pro to, aby se prokázala alergie na lepek nebo celilakie z krve, potažmo z gastroentorolog. vyšetření. Před cca 2 roky jsem totiž výrazně omezila potraviny obsahující lepek (zejména pečivo, těstoviny), protože mi přišlo, že mi po nich není dobře (nafouklé břicho, pocit těžkosti, zácpy + další zdravotní potíže, o kterých jsem si vyčetla, že by mohly souviset právě s konzumací lepku). Pak jsem se po čase pustila do radikálnější očisty organismu a až do této zimy jsem nic lepkového víceméně nejedla (tedy téměř rok bezlepková a vegan dieta). Během té doby se mi velmi zlepšila imunita, pleť (akné), trávení a vyprazdňování v tu dobu bylo lepší, nicméně ani tak ideální. Koncem roku 2013 jsem začala zase tu a tam jíst i lepkové potraviny. V současné době mi přijde, že pokaždé, když si dám něco lepkového v množství normální porce jídla (tedy ne jen kousek sušenky - to je v pohodě, ale pokud to je třeba večeře ve formě kuskus se zeleninou, nebo 2 ks. lepkového pečiva se zeleninou, nebo pár kousků buchty apod., následuje pak téměř vždy zácpa, a tak tři dny (od konzumace onoho lepkového jídla) pocit těžkosti, nafouknutého břicha, únava, slabost. Pak když zase lepek pár dní vynechám, je mi lépe. Tak mám střídavě dny, kdy si říkám, že to nebudu jíst, a pak dny, kdy polevím a lepkové věci si zase párkrát dám - většinou pak s následky už uvednými... Říkala jsem si, že by bylo dobré mít to nějak oficiálně potvrzené, abych věděla, že si to jen nějak nenamlouvám, že dietu nedržím zbytečně, že ty mé trávicí potíže nejsou způsobené např. stresem a tím, že na těžší jídla (jako pro mě teď pečivo je) nejsem zvyklá. Tak jsem se domluvila se s obvodní lékařkou na provedení krevních testů. Nicméně ta toho o stravování a celilakii podle mě moc neví. Když jsem se ptala, jak intenzivní musí být ta zátěž lepkem před testy, o tom nic nevěděla, že tam je takováto podmínka. Říkala, že když nějaké to pečivo trochu jím tak b
Datum: 10.6.2014 12:48:43
Dobrý den, asi před šesti týdny se mi udělala vyrážka na obličeji, předloktí a ve výstřihu... Zyrtec nepomohl proto jsem před 14 dny navštívila alergologa. Před dvěma lety mi byla zjištěna alergie na obilí, ale já jsem si myslela, že jen na pyl a proto jsem žádnou dietu nedržela. Kopřivka se mi vysela asi měsíc poté co jsem doma začala připravovat kváskovy chleba. Podle toho paní doktorka usoudila, že to bude tím, napsala mi Ewofex a nařídila měsíční bezlepkovou dietu. Držím ji právě asi deset dní. Kopřivka mizí jen pomalu, ale už nejsem tak strašně unavená a nemám obrovské tvrdé břicho. Nevím co dělat dál. Děkuji za radu. Milena
Datum: 10.6.2014 12:46:23
Dobrý den, asi před šesti týdny se mi udělala vyrážka na obličeji, předloktí a ve výstřihu... Zyrtec nepomohl proto jsem před 14 dny navštívila alergologa. Před dvěma lety mi byla zjištěna alergie na obilí, ale já jsem si myslela, že jen na pyl a proto jsem žádnou dietu nedržela. Kopřivka se mi vyšel a asi měsíc poté co jsem doma začala připravovat kváskovy chleba. Podle toho paní doktorka usoudila, že to bude tím, napsala mi Ewofex a nařídila měsíční bezlepkovou dietu. Držím ji právě asi deset dní. Kopřivka mizí jen pomalu, ale už nejsem tak strašně unavená a nemám obrovské tvrdé břicho. Nevím co dělat dál. Děkuji za radu. Milena

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace