Poradna gastroenterologa pro dospělé

PORADNA : Diagnostika 25

20.12.2006 22:11:22 : Otázka: -----

Vážená paní Bušinová,
Je mi 27 let a od roku a půl mám celiakii. Asi před rokem mi byla navíc zjištěna intolerance na mléko. Napíšu Vám, co přesně bylo zjištěno, moc tomu nerozumím a chtěla jsem Vás poprosit o srozumitelný překlad toho, co Vám teď tady napíšu.
Potravinové intolerance :
AB/ Gliadin IgA S: 0,39 IP /0..0,79/, AB / Gliadin IgG S: 0,51 IP /0..0,79/, AB/ kr. mlék.IgG S: 0,47 IP
(0..0,89/, AB/ kr.mlék. IgA S: o,62 IP / 0..0,89/, AB/ kr.mlék.IgM S: 1,21 IP /0..0,89/, AB/ endomyzium IgA
S: Negat.-, Transglutaminasa IgA S: 1,51 arb.j. / 0..4,99/
Možná bude třeba nechat posoudit výsledek odběru krve lékařem.
Zajímala by mě hlavně intolerance na mléko, s tím nemám žádné zkušenosti. Nevíte existuje-li někde nějaký seznam věcí, co se smí a nesmí ? Od pana doktora jsem se toho moc nedozvěděla, hlavně se mám vyvarovat kravského mléka, i sušeného a taky tavených sýrů. Máte nějaké zkušenosti nebo informace, mohla byste mi poradit ?
Byla bych Vám moc vděčná, hodně mi na tom záleží, připravuji se na těhotenství a nechtěla bych něco zanedbat.
A ještě jsem se chtěla zeptat na informaci ohledně příspěvků na bezlepkovou dietu. Bylo mi řečeno, že se ani nemám pokoušet vyplňovat nějaké formuláře, protože na to, aby mi bylo něco přiznáno bych musela být úplně bez peněz a na úřadu práce. Můj zaměstnavatel mi na stravu taky nic nepřispívá, za oběd platím třikrát víc než ostatní zaměstnanci. Vůbec to není jednoduché.
Předem Vám mockrát děkuji za odpověď.
S pozdravem a přáním pěkného večera.
Soňa Ž. 

7.1.2007 19:59:36 : Odpověď : dr.Kulhánek, ing. Iva Bušinová

Vážená paní Soňo,
z Vašich údajů vyplývá, že Vám byla zjištěna intolerance /alergie/ nakravské mléko, markery na celiakii jsou negativní. Doporučení lékaře Vámi uváděná jsou správná. Protože je mléko hlavním zdrojem vápníku, je vhodné přijímat dostatek potravin s vysokým obsahem vápníku, event. vápník substituovat ve formě např. rozpustných tablet apod. Stran bezmléčné diety Vám buď poradí dietní sestra v nemocnici, event. v brožuře o mléčné dietě. Zbytek otázky Vám zodpoví Ing.Bušinová.

S pozdravem dr.Kulhánek, Nemocnice Milosrdných bratří, Brno


Dobrý den,
od ledna 2007 platí nový zákon č. 108/2006 o sociálních službách. Podle tohoto zákona by mohly mít nárok na sociální dávku dlouhodobě zdravotně postižené děti (celiakie by do této kategorie měla spadat) ovšem se jedná o dávku sociální, tedy související se sociální situací rodiny. Požádala jsem MPSV o stanovisko a výklad k tomuto zákonu. Sledujte naše webové stránky, budeme se tomuto tématu věnovat.

S pozdravem ing. Iva Bušinová, Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu

Prosím, aby jste příště otázky týkající se zdravotního stavu směrovala do Poradny. Děkuji. 

Komentáře k článku
:
:
:
EEFXP:
Datum: 21.6.2011 16:33:30
Dobrý den,můj obvodní lékař mi po rozborech krve oznámil,že dle výsledků mám vysokou hladinu cholesterolu v krvi a měl bych si požádat o sociální příspěvek na cholesterolovou dietu.Na kolik peněz v takovém případě mám nárok?
Od: Jana
Datum: 19.8.2010 12:33:55
Dobrý den,můžete mi prosím říci, po jaké asi době držení bezlepkové diety budou krevní testy anti-transglutamináza IgG "lepší", po jaké době má smysl udělat kontrolní odběr? .Četla jsem , že tyto protilátky velice rychle klesají při dodržování bezlep.diety,Děkuji

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace