Poradna gastroenterologa pro dospělé

PORADNA : Diagnostika 24

18.11.2008 9:22:34 : Otázka: -----

Dobrý den,jsem zdrav.sestra,63r.stále pracuji ve zdravotnictví a byla mně zjištěna celiakie.Ale nemám úplně jasno v diagnóze.Pro nejasné zažívací potíže a stále vysokou sedimentaci krve jsem šla v září na vyšetření,kde mně záv.lékařka zjistila IgApl.proti tkáňové transgl.29/Uml,IgGpl.proti tkáňové trnsgl.1U/ml a IgApl.proti endomysiu negat.prošla jsem ultrazvuk.vyš.žlučníku,jater,vše negat.pak jsem byla vyslána na gastrologii do FN Brno,kde mně lékařka provedla gastroskopii a odběry z tenkého střeva.Histologie z duodena-histol.a histochem.nález v normě,ale těžká chron.aktivní antrumgastritis gr.aktivity 2-3 HLO+++.Kromě známé trojkombinace na HLO musím dodržovat bezlepkovou dietu,ale protože mně byl nález zaslán poštou,nikdo mně nevysvětlil,jestli mám celiakii nebo ne!Před 14lety mně zemřel manžel na CA žaludku,za 2 měs.jsem zhubla 15kg a po vyšetření na gastro.jsem měla také HLO,dokonce byla léčba 2x neúspěšná,až po poradě na antib.centru jsem dostala jiné ATB a byla jsem pak v pořádku.Celiakie se tenkrát snad běžně ani nezjišťovala.Docela jsem teď tušila,že to bude opět HLO,ale nechápu,proč spíše přibírám na váze a žádné výrazné průjmy a pod.nemám.Můj bratr má alergii na lepek,zjistilo se to také až 55letech.Tedy znovu se ptám,jsou rozhodující ty odběry z tenk.střeva pro určení diagnózy celiakie?Od smrti manžela se také léčím na autoimunit.onem.štítné žlázy,což by mohlo snad souviset.Děkuji za odpověď. 

25.11.2008 19:23:41 : Odpověď

Vážená paní,

z Vaší zprávy mi nepřipadá, že se ve Vašem případě jedná o celiakii.
IgA protilátky proti transglutaminase byly sice pozitivní, ale píšete, že histologie i histochemie z duodena byla negativní - což celiakii vylučuje /předpokládám, že biopsie byla prováděna při normální stravě, nikoliv bezlepkové dietě !!/. Biopsie je pro celiakii zásadní, bez ní nejde stav uzavřít jako celiakii.
Infekce HLO by se měla léčit dle platných standardů trojkombinací se 2 ATB /zvláště pokud je masívní a v přítomnosti těžké aktivní gastritidy/, ve Vašem případě s ohledem na opakovanou léčbu této infekce zvážit výběr antibiotik s ATB centrem.
Je pravda, že autoimunní tyreoiditida může celiakii provázet /celiakie je též autoimunitní nemoc/, ale ve Vašem případě, jak jsem uvedl výše, by se o celiakii jednat nemělo.
Co se týče Vašeho bratra, tak alergii na lepek mít samozřejmě může, ale to není celiakie. Bezlepková dieta se sice též dodržuje, je zde však jiná patogeneze nemoci, bývá častější sdružení s jinými alergiemi apod.

S pozdravem

MUDr. Vít Kulhánek, Endoskopické centrum, Nemocnice Milosrdných bratří, Polní 3, Brno 

Komentáře k článku
:
:
:
PLDDE:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace