Poradna gastroenterologa pro dospělé

PORADNA : Alergie na lepek - dědičnost

31.8.2007 20:19:25 : Otázka: Kateřina Jarolímková

Dobrý den, ráda bych Vás požádat o radu.Je mi 19 let.Před týdnem mě zjístili,že jsem alergická na lepek.Od roku 2000 se léčím s Epilepsii.V naší rodině toto onemocnění nikdo nemá.Chtěla bych se zeptat jestli toto onemocnění se může podepsat pak i na našém dítěti a co by se mi mohlo stát,kdybych tu dietu nedodržovala.A dalo by se ta nemoc vyléčit...Mockrát děkuji Katka 

10.9.2007 22:48:27 : Odpověď : dr. Kulhánek

Vážená paní Katko,
nevím, zda Vám opravdu zjistili alergii na lepek jako takovou nebo celiakii /to není alergie na lepek !/. Mezi alergií na lepek a epilepsií podle mě dostupných informací není žádný příčinný vztah.
Jinak je tomu však u celiakie. Jako specifický syndrom je uváděna celiakie, epilepsie a tzv. okcipitální kalcifikace /t.j. zvápenatělá ložiska v týlních lalocích mozku/. V rozvoji tohoto se uvažuje o deficitu kyseliny listové a určitých genetických odchylkách. Bezlepková dieta ovlivňuje příznivě epilepsii, pokud je zavedena co nejdříve po objevení se záchvatů. Výskyt epilepie u celiakie je všeobecně vyšší, doporučuje se proto pátrat po celiakii v případě nevysvětlené epilepsie či již zmiňovaných kalcifikacích v mozku.
Toto jsou údaje z literatury, vlastní zkušenosti nemám, ve vlastním sledování nemám pacienta, který by trpěl současně celiakií a epilepsií.
O pravděpodobnosti výskytu epilepsie u Vašich potomků a dalších rizicích s touto chorobou spojených Vám řekne jistě více neurolog, u nějž jste léčena.

S pozdravem
dr. Kulhánek, Nemocnice Milosrdných bratří, Brno 

Komentáře k článku
:
:
:
BUUWR:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace