Poradna gastroenterologa pro dospělé

PORADNA : Netypická celiakie

1.9.2007 23:43:33Otázka: -----

Dobry den, rada bych se s Vami poradila nad svym gastroent. vysledkem. Po dlouhodobem hubnuti a pocitech neustale slabosti a unavy mi na gastroent. odebrali krev s vysledkem Imunogl. G 19 IGA a IGM v norme. Nasledne mi byla udelana koloskopie a zjisten deficit laktazy tezkeho stavu a sacharazy stredniho stupne v souladu s diagnozou MAS. Nasledne mi byla udelana enterobiopsie, vysledek negativni. Pani doktorka mi presto doporucila drzet bezl. dietu. Pred nekolika mesici jsem podstoupila vysetreni enterobioptickou kapsli, vysledek mam uplne vyhlazenou sliznici tenkeho streva, po cele delce, v horni casti snad typickou pro celiaka, presto lekar ktery to hodnotil uvedl zaver, ze to neni typicka celiakie. Presto po dohode s setr. gastroent. pokracuji s bezlepkovou dietou. Rada bych se zeptala, zda mate zkusenost s temito formami a zda doporucujete jeste nejake dalsi vysetreni pripadne zda by takto vyhlazenou sliznici mohlo zpusobit jeste neco jineho nez lepek. 

1.9.2007 23:47:11 : dr.Kulhánek : Odpověď

Vážená paní Kateřino,
morfologický /tedy histologický/ nález vyhlazené, atrofické sliznice je pro celiakii sice typický, ale není tzv.patognomický, t.j. není opravdu jen u celiakie, i když u této je to typické. Nezmiňujete, jaké bylo vyšetření protilátek proti endomysiu a transglutaminase.
Diagnosu celiakie nestanovuje histopatolog, ale klinik. Ten musí vzít do úvahy klinický stav pacienta, výsledky laboratorní včetně sérových protilátek, výsledek biopsie, event. ostatních morfologických a laboratorních vyšetření.
Těžko se mohu k Vašemu nálezu vyjádřit bez detailní znalosti výsledku biopsie, může se samozřejmě jednat o celiakii, nebo komplikaci celiakie /tzv. refrakterní či kolagenní/, event. i o nějaké jiné méně onemocnění projevující se malabsorpcí (např. m.Whipple) apod.
Pokud je histologický nález těžko interpretovatelný, měl by jej posoudit druhý nezávislý patolog.
Jsou-li nějaké další pochybnosti stran biopsie, pak je nutné provést opakovanou biopsii, event. i při vyšetření enteroskopickém /tedy z vlastního tenkého střeva - jejuna/. Vhodné je i vyšetření tenkého střeva /nejspíše enteroklýzou/ k vyloučení např.Crohnovy nemoci.
Je-li zvažována dg celiakie a dostupná vyšetření nevedla k jednoznačnému závěru, je vhodné i vyšetření genetické /heterodimer HLA DQ2,8, event. i haplotyp/.
Nasazovat bezlepkovou dietu zkusmo či při histologicky neverifikované celiakii není standardní, pokud však už je nasazena, tak by se měl posoudit její efekt na jsoucí potíže /projevy celiakie se po nasazení bezlepkové diety logicky zlepší až upraví/.

S pozdravem

dr.Kulhánek, Nemocnice Milosrdných bratří, Brno 

Komentáře k článku
:
:
:
ERLFW:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace