Poradna gastroenterologa pro dospělé

PORADNA : Těhotenství 2

10.7.2007 8:43:40 : Otázka: -----

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak je to s dodržováním bezlepkové diety u matky bez prokázané celiakie v těhotenství. Mám 6 letou dceru, které byla před 2 roky diagnostikována celiakie(pozitivní malabs. markery s následným pozitivním nálezem při enterobiopsii). U mě, otce ani staršího bratra se toto onemocnění neprokázalo. Nyní jsem na počátku těhotenství a nevím, zda z hlediska prevence má nějaký význam, abych jako "neceliak" dodržovala bezlepkovou dietu (toto doporučení padlo na přednáškách na dni celiaků, kterého jsem se koncem roku 2005 zúčastnila, spolu s doporučením dodržovat tuto dietu při kojení a dítěti pak zařadit potravu s lepkem až po 2.roce života). Já se stravuji bezlepkově pouze doma, abych jedla stejně jako dcera.Děkuji mnohokrát za odpověď. S pozdravem J. Benešová 

10.7.2007 8:56:31 : Odpověď :MUDr.F.Jimramovský

Dobrý den, paní Benešová. Jistě není nutné, abyste dodržovala "preventivní" bezlepkovou dietu během nynějšího těhotenství ani potom během kojení. Je nutné si však uvědomit, že lepek není "přirozenou" součástí naší výživy ( tou bylo maso ulovených zvířat, zelenina,ovocné plody) a proto prosazuji názor, že mouka a moučné výrobky mají být menšinovou součástí naší výživy, nikoliv jejím základem !! Vím, že je to v současné době obtížné ( když srovnáme velikost úseků nabízejících pečivo s množstvím a kvalitou nabízeného ovoce a zeleniny např. v supermarketech ), ale není to nemožné. Proto - nedodržujte bezlepkovou dietu, ale nezakládejte svoji výživu na potravinách, obsahujících lepek.
Při zavádění lepku do výživy dítěte platí to stejné, co je uvedeno výše. Neuděláte chybu, když začnete lepek dítěti podávat až po dovršení 1.roku věku, i když se objevují názory, že je vhodné malé množství lepku přechodně kojenci zavést do stravy již mezi 6.-8. měsícem života, aby se s tímto potravinovým antigenem mohl imunitní systém dítěte "seznámit" a připravit se na období plné zátěže, kdy je nutné navodit stav tolerance = snášenlivosti lepku( celiakie = intolerance- nesnášenlivost lepku).
S pozdravem

MUDr.F.Jimramovský 

Komentáře k článku
:
:
:
UXOKQ:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace