bezlepkovadieta.cz » Poradna » Poradna gastroenterologa pro děti

Poradna gastroenterologa pro děti


Otázky a odpovědi na celiakï, alergii na lepek a jine zdravotní komplikace tohoto typu, týkající se hlavně těch nejdůležitějších človíčků na světě. Na dotazy odpovídají přední čeští gastroenterologové a další odborníci z této oblasti.

 

Celkem 70 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

PORADNA: Může mít moje dítě celiakii?

Dobrý den, mám nyní 3,5 letou dceru.
Těhotenství a porod normální. Poté ale opravdu velká 3m kolika, nic na ni nefungovalo a špatné spaní od miminka, časté buzení.
V 1 roce - buzení s hysterickým pláčem asi půl roku, ze začátku propínání do luku, nešla a nechtěla utišit - asi bolest. Ve 2 letech začala kašlat (3x do roka, suše, dávivě), popis velmi zdracuji.  Ve 3 letech - zjištěn reflux jícnu, nasazen Helicid, který na kašel zabral

Měla a má ale stálé problémy při spaní, i přes všechna refluxní opatření (refluxní i bezmléčná dieta na 3 měsíce, menší dávky jídla, zvýšená poloha, léky)  - neklid, motání, buzení nekolikrát za noc, sedání a velmi slyšitelné a hluboké polykání, které jí budí.

Proto v prosinci 2011: - nejdříve gastroskopie - bez nálezu, vše v normě. - poté rtg jícnu - také v pořádku
Březen 2012 - pH-metrie - nevrací se žádná tekutina, ani kyselá, ani zásaditá, ač začla pokašlávat díky porušení diety ještě ten večer v nemocnici a pokračovala ještě dalších 10 dní poté. Měřením je ale zjištěno nadměrné množství refluxátu tvořeného pouze plynem. Ve zprávě je napsáno, že se může jednat o plynatost žaludku a střev, což může být příčinou klinických obtíží.

Trošku pomohl Helicid a Gastrotuss dohromady, ještě máme brát Espumisan na odplynění. Nadále ale jen čekáme, nikdo to aktivně neřeší. Noci jsou promotané, přes den je unavená, hodně náladová, vzteklá. Zatím s ní jsem doma, nedokážu si představit dávat jí takhle do školky.

Po přečtení mnoha článků mě napadla nějaká skrytá alergie nebo intolerance. Mohl by se i takhle projevovat např. lepek? 3měsíční přísná bezmléčná dieta neměla žádný efekt! Průjmy nikdy netrpěla.

Moc vám děkuji za případnou odpověď! Už jsem i slyšela, že si toho nemám všímat a nemám s ní spát, ale to bohužel nelze, protože potřebuje uklidnit několikrát za noc. Je na ni vidět, jak ráda by spala a nemůže... Snažím se přijít na to, co by jí mohlo tak trápit!

Děkuji.

Jana K.

PORADNA : Neprospíva ...

13.5.2007 20:03:28 : Otázka: Jana Krhánková

Dobrý večer, mojí dceři zjistili asi před měsícem bezlepkovou dietu. Snažím se péct chleba, vařit jídlo bez lepku, ale problém je v tom, že ona neprospívá, špatně jí nebývá. Takže ani nepoznám, jestli jsem se nějak vůči ní neprovinila. Na kontrolní odběr krve jde až v červnu. Taky mám velký zmatek v potravinách obsahující E a aditiva. Každý tvrdí něco jiného. Jak mám vědět, jestli jí nějaké to Éčko neuškodí? Děkuji za každou radu. Určitě jste daleko zkušenější než já - začátečník. Jana 

PORADNA : Diagnostika 8

19.12.2008 11:44:55 : Otázka: -----

Dobrý den,

dnes se mě přišla zeptat babička dvojčátek, které má svěřené do péče, na bezlepkovou dietu. Jedna holčička je evidentně nemocná - potíží tam je více. Dělali jí testy na lepek, ale potom jen řekli, že je to v pořádku. Babičce jsem vysvětlila, že je něco jiného nesnášenlivost lepku a alergie na lepek.

Valentýnka měla následující hodnoty:

anti-gliadin IgA... 0, 320 IU negativní

anti gliadin IgG... 1,110 NI pozitivní

anti-KM IgA...0,140 NI negativní

anti-KM IgG... 1,130 NI pozitivní

anti-tTG.. 0,800 IU negativní

Byla byste tak laskavá a vyjádřila se k těmto hodnotám, popřípadě doporučila odborníka, který by se k problému postavil přímo. Valentýnka je hodně hubená, trpí nechutenstvím a potřebuje přibrat, aby posílila imunitu a psychiku.

Předem děkuji za Vaši odpověď 

PORADNA : Nerovnoměrný vývoj

29.9.2007 23:34:35 : Otázka: -----

Dobrý den,
mám tříletého syna, který má nerovnoměrný vývoj, opoždění v oblasti řeči a další drobnější zdravotní problémy. Např. podráždění střeva (bylo vidět při kraji), pak se syn bojí jít na stolici, má občas delší dobu "divné" stolice, střídají se zácpy a umazávání (to je psychického rázu z podráždění střeva po zácpě), někdy má zácpu a přitom řidší stolici. Loni v létě téměř dvouměsíční průjmy bez zjištění infekce (viry, bakterie, paraziti).
V rodině máme alergie, já mám senné rýmy, revma (to nevím jestli souvisí), starší syn astma, manžel roztroušenou sklerózu.
Abych přešla k dotazu, paní doktorka nám vyplnila žádanky na testy, ve kterých je zaškrtnutý gliadin ve sk. IgA a IgM, ale žádanka IgE neobsahuje gliadin, jen mouku, ta k zjištění vyžádaná není, jen med, asi 3 pyly a myslím že plíseň. Kromě toho ještě vyšetření "Humorální imunita" IgA,M,G,E a krevní obraz.
Postačí IgA a IgM k určení alergie na lepek? Nebo se mám případně ještě domluvit s naším pediatrem, zda by nedohodl další. Nechci syna vystavovat dalším a dalším odběrům..
Děkuji vám mnohokrát za odpověď.

S pozdravem.

Alice Šestáková 

PORADNA : Přípravek na podporu růstu

17.7.2007 18:37:38 : Otázka: -----

Dobry den, chci se zeptat jestli je na trhu nejaky pripravek na prirodni bazi (napr. z aloe)na podporu rustu pro 10-ti letou divku ktera je na BD?Meri 133 cm. Dekuji 

PORADNA : Diagnostika 7

8.1.2008 16:18:19 : Otázka (2) : IVANA DOBEŠOVÁ

Dobrý den pane doktore. Mám dceru , je jí 21 měsíců. kojila jsem ji plně do 6 měsíců, pak dále do 16 měsíce. Jakmile jsme přestali kojit Už v posledním měsíci, dvou, začala trpět průjmy, zelená voda, která z ní přímo stříkala. A od té doby se to táhne doteď. Nemá tuhou stolici, její stolice je kašovitá, 1x denně. takže to není průjem. V září si prodělala navíc silný průjem, kdy byla na pokraji odvodnění, to jsme nakonec zvládli. Lékařka nám vždy nasadí SMECTU A Hylak Forte máme dávat stále - dlouhodobě. Bohužel se ale nic neděje a já už nevím, co dál. Chtěla jsem do Dr. udělat test na celiakii, ale odmítla, že to určitě nebude. navíc, má po těle takové bílé fleky - suchá místa. Na to nám předepsala Excipial, ale mám obavy, aby to nebyla opravdu alergie na lepek. Prosím poraďte mi, jak mám postupovat dál? Dnes jsem jí zkusila nasadit na pár dní bezlepkovou dietu, co to udělá..... děkuji, za vaši radu, s pozdravem, I. Dobešová


10.7.2007 8:44:33 : Otázka (1) : -----

Dobrý den,velmi Vás prosím o radu ohledně dvého syna Davida, kterému je nyní 15 let. Jako kojený velm prospíval a v 8 měsících po přechodu na smíšenou stravu (tehdy kaše Sunarka) měl objemné a zapáchající stolice. Přešla jsem na rýžovou kaši a stav se čístěčně upravil. Nicméně po přechodu na smíšenou stravu nápadně zhubl. Na mé dotazy u pediatra prý to je normální příp. vyšetením na celiakii bych ho prý zbytečně trápila. Od šesti let senná rýma po celý rok (léčba antihistaminiky) v 10 letech na alergologii zjištěny zvýšené IgA na bílek, mléko a pšenici.Na gastroeterologii se z krve nepotvrdila celiakie (biopsie opět nebyla provedena) a po částečné úpravě stravy (omezení výrobků z pšenice) jeho stav v normě.Stále je hubený, ale roste. Před rokem ve 14 letech na plicním a imunologii byla u syna diagnostikována rozedma plic a nyní dle vyšetření z krve má AB/Gliadin IgG 6.1 a IgA 1.4.Dle pí doktorky je to alergie na lepek v chronickém stadiu a mám prý okamžitě nasadit bezlepkovou dietu. Jeho stav se prý může časem zlepšit. Prosím Vás o radu, zda bych přece jen se synem neměla absolvovat tentokrát biopsii a také o doporučení na které pracoviště bych se měla obrádit. Předem velmi děkuji za radu, velmi mi záleží na synově dobrém zdravotním stavu a udělám pro to cokoliv.S pozdravem Petra Veselá 

PORADNA : Nutnost bezmléčné diety

10.4.2007 22:35:33 : Otázka: -----

Dobrý den,

V prosinci 2006 byla u mého sedmiletého syna potvrzena celiakie (na základě krevních testů a enterobiopsie). Diagnoza byla stanovena jako floridní celiakalni sprue. Lékař na gastroenterologii na můj dotaz odpověděl, že není nutné dodržovat bezmléčnou dietu ani v počátcích bezlepkové diety. Případná nesnášenlivost laktozy se prý upraví sama. Na Vašich stránkách jsem se ale dočetla, že při takovéto formě celiakie je dodržování bezmléčné dietydoporučené.

Chtěla bych se zeptat, zda opravdu nemusíme dietu na mléčné výrobky dodržovat, doposud se žádné výrazné zlepšení synova stavu neprojevilo, bezlepkovou dietu držíme pečlivě třetí měsíc.

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

Jarmila Štiková 

PORADNA : Pokles hladiny vitamínu při celiakii

20.3.2007 8:54:07 : Otázka: Katerina Rehorkova

Dobry den, prosim Vas o radu. na konci lonskeho roku mi byla diagnostikovana atypicka forma celiakalni sprue a deficit laktazy tezkeho stavu. K tomu mi opakovane klesa vitamin B12 a nikdo nevi proc. prosim Vas o radu, zda je bezne, ze u celiakalni sprue klesa hodnota vitaminu B12, pokud neni infekcne dodavan. Pokud ho dostanu injekci, vse se srevna a cca po 1 mesici mi opet spadne pod hranici, naposledy to bylo 166 ng/l. V krevnim obraze se to nijak neprojevuje. Dekuji Vam.
Rehorkova 

PORADNA : Krevní testy

26.2.2007 20:50:35 : Otázka: -----

Dobrý den paní Bušínová, potřebovala bych se zeptat ohledně syna, kterému po přísné dietě při kontrolním vyšetření byla zjištěna ještě stále dosti vysoká hodnota gliadinu IgG (přes 90). Moc bychom potřebovali vědět, jestli je tato hodnota při tak přísné dietě v pořádku, zda neděláme nějakou dietní chybu. Původně měl tuto hodnotu 216, od té doby jakoukoliv potravinu studujeme, často pomocí lupy, abychom vyloučili příměs čehokoliv, co syn jíst nesmí. Nejsme si vědomi toho, že bychom i nevědomky dietu porušili. Domnívali jsme se, že pokud bude dodržovat bezlepkovou dietu, budou hodnoty v normálu. Celiakie byla synovi zjištěna v létě loňského roku. Moc Vám děkuji za pochopení. 

PORADNA : Addisonova choroba

26.2.2007 11:28:06 : Otázka: -----

V posledním t.v. pořadu"Sama doma"mluvil pan profesor Frič oformách "mimostřevní celiakie".Dotaz:Moje vnučka(15let-její matka má prokázanou celiakii)je rovněž nositelkou HLA DQ2,8 a je gastroenterologicky sledovaná v dětské FN vBrně.Podle posledního vyšetření byly její serologické hodnoty jen zvýšené,ostatní příznaky negativní.Má ale potíže endokrinologické,snad špatnou funkci nadledvinek,ale endokrinoložka nechce o možné souvislosti s celiakií vůbec uvažovat.I když mám s celiakií už čtyřleté zkušenosti a díky Vašim stránkám a akcím i potřebné znalosti,nevím si rady.Vnučka trpí od dětství různými alergiemi a endokrinologické vyšetření funkce nadledvinek nese údajně riziko anafylaktického šoku.Ztoho má vnučka hrůzu,protože už jednou ji na alergologii po testování pět hodin křísíli.Nebylo by jistější nasadit na nějakou dobu blp dietu a potom provést kontrolu z běžného krevního odběru?Dík za odpověď.Zdraví F. 

Celkem 70 článků
články: [1-10] [11-20] [21-30] [31-40] [41-50] další záznamy

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace