Lékové kontraindikace

PORADNA : Disolune v těhotenství

6.8.2007 10:26:16 : Otázka (2) : Magda Valentová

Dobrý den, celiakii mám již od jednoho roku a od pěti užívám dle potřeby dříve sulfony a nyní disulone. Užívám tak čtvrt tablety dvakrát týdně. zjistila jsem že jsem těhotná. Chtěla bych se zaptat jek je to s užíváním léku disulone v těhotenství. A zda se při těhotenství musím být pod speciálním dohledem nebo stačí u mého gynekologa. Děkuji Magda


13.3.2006 14:06:34 : Otázka (1) : Blanka Muzikantová

Dobrý den, mám diagnostikovanou celiakii a Duhringovu dermatitidu a chtěla bych se zeptat jak je to s užíváním léku Disulone v těhotenství. Již jsem se informovala u několika odborníků a několika pacientek, ale dostala jsem dosti protichůdné odpovědi. něktří tvrdí zásadně neužívat Disulone v těhotenství, někteří odborníci mi tvrdili, že při užívání Disulone v těhotenství není dítě nikterak ohroženo. Můžu se tedy zeptat, jak to tedy opravdu je ? Celiakii mám zjištěnou ve 23 letech, teď je mi 31, bezlepkouvou dietu přísně dodržuji, přesto pokud tento lék vysadím, obvykl do deseti dnů se mi objeví kožní vyrážka. Po nasazení léku ihned zmizí. 

15.8.2007 9:21:02 : Odpověď (2) : dr.Kulhánek

Vážená paní Magdo,
s ohledem na to, že u léku je uvedeno, že je třeba při opatrnosti při podávání v těhotenství a při kojení, tak bych jej spíše vysadil.
Samozřejmě dohled gynekologa, pokud byste Disulone užívala, tak jistě tím lékařem, který Vám jej předepisuje /gastroenterolog, dermatolog apod./.

S pozdravem
dr.Kulhánek, Nemocnice Milosrdných bratří, Brno


17.3.2006 15:48:04 : Odpověď (1) : dr. Kulhánek

Vážená paní Muzikantová,
lék Disulone /dapson/ spadá do tzv. kategorie C dle klasifikace FDA, tzn., že studie prokázaly, že lék má teratogenní nebo embryocidní účinky u zvířat, ale nebyly provedeny žádné kontrolované studie u žen, nebo nejsou dostupné studie u zvířat ani u žen. Navíc podle literatury vede ke vzniku anémie a methemoglobinémie u plodu, poněvadž prochází přes placentární bariéru.
Proto z mého hlediska /i když tento lék jako gastroenterologové v podstatě nepředepisujeme/ bych lék v těhotenství nepodával.
Doporučil bych konzultovat vyšší klinické pracoviště, např. některou kožní kliniku při fakultní nemocnici, kde mají jistě větší zkušenosti s podáváním tohoto preparátu.

S pozdravem dr. Kulhánek, Nemocnice Milosrdných bratří, Brno 

Komentáře k článku
:
:
:
XAYFJ:
Od: llucak
Datum: 10.8.2012 15:17:38
Dobrý den, Mám Celilakii a duhring (pouze obličej), nevím zda se snažit o předpis na disolune.... Přibližně dva roky se mi dělají na obličeji obrovské boláky podobné oparům. Vystřídala jsem několik kožních lékařek, které bohužel nikdy neurčili správnou diagnózu. Moji nemoc doprovázely i obrovské výsevy aftů, někdy jsem pro bolest nemohla ani jíst. Bolesti břicha jsem měla snesitelné, přikládala jsem to špatnému zažívání ... Po dvou letech, kdy jsem častokrát nemohla vyjít ani z domu, jsem vyhledala imunoložku, která mi diagnostikovala celilakii (mám ji potvrzenou i gastroskopicky). Po tomto nálezu mne konečně prohlédli na kožní ambulanci a zjistili, že nemám opary, akné, nebo něco podobného, ale že je to DUHRING. Bezlepkovou dietu držím 3 měsíce. Jídelníček si hlídám velice přísně, každý den si zapisuji co sním. Afty vymizely ale projevy v obličeji zůstaly :-( Kožní doktorka mi nechce předepsat disulon kvůli vedlejším příznakům. Podle ní jsem moc mladá (je mi 24 let) na jeho užívání a mohlo by to mít nežádoucí účinky až budu chtít otěhotnět. Předepsala mi pouze mast PROTOPIC (mast, která je určena na atopický exém dětí). Je tato mast účinná na Duhring? Má disolune opravdu takové nežádoucí účinky, že bych např. za 4-5 let nemohla otěhotnět? I pokud bych ho brala v menším množství a dočasně? Rozhodně nechci riskovat se svým zdravím, proto disolune zatím na radu lékařky neberu, ale chci shromáždit informace o výši rizika.Vyrážku na obličeji mám opravdu velkou a den co den mám nové svědivé boláky...

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace