Obecně

Neoznačené ozařování potravin v EU

Podle zprávy Komise nejsou dodržovány požadavky na ozařování schválených potravin a na jejich označování. 4 % analyzovaných výrobků z trhu byla ozářena, aniž by to bylo na obalu uvedeno.

Podle zprávy o ozařování v r. 2005 (2007/C 122/03) publikované nedávno Evropskou komisí je situace s aplikací ozařování potravin a označování tohoto zákroku na obalu velmi neuspokojivá. Deset členských států provozuje ozařovny, přičemž jen osm z nich zaslalo údaje o kategoriích ošetřených výrobků, o jejich množství a o dávkách (Španělsko a Itálie nedodaly údaje). V 17 zemích se prováděly kontroly, při kterých se zjistilo, že v r. 2005 byly 4 % z výrobků na trhu ozářeny, aniž by to bylo na obalu uvedeno. Většina z těchto „ilegálních“ výrobků pochází z Asie. Problémem je i dodržování pravidel ozařování. Jen šest vzorků z 287 ozářených bylo v souladu s nařízením EU.

V celé Evropě je povoleno ozařování koření a bylin a některé země mají vlastní seznam kategorií potravin, které smějí být ozařovány. Pro všechny ozářené potraviny platí, že tato skutečnost musí být na obalu označena, ale často to není splněno.

V zemích jako Belgie a Německo je ozařováno mnoho produktů, které jsou exportovány do třetích zemí. Ve Velké Británii se potraviny neozařují.

Na trhu v ČR bylo zjištěno 8 ozářených výrobků, které nebyly správně označeny (2 vzorky koření, 3 vzorky bylinných čajů a tři doplňky stravy).

V Německu bylo nalezeno 6 vzorků mořských produktů, které byly ozářeny ale nebyly označeny, dále 9 rybích výrobků a 47 polévek a omáček. Také byly ozářeny a nebyly označeny dva vzorky sušených z hub, 8 čajů, 4 hotové pokrmy, 8 kořenících přípravků včetně kombinace se solí, 3 sušené pokrmy, 42 vzorků asijských snacků (těstoviny, pizza apod.) a 9 doplňků stravy. Celkem bylo v Německé spolkové republice analyzováno 3 798 výrobků a nalezeno 141 ozářených a neoznačených, tj. 3,6 %.

Finsko analyzovalo 274 vzorků, z nichž 5 % bylo ozářeno a neoznačeno. Byly mezi nimi byliny a koření, suplementy a další.

Ve Francii bylo analyzováno 86 vzorků, z nichž některé (koření a byliny) nebyly označeny.

Kontrola v členských zemích byla velmi nerovnoměrná, např. v Litvě bylo kontrolováno 12 vzorků, v Německu skoro 4 tisíce.

 

 

Datum vystavení: 28.6.2007

kategorie: Obecně

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace