bezlepkovadieta.cz » O nás » Ohlédnutí za rokem 2005

Ohlédnutí za rokem 2005

Ještě před pár dny, když jsem si v duchu připravovala toto ohlédnutní za právě končícím rokem 2005, jsem jej chtěla začít slovy: Rok 2005 byl pro Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu velmi úspěšný a pohledem člověka i šťastný. Tuto moji optimistickou úvahu pokazily události posledních dní.

V průběhu roku se podařila spousta báječných akcí. Jako nejlepší hodnotím II. celostátního setkání celiaků v Jeseníkách, kde se sešel rekordní počet lidí, přednášeli jedni z nejlepších odborníků ve svém oboru v České republice, své výrobky zde presentovalo a prodávalo nejvíc firem. Při těchto všech nej zde panovala srdečná, téměř rodinná atmosféra. V nakladatelství Grada, vyšla moje Bezlepková kuchařka v nákladu 2000 kusů a již byla dvakrát dotiskována. Poradenské centrum vydalo nádherné leporelo pro děti s celiakií, Evička a Honzík drží bezlepkovou dietu, kterou ilustroval známý ilustrátor dětských knih Adolf Dudek, texty jsem napsala já. A to ještě není všechno. Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem jsme vyrobili CD - Program pro hodnocení růstu dítěte. A teprve nedávno vyšlo presentační CD našeho Poradenského centra pro celiakii a bezlepkovou dietu. Dobrý pocit mám také z edukační akce v základní škole, které se zúčastnilo 80 dětí. Probíhá soutěž pro školní jídelny, opět se podařilo natočit Prima vařečku, připraven je seriál do časopisu Dáda. Spolupráce s VÚPP a SZPI při analýzách obsahu lepku v potravinách a surovinách úspěšně pokračuje. Návštěvnost na těchto webových stránkách přesahuje 550 návštěvníků denně, a tak dále. Všechny tyto akce by se nepodařio zorganizovat, kdybychom nedostali dotace z MZČR a nepodpořily by nás firmy a další sponzoři z řad spolupracovníků. Patří jim velké poděkování.

 

Před pár dny se staly hned dvě velmi nepříjemné události. Pro celiaky žijící v této zemi je bezesporu špatnou zprávou, že nový ministr zdravotnictví Davit Raht zrušil Komisi pro celiakální sprue, která pracovala při MZČR. V této chvíli není opět nikdo kompetentní, kdo by vypracoval, navrhl a prosadil konkrétní vyhlášky, směrnice, které by celiakům konečně usnadnily život. Druhá nepříjemnost se týká přímo Poradenského centra pro celiakii a bezlepkovou dietu, konkrétně těchto webových stránek. Někdo (víme kdo) zkopíroval naše stránky a nejen naše, ale i dalších sdružení, které se věnují celiakům a vydal je knižně. Očekávaný výnos přesahuje 1 400 000 Kč. Autory materiálů které jsou v knize publikovány a zástupci sdružení které tyto informace vlastní, nikdo nekontaktoval a nepožádal je o svolení a nenabídl odměnu za jejich práci, tak jak by to mělo v civilizovaném světě fungovat.

Pro mě osobně byl rok 2005 tím nejtěžším v životě. Pár dnů po setkání v Jeseníkách, kdy jsem byla ještě plná euforie z akce, která se povedla, mi lékaři oznámili zlou zprávu. Máte rakovinu. Prodělala jsem náročné operace a zdlouhavou, nepříjemnou léčbu chemoterapeutiky. Říká se, že nemoc prověří charaktery těch, kteří jsou kolem vás. Zjistila jsem, kolik fantastických lidí mám kolem sebe. Kromě dětí a manžela, mě jejich podpora, telefonáty, esemesky a dopisy doslova držely "nad vodou". Velmi si této pomoci vážím a děkuji za ni. Také mi moc pomohla práce pro Vás, celiaky. Ovšem v pravém světle se ukázali i ti druzí, ...

Tolik ohlédnutí za rokem, který právě končí. Přeji Vám i sobě, aby ten příští, rok 2006, byl lepší.

Vaše Iva Bušinová

ve Vyškově, dne 17. prosince 2005
 

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace