Naše děti

Výživa našich dětí neodpovídá představám odborníků

Co mají naše děti nejraději?V současné době zahájila Společnost pro výživu studii s hodnocením nutričního příjmu u našich školních dětí.  Tato studie probíhá ve spolupráci s odborníky školských odborů Městských částí a Fakultních nemocnic v Praze, Brně a Plzni.

 

Studie navazuje na průzkum z roku 2007, kdy se podařilo zhodnotit dvoudenní jídelníčky 2792  dětí v předškolním (1087 dětí) a časném školním (1705 dětí) věku. Sledované děti byly ze spolupracujících mateřských a základních škol z Prahy a Brna.
Z výsledků studie vyplynulo, že pouze 76,6%  školních dětí přijímá doma pravidelně snídani. Celodenní energetický příjem u dětí školního i předškolního věku v průměru odpovídal doporučením. 7% dětí ve školním věku a 4,8% dětí předškolního věku mělo o 40% větší energetický příjem než je doporučovaný. V obou skupinách hodnocených dětí byl zjišťován vysoký příjem bílkovin. Přiměřený příjem tuků byl však provázen jejich nevhodným složením. Vysoký byl především příjem saturovaných mastných kyselin a nedostatečný byl příjem polynenasycených mastných kyselin. Jejich příjem tvořil přibližně 50% doporučených hodnot. Příjem vlákniny byl k věku dětí dostatečný, děti však málo pily, přijímaly o 20% vody méně než je potřebné. Strava dětí obsahovala vysoký příjem sodíku. V přepočtu na množství soli to bylo v průměru 6g a 7,8 g u dětí předškolního a školního věku. Přibližně 10% dětí mělo přepočtený příjem soli v předškolním a školním věku vysoký 8,4 a 10,7g. Nedostatečný byl příjem jódu,který byl plněn cca ze 75% doporučené dávky. Z vitaminů to byl především vitamin D, který u dětí předškolního věku tvořil pouze 46% a dětí školního věku 55% doporučení.

Zvlášť byl hodnocen  energetický příjem a jemu odpovídající poměrové zastoupení jednotlivých živin v jídelníčku  dětí  stravovaných ve školních kuchyních.  U dětí mateřských škol odpovídal doporučený energetický příjem ze svačiny, oběda a svačiny 60% celkové denní dávky. Oběd dětí ze školních jídelen tvořil doporučovaný energetický příjem, tzn.  35% doporučené denní dávky.  V poměru jednotlivých živin byl u školních dětí zjišťován vyšší příjem bílkovin a relativně nižší příjem sacharidů než je doporučováno (18,3% bílkovin, 34,6% tuků, 47% sacharidů).

Závěr:
Výsledky studie ukázaly, že výživa naší  předškolní a školní mládeže v mnohých parametrech neodpovídá představám odborníků. Samozřejmě závisí na přesnosti hodnocených údajů i nástrojích, které jsou pro hodnocení studie použity.  Výsledky studie z r. 2007 byly zahrnuty do publikace „European Nutrition and Health Report 2009“, která shrnovala výsledky řady dalších epidemiologických studií provedených v oblasti zemí EU. Pokud druhá studie ověří výsledky studie předchozí (metodika studie je trochu odlišná) bude nutné apelovat ve větší míře na osvětu, ale i na některé složky systému, který se podílí na zajištění výživy dětí i nás ostatních.   
 
(Autor: MUDr. P. Tláskal, CSc)

kategorie: Naše děti, RSS
Komentáře k článku
:
:
:
VUATL:

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace