Testujeme

Dort pro Blanku a Dagmaru, který neochutnaly

Bezlepkový a bezlaktózový

DortZnačku SPAR free from vám už jistě nemusím představovat. Na čtyřicet výrobků vhodných pro bezlepkovou a bezlaktózovou dietu najdete v supermarketech Interspar po celé republice. Už dlouho jsem se zaobírala myšlenkou, upéct nejen bezlepkový, ale i bezlaktózový dort. Pravidelně na setkání celiaků v Jeseníkách přítomné děti dostanou od hotelu Dlouhé Stráně, kde se akce koná, dva krásné, bezlepkové dorty. Vždy je mi líto dětí, které kromě lepku nesmí ani laktózu. Právě na děti jsem myslela, když jsem se pustila do bezlepkového a bezlaktózového dortu, připraveného z výrobků značky SPAR free from.  

Suroviny, které budete potřebovat:

bezlaktózové mléko, bezlaktózové máslo, bezlaktózovou zakysanou smetanu, bezlaktózový bílý jogurt, bezlepkovou a Surovinybezlaktózovou směs na moučník, bezlepkový a bezlaktózový pudinkový vanilkový prášek, 3 vejce, cukr moučku, 60 ml oleje, plátkovou želatinu,  čerstvé nebo kompotované jahody,  zbodící hmotu

 

Recept:

Bezlaktózové máslo SPAR free fromNejprve uvaříme z 500 ml bezl. mléka do kterého jsme přimíchali pudinkový prášek hustý pudink. Pozor, nepřidáváme cukr. Pudink necháme za občasného míchání vychladnout. Bezlak.máslo - 125 g dobře vyšleháme s asi 5 lžícemi cukru moučka a postupně zašleháváme vychladlý pudink. Nepoužjeme celý, asi 2/3.

Na ovocnou náplň namočíme plátky želatiny podle návodu na 5 minut do studené vody. Až změknouBezlepkový a bezlaktózový korpus ze směsi SPAR free from tak je vymačkáme a vložíme do trošky mléka a zahřejeme aby se želatina rozpustila. Smícháme zakysanou smetanu, bílí jogurt a vlaždou želatinu. Dobře promícháme a nakonec přidáme na kousky nakrájené jahody.

Na piškotový korpus odděleníme žloutky od bílků. Z bílků vyšleháme tuhý sníh. Žloutky také šleháme do zhoustnutí a postupně při šlehání přidáváme60 ml oleje.. Pak přidáme 100 ml  mléka, vsypeme 210 g směsi na moučník a nakonec lehce vmícháme sníh z bílků. Dortovou formu vymažeme olejem a vlijeme těsto. Pečeme v troubě vyhřáté na 160 °C asi 30 minut.

Bezlepkové a bezlaktózové krémyUpečený korpus necháme vychladnout a podélně jej rozkrojíme. Část pudinkového krému rozetřeme na spodní díl korpusu. Na něj navrstvíme krém ovocný a přikryjeme horním dílem korpusu a dáme na minimálně 2 hodiny do chladničky ztuhnout. Poté  povrch dortu  potřeme zbylým pudinkovým krémem.

Dort můžeme pokrýt zdobící hmotou, nebo poklást ovocem, nebo nazdobit podle vlastní fantazie. 

Iva Bušinová

Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu


 

Můj dort skončil v mrazničce. A jak to bylo s Blankou a Dagmarou? Raději se ani neptejte :-). Jen děti, které přijedou na setkání do Jeseníků, které se bude konat 11. až 13. června,  jim mohou poděkovat. Dostanou bezlepkový a bezlaktózový dort, který byl původně určen malým celiakům z Prahy.

 

Dort 2

kategorie: Testujeme, RSS

Další podobné články

Komentáře k článku
:
:
:
ZXRSX:
Datum: 8.11.2013 9:38:17
Lindáková: Paní Lindáková, použité mléko na přípravu korpusu je také bezlaktózové a samozřejmě bezlepkové. Lze jej koupit stejně jako ostatní bezlaktózové výrobky v regálech s mléčným zbožím v Intersparech. Potěšila mě Vaše slova díků i to, že jste na mě nezapomněli. Iva Bušinová, poradce pro bezlepkovou dietu
Datum: 7.11.2013 9:36:22
Zdravím pani Bušinová,nevím zda u tohoto dortu je překlep,ale pokud má být bez laktozy snad nebude mléko ani v korpusu a u Vás ho v receptu nacházím,osobně nahrazuji všude mléko vlažnou vodou a třeba palačinky se ještě lepší pečou než s mlékem.Ráda bych Vám poděkovala tímto co pro nás bezlepkáře děláte a ráda čtu Vaše informace.Chybíte nám na bezlepkovém odpoledni v Globusu Chomutov.Děkuji Lindáková.
Od: Lenka
Datum: 18.6.2010 12:02:25
To je super, ještě kdyby tak někdo uměl upéct bezlepkový, bezlaktózový, bezmléčný, bezvaječný a bezfruktózový dort! To bych si potom konečně pochutnala i já. Mít jen bezlepkovou to je naprostá pohodička, ale mít všech těchto 5 diet, to je fakt už docela náročné.

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace