Kuchařské fígle

Chlebový kvásek - pro kynutý chléb bez droždí

4 lžíce bezlepkové mouky Jizerka), 200 ml vlažné vody

 

Bezlepkovou mouiku a vlažnou vodu smícháme ve větší nádobě (0,75 l minimálně), např. v zavařovačce. Kaši necháme v pokojové teplotě v klidu a bez míchání stát asi 3 až 5 dní. Nezakrýváme. Během této doby kaše začne "pracovat" - napřed bublinky, potom viditelně nabyde - kvásek vzejde.

Živý kvásek používáme při pečení místo droždí. Každý den jej přikrmíme lžící bezl. mouky a trochou vlažné vody. Při pečení užijeme větší část kvásku, trochu necháme v nádobě, přikrmíme bezl. moukou a vodou a druhý den zase můžeme kváskem zadělávat.

Pokud odjíždíme nebo nepečeme moc často, uchováme kvásek v lednici. Kvásek trochu vyschne, vystydne a "usne". Probudíme jej po návratu opět vlažnou vodou a moukou. Kvásek nám může žít v kuchyni třeba celý rok. Zadělávám jím hlavně chleba, lze ale použít i na kynuté sladké pečivo - vánočky, mazance a tak.

 

Výhoda kvásku: chleba je kypřejší než s droždím, není náchylný na překynutí těsta a klesání při pečení, nesráží se, není třeba přesně vážit a počítat - během doby kynutí kvásek prostě prokvasí tolik mouky, kolik mu poskytnete. Lze použít jak pro pečení v troubě, tak v domácí pekárničce - tady s výhodou při odloženém startu - nemusíme se obávat, že se droždí smíchá s vodou předčasně. Kváskový chléb má příjemně nakyslou chuť - nepřidáváme tedy ocet. Kvásek nepotřebuje cukr, aby fungoval - nepřidáváme tedy cukr.
Autor: Štěpánka Ryšavá

 

 

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace