Školní jídelny

Pro každého člověka je onemocnění velkou změnou v životě, mění se jeho kvalita. Pro dítě je to obtížnější o to, že je mnohem více závislé na pomoc dospělých, na jejich pochopení, ochotu. Naší povinností, nás dospělých, je potom dítěti připravit co nejlepší podmínky, aby i s určitým handicapem žilo radostně a spokojeně.

 

Je mi jasné, že pro školu není lehké zabezpečit pro jedno dítě zvláštní dietní režim. Ale je to při dobré vůli možné& Velmi bych se přikláněla k tomu, aby se škola snažila hledat rezervy, jak dítěti jídlo zajistit. Pokud to nebude možné, je lepší zvolit přestup na jinou školu, kde mohou dietu zabezpečit. Přinese to různé potíže - dovážení dítěte jinam, nový školní kolektiv, nejen dětský, ale i učitelský, nové prostředí, zvykání se, asi i ztrátu času a v neposlední řadě i možný šrám na dětské duši (& proč já musím být nemocná, proč se mi smějí, proč mi nechtějí pomoci, & čím jsem se provinila, a třeba i proč mě nemají rádi&)."

 

foto 1

 

 

 

 

 Juráškovi bezlepkové obědy v Mateřské školce Šikulka ve Vyškově opravdu chutnají.
Foto: Igor Zehl, www.fotonoviny.cz
 

 

Toto je úryvek z dopisu paní PhDr. Ilony Pešové z Pedagogicko psychologické poradny v Boskovicích, adresovaný řediteli jedné základní školy, kde jsme jako rodiče dítěte nemocného celiakií, prosili ve školní kuchyni o přípravu bezlepkových obědů. Přes obrovské roční úsilí, přímluvy, domluvy atd. jsme se vstřícnosti nedočkali. Naše dcera musela přestoupit na jinou školu, s paní ředitelkou, která měla pro nás pochopení, a s ochotnou vedoucí stravování.

 

Vážená paní ředitelko, řediteli, vedoucí stravování, kuchařky,

není jednoduché připravovat dietní jídlo v provozu školní jídelny. Kromě Vaší ochoty a snahy pomoci, to určitě vyžaduje i odvahu a chuť řešit problémy nad rámec pracovních povinností. Všichni, kteří jste se rozhodli takto pomoci nemocným dětem, ředitelé, vedoucí jídelen, kuchařky, si zasloužíte naše velké poděkování. Uvědomujeme si, že vařit dietní jídlo ve školní jídelně není Vaše povinnost. Nic a nikdo Vás k tomu nemůže donutit. Zákonodárci naší země na nemocné děti v tomto směru zapomněli. Vše záleží jen a jen na Vaší dobré vůli.

Děkujeme Vám!

 

Je možné a pravděpodobné, že Ti, kteří prostě nechtějí pomoci, nikdy tyto řádky číst nebudou. Ale stránky o školních jídelnách jsou určeny pro Vás ostatní a taky pro orientaci rodičům nemocných dětí. Musí při výběru školy brát v úvahu nejen talent, nadání a přání svých dětí, ale bohužel také to, jak se v té které škole vaří. Mnohdy to bývá pro jejich děti obrovské omezení.

 

foto 2

 

 

 

 

Na tomto jídle se moc měnit nemuselo, ryba i bramborová kaše jsou přirozeně bezlepkové. Takhle vaří v ZŠ Tyršova ve Vyškově pro Veroniku.

Foto: Igor Zehl, www.fotonoviny.cz
 

 

foto 3

 

 

Když nastoupil Jurášek do školky, neviděl do výdajového okénka na paní kuchařku Věru Luskovou. Dnes díky bezlepkové dietě, roste až centimetr za měsíc.

Foto: Igor Zehl, www.fotonoviny.cz  

 

  • Na těchto stránkách  uveřejňujeme adresy škol, kde připravují pro své strávníky nejen bezlepkovou dietu, ale diety všeho druhu.
  • V Kuchařce na těchto webových stránkách najdete recepty pro školní jídelny. Pošlete také vy osvědčené recepty na přípravu bezlepkových jídel ve školních jídelnách. 

Školní stravování pro celiaky - platné vyhlášky a připravované změny

školní kuchyně

K problematice dietního stravování:  Informace a materiály ke zveřejnění tohoto článku poskytla Ing. Olga Hudcová z odboru školství Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Posílejte kontakty na školy, kde vaří bezlepkovou dietu

jidelny_1m_2.jpg

Čekáme na další adresy školních jídelen, které vaří pro děti a studenty bezlepkové jídlo.

Rekonstrukce seznamu škol, kde vaří bezlepkovou dietu. Pomozte nám seznam aktualizovat

Pošlete kontakty, kde vaří dětem, studentům, učňům bezlepkovou dietu

Je to již pár let, co jsme založili databázi škol a dalších vzdělávacích zařízení, kde vaří bezlepkovou dietu. Seznam se pěkně rozrost, ale není aktuální.

Připravují vám ve školních jídelnách bezlepkové jídlo?

Máte pro vaši školou povinného celiaka  zajištěny bezlepkové obědy ve školní jídelně? Podělte se s námi o adresy škol a školních jídelen, kde jsou ochotni uvařit bezlepkové jídlo.

Databáze školek, škol, menz, učilišt, kde připravují bezlepkovou dietu

Ilustrační fotoPaní Čtvrtníčková nám napsala:

Dobrý den,

ráda bych Vás informovala, že další škola s bezlepkovou stravou je ZŠ a MŠ Pustiměř u Vyškova. Chtěla bych Vás požádat, zda by jste ji mohli uvést do své databáze bezlepkových škol.

Rádi mamince malého bezlepkáře vyhovíme a školu do databáze zařadíme. Databáze postupně vzniká na těchto webových stránkách již několik let a tvoříte ji především vy, návštěvníci.

Posílejte kontakty na školy, školky, učiliště, menzy a vůbec jídelny pro děti,  které připravují bezlepkovou stravu. 

Pro zobrazení databáze školních jídelen s bezlepkovou dietou klikněte ZDE.

Pište na info@bezlepkovadieta.cz

Jednání ohledně školních jídelen

Nedávno jsem se zúčastnila jednání na Magistrátu města Brna, oddělení pedagogicko organizačním, přímo na referátu pro školní stravování.

Chtěli jsme mluvit zejména o stravování dětí s bezlepkovou dietu, ale ...

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace