Dieta a psychika

Anketa : Mít či nemít děti?

Před pár dny přišel na naši emailovou adresu dopis od paní Jitky. Je reakcí na anketu, která je právě vystavena na těchto webových stránkách. "Měli by celiaci mít děti? Rozhodli by jste se mít děti i s rizikem, že zdědí celiakii? ".  Pisatelka se obrací přímo na mě. Já ji také odpovídám, ale myslím,  že je to velmi vážné a zásadní téma,  proto mě zajímá také váš názor. 

Dopis od paní Jitky. Z důvodu uchování anonymity jsem z něj odstranila všechna jména a místa.  


  "... jsem v šoku, že vybízíte k hlasování,  zda mít s celiakií děti.  Vážená paní, uvědomujete si , co jste vůbec napsala? Uvědomujete si , že  jsou zde lidé, kteří řešili mnohem horší věci u svých dětí? Mne to naprosto, Vaše anketa, dorazilo , je to neetické a omluvte mi tu drzost, do nebe volající, , jak vůbec můžete někomu vnuknout myšlenku typu,  zda s celiakií rodit či nerodit. Přála bych Vám na pár dnů starosti s mým druhým dítětem. " Dál paní Jitka píše, že její druhé dítě má roštěp patra a spoustu operací před sebou.
 

Vážená paní Jitko,

k vystavení ankety na téma, zda by celiaci měli či neměli mit děti mě vedla řada dotazů od návštěvníků těchto webovek. Často se ptají, jak velké je riziko, že svou nevyléčitelnou nemoc předají svým potomkům. Genetika je nemilosrdná, přírodě neporučíme. Myslím, že je zodpovědné a správné alespoň přemýšlet o osudu dětí, které chceme přivézt na tento svět.  Máme vůbec právo přivádět na svět  postižené děti?  Mnohé z nich  čeká život plný operací, bolesti, odstrkování a odříkání.  Vynahradí jim to všechno utrpení naše mateřská láska?

Já jsem o tomto tématu také hodně přemýšlela. Upřímně sama za sebe píši, že jsem ráda, že jsem se nemusela rozhodovat. Když jsem otěhotněla,  nevěděla jsem, že mám celiakii. O tom, že já i obě moje děti trpíme nevyléčitelnou nemocí - celiakií jsem se dozvěděla až synovi byly 3 roky a dceři 8 let.  Tenkrát málem umřel. Zároveň jsme zjistili, že nemoc jsme zdědili po mé matce. Můj tatínek zemřel před téměř 20 lety na onkologické onemocnění zažívacího traktu ve svých šedesáti letech. Možná že i on měl celiakii, ale to už nezjistíme.

Opravdu nevím,  jestli kdybych věděla, co nás díky celiakii čeká, chtěla svým dětem připravit takové potíže. Dcera ve škole  zažila šikanu od ředitele a učitelů.  Když se jí děti posmívaly že jí "blivajzy",   nikdo se jí nezastal. Dostala se do velmi špatného psychického stavu,  ze kterého se vzpamatovávala v péči odborníků,  rok. Syn měl větší štěstí. Ředitelka školky za nej bojovala jako lev, aby mu v jídelně vařili. Dokonce propustila kuchařku a přijala druhou. Kvůli Jirkovi  zbudovali sprchovací koutek, protože jeho velké průjmy se velmi těžko zvládaly. Ve školce měl několik sad oblečení na převlečení. Učitelky jej osprchovaly, převlékly do čistého a kluk byl šťastný, že je mezi dětmi. Stejně ale dva roky nevyrostl ani centimetr a pět let to trvalo než vzrůstem dohonil své vrstevníky. O tom, jak moc se rodině snížila životní úroveň není třeba psát.

Dnes se určitě celiakům žije lépe, ale ... 

 Iva Svobodová-Bušinová


Výsledek ankety z těchto webových stránek:

Měli by celiaci mít děti?  Účast 673 hlasujících.

91,2 % odpovědělo ANO

8,8 % odpovědělo NE

Jste rodičem dítěte s celiakií? Účast 612 hlasujících.

71,9 % odpovědělo ANO

28,1 % odpovědělo NE

Rozhodli by jste se mít dítě i s rizikem, že zdědí celiakii? Účast 593 hlasujících.

91,9 % odpovědělo ANO

8,1 % odpovědělo NE

 

O vyjádření k výsledkům ankety jsme požádali Mgr. Libuši Kalvodovou, klinickou psycholožku a zároveň odbornou poradkyni Poradenského centra pro celiakii a bezlepkovou dietu.

 Úplně na začátku to měla být reakce na sprejerské výtvory, které hyzdí i náš dům. Sprejeři nás zásobují nevyžádanými díly, které záhadně signují a pramálo se starají o hněv těch, kteří jim poskytli nechtěně plochu k většinou pseudouměleckým výtvorům. Jejich zastánci oponují rozlíceným majitelům nemovitostí, že TO je přece vyjádřením svobodné vůle svobodných jedinců. Zastánci ale rychle vyšumí, budou-li vyzváni k participaci na financích, které zaplatí majitel za vyčištění svého majetku.

Všimli/y jste si, jak rychle  český člověk pochopil, že může vyjadřovat svá přání, názory na cokoliv anonymně a ono to má svůj půvab? Při občasném čtení diskusí na internetu je mi, jako bych projížděla ulicí plnou graffiti. Vedle smysluplných, věcných a hlavu-patu majících příspěvků lze nalézt zlostné, urážející glosy, lži, prostě čmáranice. A také sondy do utajovaných koutů pisatelovy psychiky. Každá glosa je sice téměř anonymní, ale myšlenkové pochody a emoční nastavení slov, sousloví, vět si vymýšlet nemůžeme, je to jedinečný soubor naší osobnosti a je neopakovatelný. Slova, kterými oslovujeme své protivníky, vyjadřují přesně a jen to, jací jsme my sami/y, jak se chováme, jak myslíme. Na to, prosím, pamatujte. Velmi jednoduše se člověk může odmaskovat.  Matka, která reaguje na prosté dotazy velmi osobně, bolestně, urážlivě, až se za svou rétoriku omlouvá, je jistě plná úzkosti ze strachu o své děti a jediný ventil, který si může dovolit, je vyplivnout svou hořkost na cizí stránky jen proto, že je to pro ni bezpečné. Další příspěvek se snaží konkurovat původním anketám, kde oproti umírněným otázkám  originálů vystřelí zkomolenou a velmi drsnou, dravou otázku, na kterou si pisatelka ochotně sama odpovídá. A což teprve rozhořčené matky budoucí. V citově silných odpovědích se samy sebe přesvědčují, že právě jejich děti budou tak vychované, že budou hravě čelit útokům svých školních vrstevníků za to, že jsou jiní, že jsou jacísi zvláštní, že musí jíst jiné jídlo než všichni ostatní. A taky jídlo jako lék je přece jistě méně traumatizující než injekce a tablety, jen ten život takhle léčen jaksi stojí nepoměrně víc. Nu dobrá. Tak tedy dovolte, vážení diskutující, aby diskuse nebyla pouze černobílá, ale abyste také vyslechli/y těch 7-8% respondentů, kteří třeba po vlastních špatných zkušenostech nebo racionálním zhodnocení situace kolem celiakie u nás nebo prostě proto, že děti nechce a dost, a dokázali se bez urážek sklonit před jiným názorem. Přece byste nechtěli mít nálepku xenofobních lidí.

 

Komentáře k článku
:
:
:
CECTS:
Celkem 45 příspěvků
zprávy: [1-20] [21-40] [41-45]
Datum: 6.3.2020 0:02:13
Děkuji doktoru Zuzu za pomoc při získávání mého manžela zpět a za to, že mě miluje a miluje mě a své děti. Jeho kouzelná práce je skutečně skutečná a já jsem se setkal. Pomohl mi také vyřešit můj problém s artritidou, se kterým se zabývám celá léta. Věřím, že někdo tam potřebuje jeho pomoc. Ať už projdete jakýmkoli problémem nebo obtížemi a myslíte si, že je ztracena veškerá naděje, doktor Zuzu vám může pomoci dostat se z té okolnosti, která vás trápí. Kontaktujte lékaře Zuzu nyní prostřednictvím jeho e-mailu: doctorzuzutemple@gmail.com nebo WhatsApp ho přes +2347013499818 a také kontaktujte lékaře Zuzu na Vibru přes +2347013499818
Datum: 29.2.2020 13:26:11
Dobrý den, hledáte způsob, jak obnovit svého bývalého milence, který se s vámi rozešel? ... S pomocí Dr. Johna můžete obnovit svého bývalého partnera do 24 hodin. WhatsApp nyní na +2348147766277, pro trvalé řešení vašich problémů se vztahem.
Od: Lydia
Datum: 19.10.2019 7:26:33
JAK ZÍSKÁM EX EXUS HANDBAND ZPĚT S POMOCÍ SKUTEČNÉHO A EFEKTIVNÍHO SPLAVU OD DR Sunny Jmenuji se Lydia Gomezová, nikdy jsem si nemyslel, že se znovu usmívám. Můj manžel mě nechal s dvěma dětmi na rok Myslel jsem, že ho znovu neuvidím, dokud jsem se nestretl s lady jménem Maria, která mi vyprávěla o kouzelníkovi jménem Dr.Sunny, dala mi jeho e-mailovou adresu a číslo mobilního telefonu, kontaktovala jsem ho a ujistil mě, že 48 hodin, můj manžel se vrátí ke mně, Za méně než 48 hodin se můj manžel vrátil a začal prosit o odpuštění, že je to práce ďáblů, takže jsem až dosud překvapen tímto zázrakem, nemohl jsem si představit, ale jakmile kouzlo bylo obsazeno, otěhotněla jsem a porodila mé třetí dítě, pokud potřebujete jakoukoli pomoc od něj, můžete se na něj obrátit prostřednictvím e-mailu: drsunnydsolution1@gmail.com Nebo WhatsApp nebo mu teď zavolejte: +2349030731985. Dr.Sunny také léčí: 1. HIV / AIDS 2. HERPES 1/2 3. RAKOVINA 4. ALS (Lou Gehrigova nemoc) 5. Hepatitida B? 6. Pokud chcete otěhotnět
Datum: 20.7.2019 1:11:46
Ahoj, jmenuji se "ALLIE REYNA" Jsem z USA. Byl jsem ženatý 7 let s Rubenem. Věci začaly být ošklivé a téměř vždy jsme měli boje a argumenty. Bylo to horší v okamžiku, kdy podal žádost o rozvod ... Snažil jsem se, abych změnil názor a zůstal se mnou, ale veškeré úsilí bylo marné. Prosil jsem a vyzkoušel všechno, ale pořád, nic nefungovalo. Průlom nastal, když mě někdo představil tomuto úžasnému, velkému kouzelníkovi, který mi nakonec pomohl ... Nikdy jsem nebyl fanouškem takovýchto věcí, ale prostě jsem se rozhodl neochotně vyzkoušet, protože jsem byl zoufalý a nezbylo mi na výběr ... Udělal zvláštní modlitby a použil kořeny a byliny ... Během dvou dnů mi zavolal a byl mi líto všech emocionálních traumatů, které mi způsobil, přestěhoval se zpět do domu a nadále šťastně žijeme. co úžasný zázrak Baba Egbe udělal pro mě a mou rodinu. Pomohl mi také vyřešit můj problém s artritidou, se kterým jsem se již léta zabýval Zavedl jsem ho do mnoha párů s problémy po celém světě a mají dobré zprávy ... Pevně ​​věřím, že někdo tam venku potřebuje jeho pomoc. Pro naléhavou pomoc jakéhokoliv typu kontaktujte nyní Baba Egbe přes svůj email: babaegbetemple@gmail.com nebo WhatsApp ho na +2347013499818
Datum: 23.3.2019 23:21:25
PRAVDA ŽIVOTNÍ TESTIMONIE JAK DR.ALABI CURED MY HERPES VIRUS PO NÁSLEDUJÍCÍCH TŘETÍCH LET ...... Moje jméno je John Wilson z New Jersey, byl jsem diagnostikován s Herpes na 3 roky jsem žil v bolesti s vědomím, že jsem se nikdy nebude dobře znovu jsem kontaktoval tolik lékařů na tento problém a plýtvání obrovskou sumu peněz, ale můj stav nikdy lepší Byl jsem odhodlán dostat svůj život zpět, takže jsem jednoho dne viděl post pana Browna jak ho doktor Alabi vyléčil z viru s kontaktem s bylinnou medicínou Dr. Alabi na jeho e-mailové adrese dralabim5@gmail.com dralabim5@gmail.com mluvili jsme o této otázce, řekl jsem mu všechno, co jsem prošel a on mi řekl, abych se nebála, že všechno bude zase v pořádku tak připravil lék a poslal mi ho prostřednictvím kurýrní služby UPS a řekl mi, jak ho používat, po 14 dnech používání jsem šel navštívit lékaře test, pak výsledek byl 100percent negativní, jsem nejšťastnější muž na Zemi nyní. to vše díky této skvělé Dr.Alabi za to, že mě zachránil před herpesem svědectví je velmi reálné. Díky Dr. Alabimu vám Bůh žehnej za mě .... můžete také se dostat na jeho whatsApp číslo +23 48155011610       On také má léčbu bylinné pro následující nemoci, 1 léčba rakoviny 2 léčba diabetu 3 vytržení lotosu 4 vyléčení herpesu 5 vyléčení bradavic 6 HPV vytvrzování 7 dostat své ex zpět 8 těhotenství bylinné medicíny 9 Hiv / podpora Přeji vám všechno nejlepší, obraťte se na Dr. Alabi Mohammedovou o pomoc a vy budete sdílet svědectví jako já.
Od: Laura
Datum: 6.3.2017 23:30:55
Dobrý den, jmenuji se Laura Woods, jsem procházel článek a zjistil o muži jménem Dr. Akpabio. Byl jsem trpí otázek rozchodu s různými chlapy. Musel jsem se obrátit na kouzla čaroděje. Steve byl na pokraji odchodu mě kvůli jiné ženě. ale já zůstala pozitivní a věřil jsem mu mohl mít zpět a aby ho zůstat. ejhle Dr Akpabio mi pomohl. Steve a já jsme zase spolu. Dr Akpabio je takový hodný člověk, on mi také pomohl s mými zdravotními problémy. Díky němu a díky Bohu za dar, který mu. Pokud máte nějaký problém vůbec, kontaktujte jej na tento e-mail: drakpabioosulalaspells@gmail.com Můžete se obrátit Dr. Akpabio pro následující: (1) Pokud chcete, aby vaše ex zpět. {2} Pokud hledáte práci (3) Chcete-li být podporovány ve vaší kanceláři. (4) Chcete ženy / muži běžet po vás. (5) Pokud chcete dítě. (6) Chcete být bohatý. (7), který chcete získat manželství kouzla (8) odstraní nemoce z vašich tělesných kouzel (9) Obchodní kouzlo (10) loterie vylosovaných čísel. (11) Bring Back ztracené lásky a mnoho dalších._ můžete ho kontaktovat prostřednictvím svého e-mailu: drakpabioosulalaspells@gmail.com
Od: Barry
Datum: 22.6.2016 6:38:38
Zdravím vás všechny, já jsem Barry soudit z sjednoceného státu, já jsem vysílat o tom, jak theangledsolution mi zachránil život, byl jsem napaden genitální herpes na jeden rok, můj lékařský doktor mi řekl, že neexistuje žádný celkový lék a já začal vzít pilulku k udržení mé vlastní. Jednoho dne jsem šel navštívit svého lékaře a viděl jsem paní, která byla nesmírně šťastná a já požádal znát důvod její štěstí a ona mi řekla, že byla infikována simplex HERPES nemoci a bylinné Lékař s názvem theangledsolutio ji vyléčit bylinné medicíny, jsem nevěřil, tak jsem požádal svého lékaře vědět, jestli se skutečně potvrdilo, herpes pozitivní předtím, a můj lékař mi řekl, že ano, že zázrak se právě stalo, tak jsem ji požádal, aby mi dal podrobnosti o dr, takže jsem mohl se ho zeptat, jestli by mohl také léčit minu a ona mi dala theangledsolution Email: theangledsolution@gmail.com kontaktoval jsem mu, že dnes večer a jsem vysvětlil můj problém k němu a on připravil lék a poslat ke mně, když jsem dostal tento lék mi řekl, jak se to na dobu dní a já ho vzal přesně tak, jak řekl a šel za lékařského testu jsem byl překvapením vidět můj výsledek testu jako herpes negativní. Jsem tak šťastná, moje rodina a přátelé, že odmítli mě jsou zpět, děkuji bohu. Já vám zaručit, že Dr. Alabi má řešení pro všechny druhy problémů, pokud jste se potýkají jakýkoli stres ho můžete kontaktovat prostřednictvím e-mailu theangledsolution@gmail.com nebo zavolat a WhatsApp ho + 2348077620669 ... nebo e-mailem ho theangledsolution@gmail.com Můžete být stejně Cure těchto chorob: - 1. HERPES 2. horečky Lassa 3. kapavky 4. HIV / AIDS 5. LOW spermií 6. MENOPAUZA nemoc 7. EPILEPSIE 8. ASEPSIS 9. CANCER 10. ÚZKOST DEPRESSION 11. Těhotenství PROBLÉM 12. Krátkozrakost PROBLÉM 14. Muž menopauza 15..EX ZPĚT e-mail znovu theangledsolution@gmail.com
Od: Katka
Datum: 29.3.2013 12:48:51
Dobrý den,tak této ankety jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže. Celiakii mi zjistili rok po porodu, kdy jsem málem zemřela a do dnes bojuji s následky. Úplně se mi změnil život a mám tak strašné fyzické a psychické následky, že bych si v životě další dítě nepořídila, protože ta představa, co ho čeká v případě, že tuto nemoc zdědí je tak děsivá, že to prostě neudělám. I když se dítě sleduje od útlého věku, tak celiakii může mít kdykoliv a když už se diagnostikuje, tak nemůžete vědět, jak si s dietou poradí. Další věc je, co vůbec bude za pár let? I když je teď trh zasypaný různými potravinami, může se to rychle změnit. Není to o tom dítě nemít, jen si myslím, že je opravdu nutné přemýšlet nad tím co ho čeká. Navíc k se k celiakii můžou přidružit potravinové alergii a jiné nemoci. Každý má svůj nároz, každý má své problémy a každý si udělá své rozhodnutí, se kterým pak musí žít.
Od: Klára
Datum: 27.2.2013 19:56:56
Dobrý den, jsem nově diagnostikovaná 20 letá studentka a tento článek mě dost zaskočil. Kdyby takto přemýšlela moje maminka, tak nejsem na světě ani já ani moje další čtyři mladší sourozenci. Já osobně plánuju mít děti a tohle by me nenapadlo. Dyť celiakie je jen celoživotní dieta, ale rozhodně to takové drama není.
Od: Hanča
Datum: 4.3.2011 9:42:28
Dobrý den, tenhle článek mne docela zaskočil. Ano, je pravda, že i moje dítě má ,,nevyléčitelnou chorobu" celiakii, ale když se zeptám, jestli jsem ráda, že své dítě mám, tak odpovím 100x, že jsem šťastná, že ho mám. A že má celiakii? No a? Je spousta dětí, které mají zdravotní problémy - astma, alergie, atd. A to se nezmiňuji o velmi vážných onemocněních. Moje dítě nemá rádo, když někdo říká, že trpí celiakií. Říká: ,,Já netrpím, já ji prostě mám." Napadlo Vás lidičky, kteří píšete o tom, že by snad bylo lepší děti s celiakií nemít, o tom, co by na to řekly Vaše děti? Ano, s dodržováním diety mohou být problémy, ale to žijeme někde ve Spartě, že slabé a nemocné nebudeme chtít? Obávám se, že kdybychom se na to dívali takovým pohledem, vymřeme. Zamyslete se a podívejte se okolo. Znáte lidi, kteří jsou úplně, na 100% zdraví? Já skoro ne. Myslím, že by se z celiakie nemělo dělat takové drama, to zvládání choroby rozhodně nepomáhá. Proč děláte z celkem zdravých dětí postižené? To se mi vůbec nelíbí.
Od: Danča
Datum: 3.5.2010 15:04:02
Přeji krásný den všem, co právě čtete tyto stránky. Pokud máte tzv. smíšené pocity (to se mi při pročítání stalo), zkuste si přečíst něco odjinud, třeba jako příslib veselejší budoucnosti u nás. Všechno je o lidech.. Tak ty stránky: http://celiak.cz/cestovani/jak-se-zije-jinde Každodenní řešení bezlepkové stravy může přinést pocit beznaděje kdykoliv; vždy v interakci lidmi, kteří nehledají způsoby (jak ano), ale důvody (proč ne). Takže akademicky řešit v titulku nastolenou otázku nemá pro mnoho lidí smysl. Ačkoliv rozčarovaná, musím pochválit a poděkovat paní Ivě za kuchařku, která mi pomohla se zorientovat a dosáhnout toho, že u nás chutná jídlo VŠEM.
Od: ivab
Datum: 29.3.2010 22:28:47
Jana: Dobrý večer Jano, dovolím si s vaším názorem polemizovat. Je několik možností, jak se z vaší celiakie mohla stát vyléčitelná nemoc. 1. hned na začátku jste nebyla správně diagnostikována a ve vašem případě nešlo o celiakii 2. jste skutečně zdravá? Byla jste na testech - zjištění protilátek v krvi a biopsie? Pokuste se sama pro sebe zodpovědně odpovědět na tyto otázky, případně konzultujte svou "vyléčenou" celiakii s odborným lékařem - gastroenterologem. Dejte nám vědět výsledek. S přáním všeho dobrého ing. Iva Svobodová-Bušinová
Od: Jana
Datum: 29.3.2010 13:27:18
V 84 roce když jsem se narodila se toho o této nemoci moc nevědělo.Máma mi vyprávěla jak byla zoufalá z toho že doktoři pořád nevěděli co se mnou je.A já podvyživená a totálně apatická pětiletá holčička skoro umírala.Až jeden pan doktor z motolské nemocnice přišel na to že by to mohla být celiakie a tím mě zachránil.Dnes je mi 25 let mám dceru a druhou čekám.Jak všude píšou že celiakie je nevyléčitelná,nevím jak je to možné ale jsem zdravá.Roky mučení se dietou a spousty odříkání jsou pryč.Jsem 100%zdravá a ostatním lidem bojujícím s touto nemocí přeji ze srdce to samé.Vím že je to možné jsem toho živoucím důkazem...
Datum: 17.3.2010 10:39:22
Pro Jana Drtila:Nehodlám polemizovat s otázkou ankety,ale trochu jste to "matematicky"popletl."Lepkoví"mohou jíst bezlepkové jídlo bez problémů,takže určitě by nehledali specializované prodejny.K zvýšení "váhy"celiaků ve společnosti by stačilo,kdyby těch asi sto tisíc dosud "skrytých"celiaků,bylo řádně diagnostikováno....Taky hezká představa.
Od: Jan Drtil
Datum: 1.3.2010 20:36:28
Dobrý den, děkuji za inspirativní otázku, která některé čtenáře popudila, ale přesto je zcela legitimní o ní diskutovat. Můj názor je jasný - při plánování rodičovství mne popravdě řečeno ani nenapadla. Chápu, že někteří rodiče (včetně mne) mají velmi nepříjemnou zkušenost s trpícím dítětem, které neumí bohužel většina doktorů správně diagnostikovat. Ale za předpokladu, že o své celiakii již víme, toto riziko u našich dětí nehrozí. Již při prvních náznacích problémů je nám jasné "odkud vítr fouká". Narodili jsme se naštěstí ve správnou dobu na správném místě a můžeme proto s tímto omezením skoro normálně žít. Pokud bychom se na to podívali čistě matematicky, je naopak žádoucí, abychom měli co nejvíce dětí a tím zvyšovali podíl celiaků ve společnosti. V tom případě je docela pravděpodobné, že se naši "bezlepkoví" potomci jednou dostanou do převahy, čímž se stanou novým standardem a objektem závisti "lepkařů", kteří budou složitě hledat specializovanou prodejnu s cenami potravin pětkrát až desetkrát převyšujícími ty naše.... Moc hezká představa.
Od: Martina
Datum: 23.2.2010 11:18:47
Dobrý den všem diskutujícím. O své celiakii vím 2 roky, zjistili mi ji až v dospělosti, ale nikdy mě nenapadlo uvažovat o tom, že nebudu mít děti. Děti celiaků jsou více hlídané, takže se nemoc odhalí dobře, narozdíl od zdravých rodičů. Společnost je již více informována o této nemoci, je velký výběr výrobků (i cenově dostupných). Pokud bychom to brali do důsledku, tak by ženy po rakovině prsu neměly mít dcery, aby také náhodou neonemocněly apod. Asi každý člověk má nějakou "genetickou zátěž", ale celiakii považuji ještě za "pohodovou" nemoc. Manžel, rodina i přátelé (kteří automaticky při návštěvě chystají bezlepkové občerstvení) jsou mi oporou. Mimochodem - manžel (zdravý) mi nikdy neřekl, že bychom neměli uvažovat o dětech, přestože je s pravděpodobností přenosu dobře seznámen. Tyto internetová stránky jsou moc hezky udělané (také proto jsem přispěla 200Kč na jejich provoz), ale takhle diskuze může lidi, kteří se s nemocí ještě nesrovnali, srazit znovu na dno. A říct svým dětem, že se raději neměli s takovou nemocí narodit, mi přijde dost kruté.
Od: Seidlová
Datum: 16.2.2010 23:05:50
Dobrý den, tak to je dost vášnivá diskuze :-)) Docela jsem se pobavila.... Já mám dvouletou dcerku u které jsme zjistili celiakii a alergii na kravskou bílkovinu v deseti měsících. Byla jsem dost v šoku, protože nikdo z rodiny touto nemocí netrpí ( nebo alespoň o tom nevíme ) a hlavně jsem o ní vůbec nic nevěděla. Odborný lékař mě sice s nemocí obeznámil, ale než jsem od něj dojela domů, tak jsem z toho měla dost zmatek. Snažila jsem se tedy získat informace z internetu a musím přiznat, že mě tyto stránky dost pomohly. Hlavně jsem vděčná za databázi bezlepkových výrobků. Myslím si, že se lidé s touto nemocí nemusí bát mít děti, protože se s tím dá velice dobře žít a dostupnost potravin je dnes již velká. Jsem celkem překvapená kolik lidí tu zaměňuje alergii s celiakií. Já nevím jak vám, ale mě Gastroenterolog v dětské nemocnici vysvětloval, že je mezi tím opravdu rozdíl!!!
Od: Monika
Datum: 12.2.2010 15:19:45
Dobrý den,tento článek na téma mít či nemít děti,když má jeden z rodičů celiakii mě docela zaskočil,mám tuto nemoc už od malička,a nikdy jsem neuvažovala,že bych skrze toto postižení měla zůstat bezdětná,spíš naopak jsem se bála,že právě budu mít s otěhotněním problémy,jak mě strašila i třeba moje doktorka,nakonec jsem otěhotněla na první pokus a můj syn,kterému je ted 16 měsíců je,díky bohu,zdravý,nedávno mu dělali testy na celiakii a vyšly negativní,takže určitě není důvod se vzdávat šancí na to,stát se matkou,ostatně si myslím,že dítě s celiakií se může narodit i úplně zdravým rodičům,jako jsou třeba ti moji.A i kdyby býval můj syn tuto nemoc zdědil,určitě bych se z toho nehroutila,myslím že jsou daleko horší nemoce a alergie.
Od: káťa
Datum: 12.2.2010 11:54:41
Ad: mamina "vedome bych nepripravila diteti zivot v problemech" Obvykle nepříspívám do diskuzí, ale tahle mě opravdu nadzvedává ze židle. Když se narodí celiakovi dítě, první co rodič zjistí je, zda nemá celiakii. Tudíž problémy jako průjmy, špatný růst a podobně odpadají. Problémy má celiak pouze pokud nedrží nebo neví, že má držet dietu. Sama jsem měla problémy veliké a dobře znám maratony po doktorech, permanentní nevolnost a vyčerpanost. Ale nikdy by mě nenapadlo, že jsem neměla narodit!!! Život s celiakií je oproti skutečným problémům absolutní nic. Stejně jako jiní si vážím i já paní Bušinové a její práce na tomto webu, který mi zejména v začátcích hodně pomohl. Ale čím víc toho tady čtu, tím víc mám pocit, že jsem nemocná. Ale přece nejen chlebem živ je člověk.
Od: Katka2
Datum: 12.2.2010 8:22:52
Jiřinko, z lékařského slovníku: alergie – stav přecitlivělosti organismu na určitou látku. Podstatou alergie je porucha řízení imunitního systému vedoucí k nadměrným reakcím. A toto je z tohoto webu:Jde o hereditární autoimunní onemocnění vyvolané nesnášenlivostí lepku. Sama jsem také alergička skoro na vše, a kolikrát jsem kvůli tomu skončila v nemocnici. A někdy mi alergie na pyl připadala horší než celiakie a víte proč?Nikdy jsem neměla jako malá problémy s průjmy a dalšími příznaky celiakie a děti zatím nemám, abych dokázala pochopit maminky, které několik let jezdili po doktorech, aby zjistili, co se to s jejich dítětem děje, ale vím, že jednou děti chci, že strava, kterou budou jíst, bude zdravá a chutná. Myslím, že každý si práce paní Bušinové váží, já také, a doufám, že tento web bude dále pokračovat. Vždy se těším na nové recepty a akce.
další strany [1-20] [21-40] [41-45]

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace