Články

Vítejte na www.bezlepkovadieta.cz

Stránky www.bezlepkovadieta.cz patří všem, kteří bezlepkovou dietu držíme. Pak taky nám, kteří se staráme, vaříme, pečeme a smažíme, nakupujeme pro někoho s bezlepkovou dietou. Ale jsou určeny i Vám všem ostatním, kteří s námi na bezlepkové dietě žijete, máte nás rádi, přátelíte se s námi, fandíte nám a sympatizujete s námi. A taky politikům, poslancům a senátorům, lékařům, psychologům, dietním a zdravotním sestrám, učitelům, novinářům, potravinářům, kuchařům, prodavačům...

Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu, která stránky www.bezlepkovadieta.cz provozuje, založila novinářka, ing. Iva Bušinová, když byla u ní, a u obou jejích dětí, zjištěna celiakie. Nevyléčitelná, dědičná nemoc, na kterou je jediný lék – přísná, doživotní bezlepková dieta.

„Celiakie, označovaná také jako céliakální sprue, je onemocnění vyvolané nesnášenlivostí lepku – glutenu. Ten je obsažen v obilovinách, zejména v pšenici, žitu, ječmeni a ovsu. Hlavním projevem celiakie jsou zánětlivé změny sliznice tenkého střeva s průjmy, chudokrevností, váhovým úbytkem a celkovou poruchou somatického a psychického vývoje. Pokud nemocný trvale nevyloučí ze své stravy lepek, dochází u něj k vyčerpání imunitního systému, onemocnění postihuje další orgány, vznikají přidružené choroby a komplikace, z nichž většina ohrožuje život celiaka. „ citace z Memoranda, které přijala Expertní skupina pro screening céliakální sprue při MZ ČR, kterou je Iva Bušinová členkou.

Bezlepková strava se skládá z rýže, kukuřice, brambor, sóji, pohanky , prosa a amarantu. Lepek není obsažen také v zelenině, luštěninách, ovoci, masu, mléku a vejcích. Ovšem pozor, může se vyskytovat v takových potravinách, ve kterých by jej nikdo nehledal. Nedávno bylo například objeveno velké množství lepku v mletém pepři. Pokud k tomuto velkému omezení připočítáme ještě fakt, že speciální bezlepkové potraviny a výchozí suroviny jsou mnohdy až desetinásobně dražší než běžné potraviny, lidé odkázaní na bezlepkovou dietu nemají lehký život.

Cílem stránek www.bezlepkovadieta.cz je zlepšit velmi malou informovanost veřejnosti o celiakii. Má se totiž za to, že celiakie se vyskytuje, stejně jako v okolních státech, u 1 % obyvatel. Jistotu ovšem budeme mít až po provedení vyšetření populace, které se teď právě připravuje. Návštěvníci stránek, kterých jsou denně stovky, se zde dozvědí nejen základní informace o nemoci, ale také novinky o výzkumu celiakie, zákony, související s problematickou poskytování sociálních dávek při dietním stravování, označování potravin a mnoho dalších zajímavostí. Velmi oblíbená je poradna lékaře, psychologa a dietologa. V kuchařce jsou nejen recepty, ale také fotografie bezlepkových pokrmů. Internetový obchod na stránkách nabízí kvalitní bezlepkové výrobky. Často navštěvované jsou stránky Kde se najíte, mimo jiné věnované školním jídelnám, včetně seznamu škol, kde vaří bezlepkovou dietu a receptům určeným pro tyto zařízení.

Iva Bušinová

Článek vyšel v čísle 2/2004 časopisu Zpravodaj Jídelny.cz.

 

obe

 

Datum vystavení: 30.11.2004

kategorie: Články

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace