Celiakie (celiakální sprue)

Celiakie - pohledy z druhé strany

druha stranaprof. MUDr. Přemysl Frič, DrSc. - Interní klinika 1. LFUK a Ustřední vojenská nemocnice, Praha ing. Iva Bušinová - Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu o.s. Vyškov

eliakie se diagnostikuje v české populaci nedostatečně často a naopak většinou po dlouhé trvání nemoci, V důsledku toho zůstává nediagnostikováno v české populaci několik desítek tisíc nemocných s tímto onemocněním. V poslední době se objevují častěji odborná sdělení věnovaná této problematice. Významnou roli hrají za této situace osobní názory a zkušenosti nemocných sdružujících se v zájmových organizacích celiaků. Výsledky pěti anket uspořádaných na webových stránkách Poradenského centra pro celiakii a bezlepkovou dietu potvrzuje zájem celiaků o problémy diagnostiky tohoto onemocnění, bezlepkovou dietu a přístup veřejných činitelů k této problematice. Názory respondentů přinášejí pohledy, které mohou pomoci v správné orientaci dalších programů zaměřených na tuto cílovou skupinu.

V posledních 10 - 15 letech došlo k významným pokrokům v objasnění patolyziologie a v diagnostice celiakie. Hlavním klinickým přínosem je zavedení nových metod stanovení sérových autoprotilátek a vypracování diagnostických směrnic v Evropě a v USA. Tyto skutečnosti nás poučily, že klinická manifestace celiakie a histologické změny střevní sliznice jsou mnohem rozmanitější, než se dosud předpokládalo. V zemích, které soustavně aplikují nové poznatky v klinické praxi, dosahuje prevalence této choroby 0,5 - 2 % a celiakie je považována za jednu z nejčastějších autoimunitních chorob. V České republice zatím není celiakii věnována dostatečná pozornost, třebaže je možnost zaznamenat v poslední době zvýšený počet odborných publikací s touto tématikou a zájmové organizace celiaků usilují trvale o zlepšení situace těchto nemocných. Tyto organizace jsou schopny poskytnout významné údaje o osobních zkušenostech celiaků, jejich zdravotních problémech, úrovni zdravotní péče a celkovém stavu této tematiky. Předložená práce je první tohoto druhu v českém písemnictví a je možno ji chápat jako zrcadlo nastavené odborné veřejnosti a institucím zdravotní péče.

Celý článek, který vyšel v časopise Interní medicína pro praxi 2008 (10) najdete v přiloženém dokumentu.

Datum vystavení: 1.11.2008

Přihlášení

Přihlášení
Login:
Heslo:

Cestujeme s bezlepkovou dietou

Jadran

Zajímavá nabídka na šnorchlování a potápění v Egyptě s bezlepkovou dietou

Dovolená

Česko-egyptská cestovní kancelář Theya Thours porádá mořské výlety, mořské safari, šnorchlování, potápění, kurzy potápění, moto safari, super safari, jeep safari, safari Nová oáza, výlety Káhira, Luxor, Asuán

Na každém výletu jsou česky nebo slovensky hovořící průvodci.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s All Inclusive přímo u pláže. Vhodné pro celiaky i tělesně postižené.

Prověřená dovolená - CK Permanent SE. v Chorvatsku 2014

Chorvatsko

CK Permanent SE. - Jadran Pag pro Vás zajišťuje pobytové zájezdy v Chorvatsku na ostrově Pag.  V nabídce je i tradiční bezlepková a bezlaktózová dieta včetně možnosti nákupu bezlepkových potravin.

Příběhy celiaků

Dětský lékař mě označil za chcípáčka

Přidám krátce svoji osobní tragedii, kteoru bych nazvala moučné peklo.

Má mít celiak děti či ne?


Dobrý den, ankety na těchto webových stránkách, zda by celiak měl či neměl mít děti jsem si všimla kdysi, když jsem ještě neměla dítě ani zjištěnou celiakii. Kvůli kamarádce , která celiakii má a děti mít nemůže.

Zuby se mi tak kazily, že jsem jich 6 musela nechat vytrhnout

Mám také celiakii  a chtěla bych se s vámi podělit o začátcích  mojí nemoci. Vše začalo v 18 letech,  po porodu dcery. 

Dolní navigace